Zimowanie

Hodowla owadów
Mikołaj
Posty: 56
Rejestracja: niedziela, 9 kwietnia 2017, 12:44
UTM: ED

Zimowanie

Post autor: Mikołaj »

Witam, właśnie hoduję gąsienicę Papilio machaon. Czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć, co zrobić, gdy już owija się w kokon? Kiedy muszę ją włożyć do chłodnego pomieszczenia i czy w ogóle jest to konieczne? Czy jest szansa, że przeistoczy się już przed zimą?
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Zimowanie

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Mikołaj pisze:Witam, właśnie hoduję gąsienicę Papilio machaon. Czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć, co zrobić, gdy już owija się w kokon? Kiedy muszę ją włożyć do chłodnego pomieszczenia i czy w ogóle jest to konieczne? Czy jest szansa, że przeistoczy się już przed zimą?
Polecam do przeczytania "Praktyczne wskazówki dla zbieraczy motyli" Niesiołowskiego. Kiedyś była do pobrania na forum. Idealna rzecz dla początkujących. Sporo informacji o hodowli i zimowaniu. Gdy miałem 12 lat i nie było internetu, przepisałem ją ręcznie pożyczoną z Instytutu Zoologii na Wilczej. To były czasy, tydzień pisania.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Zimowanie

Post autor: Antek Kwiczala † »

co zrobić, gdy już owija się w kokon?
Mikołaju, czy ty na pewno hodujesz pazia królowej? Gąsienice tego gatunku nie owijają się w żaden kokon. Robią sobie jedwabne zamocowanie kremastra i otaczają się jedną jedwabną nitką wokół ciała, po czym się przepoczwarczają.
Większość sierpniowych poczwarek pazia królowej zimuje, część jednak nie. Motyle wylęgają się we wrześniu, tworząc niepełne kolejne pokolenie, składają jaja, a gąsienice spotyka się nawet w listopadzie. Czy wylęgnie się motyl, czy poczwarka będzie zimować, jest zasadniczo już zakodowane w tworzącej się poczwarce. Nie robiłem doświadczeń, czy przechłodzenie poczwarki może ją skłonić do zimowania.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hodowla”