Forum Entomologiczne - Chrząszcze i Motyle Polski - strona główna

Polskie Forum Entomologiczne

PFEnt. - http://www.entomo.pl/forum/
Teraz jest piątek, 20 paź 2017, 16:03

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|     Prosimy o podawanie miejsca i daty obserwacji. To przyśpieszy oznaczenie i ułatwi dyskusję.     |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Autor Wiadomość
 Tytuł: Hodowla Hyalophora cecropia
PostNapisane: środa, 24 maja 2017, 18:44 

poziom: początkujący
Specjalność:
Witam
Zamówiłam pakiet jaj tropikalnej ćmy Hyalophora cecropia. Proszę o wskazówki na temat hodowli tej ćmy.Jaka temperatura dla jaj, gąsienic, poczwarek. Zamierzam hodować tą ćmę w dużym terrarium, podgrzewać matami. Mam wybudowaną motylarnię na dworze do której zamierzam wypuszczać motyle. Bardzo ładnie proszę o porady :)

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+

Tytuł: Re: Hodowla Hyalophora cecropia
PostNapisane: środa, 24 maja 2017, 21:12 

Specjalność:
Hodowla jest stosunkowo łatwa, chociaż gąsienice mogą sprawić kłopot zwłaszcza wtedy gdy jajka pochodzą z hodowli wsobnej. Spotyka się zwiększoną ilość umierających gąsienic. Powinny być hodowane bez przegęszczenia i przewiewnym miejscu np: balkon. Temperatura 25-30 stopni C, wilgotność 60%-70%, nie dotykać gąsienic. Poczwarka powinna zimować, można użyć lodówki. Oprzędy robi na gałązkach. Jajka trzymać w małym pojemniku najlepiej szalka Petriego, wieczko raz dziennie spryskać delikatnie wodą ( mgła). Małe gąsieniczki trzymamy w małych pojemnikach podając świeże rośliny.
http://www.silkmoths.bizland.com/zcecmoth.htm

PostNapisane: środa, 24 maja 2017, 21:23 

UTM: CA22
Specjalność:
Gatunek jest łatwy w hodowli. To polifag. Literatura podaje ponad sto roślin, na których żeruje gąsienica, więc nie będziesz miała problemu. Ja otrzymałem jaja w grudniu, więc musiałem szukać gatunków zimozielonych i wykorzystałem laurowiśnię. W hodowli utrzymywałem temperaturę pokojową (21-22 stopnie) to całkowicie wystarczy, choć wyższa temperatura przyśpiesza rozwój. Hodowlę prowadziłem na żywych, doniczkowych roślinach, w przewiewnej hodowlarce. W zamkniętych terrariach, gdy wzrośnie wilgotność, gąsienice zaczynają chorować. W załączniku pokazuję gąsienice ostatniego, piątego stadium.

Załączniki:
Hyalophora cecropia larwa l5.jpg
Hyalophora cecropia larwa l5.jpg [ 118.62 KiB | Przeglądane 450 razy ]

PostNapisane: środa, 24 maja 2017, 21:32 

Specjalność:
Witam
Dziękuję za odpowiedź. Pan od którego kupuję jaja, pisał że prawdopodobnie drugie pokolenie, zimowały u niego poczwarki.Czyli gąsienice można trzymać w chłodniejszym miejscu np balkon, ale trzeba utrzymać temp.25-30 stopni np przez dogrzewanie (może to być taka mata elektryczna)czy jakieś podłoże musi być czy wystarczą gałązki rośliny żywicielskiej? A jaja mogę trzymać w pokojowej temp.
Dziwi mnie natomiast że poczwarka tropikalnej ćmy musi zimować (przez jaki czas?)

PostNapisane: środa, 24 maja 2017, 23:50 

UTM: CA22
Specjalność:
H. cecropia to nie jest gatunek tropikalny. Występuje w Ameryce Północnej po Meksyk, a więc w regionach cieplejszych niż Polska, ale nie podzwrotnikowych. Takie gatunki niekoniecznie muszą "zimować", ale muszą przejść tzw. diapauzę (na ogół około 4-5 miesięcy). Np. pawica Antheraea pernyi będzie przechodzić diapauzę nawet w temp. 15-18 stopni, a w temp. -10 stopni poczwarka ginie. Nie wiem jaka jest temperatura krytyczna dla H.cecropia, ale nie schładzaj jej poniżej zera.
Podłoża w hodowlarce nie potrzeba, a trzeba utrzymywać czystość, więc raczej by przeszkadzało. Połóż na dno papierowy ręcznik i wymieniaj go po każdej zmianie rośliny pokarmowej, by zapobiec pleśnieniu odchodów czy opadniętych listków.

PostNapisane: czwartek, 25 maja 2017, 12:17 

Specjalność:
Dziękuję Antek Kwiczała za te informacje. Jestem zaskoczona. Bardzo fajne forum :) pozdrawiam

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]