C10H14O2 Peruphasmal czy jest szkodliwy dla oczu?

Hodowla owadów
Davvid
Posty: 2
Rejestracja: wtorek, 22 sierpnia 2017, 19:34

C10H14O2 Peruphasmal czy jest szkodliwy dla oczu?

Post autor: Davvid »

Witam, mam pytanie odnośnie tego związku chemicznego wydzielanego przez owady z gatunku Peruphasma schultei. Jakie są konsekwencje po dostaniu się tej substancji do oczu? To bardo ważne, będę wdzięczny za każdą odpowiedź.
krzysztof12
Posty: 91
Rejestracja: wtorek, 9 lutego 2016, 21:58

Re: C10H14O2 Peruphasmal czy jest szkodliwy dla oczu?

Post autor: krzysztof12 »

http://www.terrarium.com.pl/2277-peruph ... diabelski/
"Zaniepokojony owad wydziela drażniącą, o ostrym zapachu ciecz w postaci spreju – peruphasmal (C10H14O2). Substancje (mieszanina monoterpenów, glukozy i aldehydów) zawarte w wydzielonym płynie może spowodować podrażnienia błony śluzowej i oczu. W wypadku dostania się substancji do oczu, należy natychmiast przemyć je pod letnią bieżącą wodą."

Najlepiej zapytaj na forum terrarium.com.pl . Na 100% ktoś dostał też oprysk w oczy. Ja miałem tylko spryskane przez te straszyki dłonie , więc było miło :D . Ahaaa podrażnienie błony śluzowej i oczu, to nie jest jakaś straszna sprawa.
Davvid
Posty: 2
Rejestracja: wtorek, 22 sierpnia 2017, 19:34

Re: C10H14O2 Peruphasmal czy jest szkodliwy dla oczu?

Post autor: Davvid »

krzysztof12 pisze:http://www.terrarium.com.pl/2277-peruph ... diabelski/
"Zaniepokojony owad wydziela drażniącą, o ostrym zapachu ciecz w postaci spreju – peruphasmal (C10H14O2). Substancje (mieszanina monoterpenów, glukozy i aldehydów) zawarte w wydzielonym płynie może spowodować podrażnienia błony śluzowej i oczu. W wypadku dostania się substancji do oczu, należy natychmiast przemyć je pod letnią bieżącą wodą."

Najlepiej zapytaj na forum terrarium.com.pl . Na 100% ktoś dostał też oprysk w oczy. Ja miałem tylko spryskane przez te straszyki dłonie , więc było miło   :D . Ahaaa podrażnienie błony śluzowej i oczu, to nie jest jakaś straszna sprawa.
Pytałem już na tym forum niestety nie dostałem satysfakcjonującej odpowiedzi. Mnie jeden straszyk potraktował tak, że dostałem prosto w oko, dlatego jestem ciekaw czy może się stać coś poważniejszego. O ile rzeczywiście peruphasmal ma tylko działanie podrażniające to nie mam się czym martwić, gorzej jeżeli działa inwazyjnie. Dzięki za odpowiedź :okok:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hodowla”