Sphinx pinastri - zamieranie poczwarek

Hodowla owadów
Awatar użytkownika
Prionus
Posty: 111
Rejestracja: piątek, 15 lipca 2011, 13:47
UTM: DC82

Sphinx pinastri - zamieranie poczwarek

Post autor: Prionus »

Otrzymałem niedawno sporo poczwarek tytułowego zawisaka, wszystkie są umieszczone w tej samej hodowlarce. Od jakiegoś czasu, część (ok. 20%) zamiera w ten sam sposób, mianowicie najpierw przestają reagować ruchem a następnie jaśnieją i pokrywają się coraz większymi czarnymi plamami. Na początku myślałem, że po prostu wzór zaczyna prześwitywać i niedługo doczekam się imago ale gdy to nie nastąpiło, z ciekawości przeciąłem jedną z nich a tam widok jakby ktoś napchał do środka kredy, wszędzie biały proszek. Ma ktoś jakiś pomysł czym to może być spowodowane?
Załączniki
DSC_0135.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (122.74 KiB)
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Sphinx pinastri - zamieranie poczwarek

Post autor: Antek Kwiczala † »

Przypuszczam, że poczwarki zaatakował jakiś grzybek. Mógł być w ziemi, gdzie przepoczwarczały się gąsienice, albo został przeniesiony na palcach rąk (zasadniczo poczwarek nie powinno się dotykać, bo zawsze istnieje ryzyko zakażenia ich jakimś patogenem znajdującym się na palcach). Spróbuj izolować od siebie te poczwarki, i obniżyć im temperaturę, może jakieś przeżyją.
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Sphinx pinastri - zamieranie poczwarek

Post autor: Marek Hołowiński »

Tego typu przypadki są pochodną naturalnego rozwoju wszystkich gatunków owadów. Zakażenia grzybami w naszym rejonie geograficznym obserwuje się częściej przy temperaturach oscylujących około 0 stopni Celsiusa... W mroźne zimy odsetek zakażonych przez grzyby larw i poczwarek jest mniejszy. W naszym klimacie im łagodniejsza zima tym więcej porażonych owadów.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hodowla”