Histeridae

Histeridae i Sphaeritidae
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Histeridae

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Dzisiaj z zupelnie innej beczki - trzy interesujace gniliki o niezbyt powaznych rozmiarach, za to ladnym ubarwieniu czy urzezbieniu. Notodoma zwiazana jest z grzybami nadrzewnymi i poluje na wszelkie drobne larwy (na wiosne obserwowalem ten gatunek dziesiatkujacy mlode larwy Synstrophus macrophthalmus z Tetratomidae). Nalezy ten stwor do plemienia Exosternini w Histerinae. Natomiast latwe do rozpoznania Onthophilinae roznia sie bardzo biologia - Onthophilus zwiazany jest z padlina i przylatuje do smierdzacych barberowek, a Epiechinus mimo wydawaloby sie niekorzystnego dla takiego bytowania ksztaltu ciala jest gatunkiem podkorowym, lubiacym gnijace lyko drzew lisciastych. Gatunki oczywiscie japonskie.
Załączniki
histeridae.jpg
histeridae.jpg (135.88 KiB) Przejrzano 2968 razy
Notodoma fungorum.jpg
Notodoma fungorum.jpg (114.92 KiB) Przejrzano 2953 razy
Awatar użytkownika
Szczepan Ziarko
Posty: 120
Rejestracja: niedziela, 7 listopada 2004, 13:31
Lokalizacja: Poturzyn
Kontakt:

To chyba sztuczne.

Post autor: Szczepan Ziarko »

Od pewnego czasu z zaciekawieniem i wielką przyjemnościa ogladam Pawle twoje zdjęcia okazów chrząszczy. Pierwsze dwa pokazał mi nie tak dawno Andrzej Lasoń. Głowy nie dam, (bo jak mówił Kubuś Puchatek,: "z pszczołami nigdy nic nie wiadomo') ale z Olympusem i Raynoxem to te ostatnie fotografie (z twojej 'nowej ery') nie mają juz wiele wspólnego.
Wydaje mi sie ze to własnie tego typu zdjęć, wyobrażeń okazów brakuje na Forum jako załączników do prośby o oznaczenie. Bo ostatnio osobliwa moda nastała, że wszyscy po krzakach łażą i coś tam pstrykają. Krzyśkowi Sztabie to wychodzi, ale w wiekszosci przypadkow Aneta ma zagwozdkę, gdy na podstawie wygladajacej zza kwiatu pstrej goleni usiłuje w miare pewnie coś oznaczyć.
Napisz proszę coś o swoim warsztacie.
Szczepan
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: To chyba sztuczne.

Post autor: Pawel Jaloszynski »

ZETES pisze: Głowy nie dam, (bo jak mówił Kubuś Puchatek,: "z pszczołami nigdy nic nie wiadomo') ale z Olympusem i Raynoxem to te ostatnie fotografie (z twojej 'nowej ery') nie mają juz wiele wspólnego.
Tutaj nic sie nie zmienilo (poza tym, ze coraz rzadziej cos pstrykne, czasu nie ma), w dalszym ciagu nie stac mnie na lustro i w dalszym ciagu do taniego statywu Velbona podwieszam worek cegiel, zeby sie mniej bujal ;-) Czlowiek ubogi to musi wyciskac z tego co ma 300% normy...
Pawel
Awatar użytkownika
Szczepan Ziarko
Posty: 120
Rejestracja: niedziela, 7 listopada 2004, 13:31
Lokalizacja: Poturzyn
Kontakt:

Re: To chyba sztuczne.

Post autor: Szczepan Ziarko »

Pawel Jaloszynski pisze:Tutaj nic sie nie zmienilo [...] Czlowiek ubogi to musi wyciskac z tego co ma 300% normy...
Pawel
Jestem zatem pod jeszcze większym wrażeniem. Czyli, że gdy Polak nie ma, to potrafi. I jak widzę, bardzo dużo potrafi
Cordialitates
Szczepan
Marek Miłkowski
Posty: 813
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 15:18
Lokalizacja: Radom

Post autor: Marek Miłkowski »

Jakość zdjęc rewelacyjna, sposób rozłożenia, preparowania tych drobnych chrząszczy prezentowanych przez Pawła jest perfekcyjny.
Awatar użytkownika
Roman Królik
Posty: 311
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 14:19
Lokalizacja: Kluczbork

Post autor: Roman Królik »

Pawle, a co się stało z Twoją prywatną galerią? Od jakiegoś czasu jej nie widzę. Mam nadzieję, że to brak "chwilowy"
R.
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Roman Królik pisze:Pawle, a co się stało z Twoją prywatną galerią? Od jakiegoś czasu jej nie widzę. Mam nadzieję, że to brak "chwilowy.
Najczesciej przegladane zdjecia zostaly otwarte ok. 20 razy, dyskusji na ich temat praktycznie w ogole nie bylo. Czyli tego rodzaju ekspozycja po prostu sie nie sprawdzila.
Pawel
ODPOWIEDZ

Wróć do „HISTEROIDEA”