Acherontia Atropos - choroba? Prośba o pomoc!

Hodowla owadów
Ciurbak
Posty: 85
Rejestracja: środa, 27 sierpnia 2014, 14:52
UTM: Warszawa/Mazury

Acherontia Atropos - choroba? Prośba o pomoc!

Post autor: Ciurbak »

Witam,
Jedna z moich gasienic trupiej główki chyba na coś choruje. Wypływa jej z otworu gębowego zielony płyn w dużych ilościach. Gąsienice mają 3tyg. karmie je ligustrem. Co to może mbyć jak temu zapobiec? Rośliny nie zmieniałem, docinałem w ostatni weekend nowe łodygi z liścmi, lecz z tego samego stanowiska i jakoś nic się nie działo. proszę o rady.
Pzdr.
Marcin gradal
Posty: 120
Rejestracja: sobota, 16 marca 2013, 11:25
UTM: Sosnowiec
Specjalność: Lepidoptera
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Acherontia Atropos - choroba? Prośba o pomoc!

Post autor: Marcin gradal »

Najwidoczniej zatrucie, miałem to samo z Hippotion celerio takie same objawy. jak najszybciej przenieś gąsienice do osobnych pojemników i podaj Ligustr z innego stanowiska może je jeszcze uratujesz.
Ciurbak
Posty: 85
Rejestracja: środa, 27 sierpnia 2014, 14:52
UTM: Warszawa/Mazury

Re: Acherontia Atropos - choroba? Prośba o pomoc!

Post autor: Ciurbak »

Tak zrobiłem. Twoje przeżyły? Co ciekawe karmie je ligustrem z tego stanowiska od 3tyg i nic. Sporo ligustrów rosnie u mnie przy drodze niestety cały czas przejeżdżają obok samochody, więc pewnie może być zanieczyszczony. próbować podawać ten obok ulicy?
Marcin gradal
Posty: 120
Rejestracja: sobota, 16 marca 2013, 11:25
UTM: Sosnowiec
Specjalność: Lepidoptera
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Acherontia Atropos - choroba? Prośba o pomoc!

Post autor: Marcin gradal »

Miałem 30 gąsienic Hippotion celerio z czego zostało 10 sztuk reszta padła.Nie zrywaj Ligustru przy drodze ani obok bo on jest już skażony najlepiej jak by był na czyjejś posesji taki Ligustr jest wolny od związków chemicznych w tym od spalin.Możesz jeszcze sparzyc wrzątkiem ale po takim zabiegu liście wiedną i nie nadają sie na pokarm.
Ciurbak
Posty: 85
Rejestracja: środa, 27 sierpnia 2014, 14:52
UTM: Warszawa/Mazury

Re: Acherontia Atropos - choroba? Prośba o pomoc!

Post autor: Ciurbak »

Na szczęście gąsienice przeżyły i mają się dobrze tylko zastanawia mnie czy normalne jest to, że z 4 wyklutych w tym samym czasie gąsienic jedna ma 7,5cm, kolejna 5,5cm a pozostałe 2 mają po 2,5-3cm. Czy nie jest to wyjątkowo duża rozbieżność? Czy te mniejsze dogonią większe osobniki? W stadium linienia to dwie pierwsze wyprzedzają te mniejsze zaledwie o jedno stadium.
Pozdrawiam 8)
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Acherontia Atropos - choroba? Prośba o pomoc!

Post autor: Antek Kwiczala † »

Chyba mi się jeszcze nie zdarzyło, by gąsienice, które wylęgły się w jednym dniu, także jednocześnie liniały i się przepoczwarczały. Szczególnie, jeśli gąsienice są samotnikami (a tak jest u trupiej główki). U gąsienic żerujących gromadnie te procesy (jak np. linienie) są jakoś zsynchronizowane, i dopiero w ostatnim stadium gąsienice rozchodzą się - i na ogół przepoczwarczają w różnym czasie. Dotyczy to nie tylko gąsienic małych rozmiarowo, ale czasem bardzo dużych, jak pawice. Na zdjęciu takie gromadne linienie czwartego stadium gąsienic pawicy Automeris larra. Ale to raczej wyjątek niż reguła - gąsienice rodzaju Automeris zawsze żerują gromadnie.
Załączniki
Automeris larra linienie gąsienic L4.jpg
Automeris larra linienie gąsienic L4.jpg (134.78 KiB) Przejrzano 5607 razy
Ciurbak
Posty: 85
Rejestracja: środa, 27 sierpnia 2014, 14:52
UTM: Warszawa/Mazury

Re: Acherontia Atropos - choroba? Prośba o pomoc!

Post autor: Ciurbak »

Dziękuje bardzo za odpowiedź. Rozumiem, że mam się nie martwić i Atroposy nie powinny być skarłowaciałe?
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Hodowla”