Domek dla owadów

Hodowla owadów
Awatar użytkownika
red45
Posty: 788
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 10:49
UTM: CC83
profil zainteresowan: Fotografia przyrody astronomia samoloty
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Domek dla owadów

Post autor: red45 »

Domek dla owadów oraz kilka dodatkowych pytań.

Zaczynając od początku - w tym roku wpadłem na pomysł wykorzystania mojego balkonu, jako 'podręcznego' narzędzia do obserwacji przyrodniczych. Wiadomo, że nie zawsze po pracy ma się jeszcze czas i ochotę na wycieczki, a na balkon zawsze jest blisko. Jaki mam plan? Chcę odtworzyć fragmenty kilku różnych biotopów - np. dla grzebiących błonkówek misa wypełniona gliną z piaskiem, dla owadów lubiących większe zacienienie - kuweta z mchem, gałęziami, etc. Do tego oczywiście dużo skrzynek z kwiatami miododajnymi, takimi które przyciągają owady. Z moich obserwacji wynika, że idealny do tego jest np. mikołajek płaskolistny (Eryngium planum L.) albo jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea). Do tego może jakiś mikro zbiornik z wodą (tak, znam cykl rozwojowy komarów :-)?

W związku z tym, że na razie balkon jest w trakcie tworzenia, chętnie posłucham Waszych rad. Co jeszcze mogę zrobić, żeby przyciągnąć więcej lokatorów? Motyli, błonkówek, może jakieś chrząszcze? Jakie rośliny powinienem zasadzić?

Dzisiaj zrobiłem domek dla owadów - mam nadzieję, że taka konstrukcja też przywabi różne gatunki i pozwoli im przetrwać zimę i dać możliwość złożenia jaj w odpowiednich warunkach.

Więcej o tym pomyśle na mojej stronie - botaniklodz.pl

Dziękuję za porady i zapraszam!
Załączniki
domek.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (143.89 KiB)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Domek dla owadów

Post autor: Brachytron »

A podaj skład tego błota?
Awatar użytkownika
red45
Posty: 788
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 10:49
UTM: CC83
profil zainteresowan: Fotografia przyrody astronomia samoloty
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Domek dla owadów

Post autor: red45 »

Błoto to 100% retkińska glina (https://pl.wikipedia.org/wiki/Retkinia) zmieszana z pociętą trzciną. Dokładnego składu nie znam, ale bez żadnych zanieczyszczeń chemicznych.

Przy okazji prawidłowy adres strony, bo w poprzednim poście nie wyszedł - http://botaniklodz.pl/
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Domek dla owadów

Post autor: Brachytron »

Zmyliło mnie to, że zawsze używałem gliny żółtawej i w tym kolorze budynki widziałem a cały myk w robieniu takich spraw polega na tym, żeby odtworzyć ścianę takiego budynku i to w wersji 50 letniej. Kilka lat już pracuję nad odpowiednią mieszanką i jeszcze jej nie mam. Wiem, że kiedyś dodawano nawozu końskiego i Twój kolor by pasował :mrgreen: Jedno jest jednak pewne. Glina schnąc traci 10% objętości. Trzeba ją odchudzić mieszając z piaskiem. Spróbuj pół na pół ale to też zależy od piasku ;) Kiedy schnie bez piasku pęka a im cieplej tym śliczniej a jak już dostanie słońca...
[Marek Wantuch]
Posty: 92
Rejestracja: poniedziałek, 24 czerwca 2013, 15:28
UTM: Gorlice
Lokalizacja: Gorlice

Re: Domek dla owadów

Post autor: [Marek Wantuch] »

Witam.Właśnie Polski Związek Działkowców włączył się w akcję edukacyjną i na działkach pojawiły się takie plakaty jak na zdjęciach. Chyba cenna inicjatywa bo coraz mniej owadów zapylających. A właśnie na działkach powinno być jak najwięcej. Pozdrawiam.
Załączniki
bcd 001.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (123.08 KiB)
bcd 002.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (124.07 KiB)
bcd 004.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (117.82 KiB)
bcd 006.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (124.5 KiB)
bcd 007.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (119.45 KiB)
bcd 008.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (120.42 KiB)
Awatar użytkownika
red45
Posty: 788
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 10:49
UTM: CC83
profil zainteresowan: Fotografia przyrody astronomia samoloty
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Domek dla owadów

Post autor: red45 »

Wczoraj glina w domku wyschła całkowicie, postawiłem go więc w miejscu docelowym. Stoi na balkonowym parapecie skierowany mniej więcej na południe. Długo nie musiałem czekać na pierwszych klientów - dzisiaj przed południem pojawiła się pierwsza pszczoła, która zajęła jedną trzcinową rurkę. Kilka razy wchodziła do środka, odlatywała, wracała. Mam nadzieję, że miejsce jej się spodobało i założy u mnie komory lęgowe.

Co do identyfikacji - czy to jakaś Osmia? Zdjęcie niestety jest fatalne, robione w dużym pośpiechu, ale może uda się z niego coś wywnioskować?
Załączniki
osm.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (135.96 KiB)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Domek dla owadów

Post autor: Brachytron »

O. bicornis. Nie sądzę by glina wyschła bo to zajmuje tygodnie. Sam zauważysz, kiedy będzie tam jakieś gniazdo, wcześniej za dużo wilgoci i by pleśniało.
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Domek dla owadów

Post autor: Miłosz Mazur »

Zamiast gliny można chyba użyć cegły dziurawki lub cegieł glinianych z nawierconymi otworami różnej średnicy i głębokości. Widziałem wiele razy takie rozwiązania.
Nie wiem czy glina robi jakąś różnice w porównaniu z cegłą.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Domek dla owadów

Post autor: Brachytron »

Cegła jest spreparowaną gliną więc nie. Plus jest taki, że jest "gotowa" do użycia, minus, że obróbka wymaga dobrych wierteł ;) Jak sprawdziłem eksperymentalnie, średnica 6-8 mm dla bicornis jest najlepsza, dziurawka może nie zachęcić.
krzysztof12
Posty: 91
Rejestracja: wtorek, 9 lutego 2016, 21:58

Re: Domek dla owadów

Post autor: krzysztof12 »

A czy nie jest tak że w glinianej ściance można liczyć na różne cuda , które same drążą kanały jak np. porobnice? Jeżeli tak to dziurawka i inne cegły nie spełniają wymogów takich gatunków.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Hodowla”