Margarinotus purpurascens?

Histeridae i Sphaeritidae
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1383
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Margarinotus purpurascens?

Post autor: Almandyn »

Witam wszystkich.
Mam do oznaczenia chrząszcza, znalezionego 28.04.2011 w mieszkaniu w Białymstoku, a zidentyfikowanego przeze mnie jako Margarinotus purpurascens (Herbst, 1792). Chrząszcza nie mam w ręku, bo znalazła go moja mama i obecnie jest przetrzymywany w lodówce ( nie wiem czy to dobrze, ale chrząszcz był żywy i nic mądrzejszego nie przyszło nam do głowy ), mierzy ok 4mm, zdjęcia zrobił mu mój brat.
Proszę o weryfikację oznaczenia.

Pozdrawiam
Ala
Załączniki
Histeridae.jpg
Histeridae.jpg (94.17 KiB) Przejrzano 4228 razy
Histeridae2.jpg
Histeridae2.jpg (80.5 KiB) Przejrzano 4228 razy
Histeridae3.jpg
Histeridae3.jpg (90.87 KiB) Przejrzano 4228 razy
Histeridae4.jpg
Histeridae4.jpg (96.65 KiB) Przejrzano 4228 razy
Histeridae5.jpg
Histeridae5.jpg (125.25 KiB) Przejrzano 4228 razy
Histeridae6.jpg
Histeridae6.jpg (108.8 KiB) Przejrzano 4228 razy
Histeridae7.jpg
Histeridae7.jpg (65.03 KiB) Przejrzano 4228 razy
Jacek Alderski
Posty: 187
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2011, 21:58
Lokalizacja: Jura Krakowsko-Wieluńska

Re: Margarinotus purpurascens?

Post autor: Jacek Alderski »

Na podstawie załączonych artystycznych zdjęć zaryzykowałbym oznaczenie tego gnilika jako - Margarinotus purpurascens. :)
Wskazuje na to urzeźbienie pokryw i kształt przedplecza. Natomiast zmienność w zakresie kształtu czerwonych plam jest u M. purpurascens dość znaczna i istnieją różne formy barwne. Zbliżonym pod względem wyglądu jest pokrewny gatunek - M. bipustulatus.
Proponowałbym jednak, żeby w przedmiotowym wątku wypowiedzieli się specjaliści od Histeridae... :wink:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Margarinotus purpurascens?

Post autor: Jacek Kurzawa »

Zacznij czytać od tego postu:
viewtopic.php?p=128745#p128745
:D

Do J.A. - zamiast kopiować swoje posty czyż nie lepiej podać od razu gotową odpowiedź? Wszak jest ona podana w innym watku, a samego owada po tylu zdjęciach jest łatwo oznaczyć, bez udzialu "specjalistów od Histeridae". Problem nie jest ten rangi, żeby im zawracać głowę :P

To jest Margarinotus purpurascens (4 bruzdki):
http://www.colpolon.biol.uni.wroc.pl/ma ... ascens.htm
Margarinotus purpurascens_4bruzdki.jpg
Margarinotus purpurascens_4bruzdki.jpg (11.44 KiB) Przejrzano 4188 razy
Margarinotus bipustulatus (Schrank, 1781)
http://www.colpolon.biol.uni.wroc.pl/ma ... ulatus.htm

I jeszcze jeden podobny gatunek Hister illigeri Duftschmid, 1805 :
http://www.colpolon.biol.uni.wroc.pl/hi ... ligeri.htm

A tak wogóle jakby nie patrzeć temat był poruszony 3 dni temu, przedostatni temat w Histerioidea viewforum.php?f=139
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1383
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Re: Margarinotus purpurascens?

Post autor: Almandyn »

Dziękuję za potwierdzenie.
Wątki dotyczące tego gatunku przeczytałam przed wstawieniem zdjęć.
Nie czuję się jednak na tyle pewnie, by samodzielnie oznaczać w 100% :oops: . Zawsze wolę się upewnić i jestem wdzięczna, że jest tyle osób, które mnie uczą na co mam zwracać uwagę :mrgreen: .

Pozdrawiam ciepło :D
Alina
Jacek Alderski
Posty: 187
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2011, 21:58
Lokalizacja: Jura Krakowsko-Wieluńska

Re: Margarinotus purpurascens?

Post autor: Jacek Alderski »

Jacek Kurzawa pisze:
Do J.A. - zamiast kopiować swoje posty czyż nie lepiej podać od razu gotową odpowiedź? Wszak jest ona podana w innym watku, a samego owada po tylu zdjęciach jest łatwo oznaczyć, bez udzialu "specjalistów od Histeridae". Problem nie jest ten rangi, żeby im zawracać głowę :P
Do J.K. - pozwolę sobie zaznaczyć, że nie skopiowałem własnego post-u, lecz dokonałem jego modyfikacji. Prawie to samo, ale prawie robi przecież dużą różnicę... :wink:
Ponadto odnoszę wrażenie, że w obu wątkach do zdjęć nie "pozował" ten sam owad i niekoniecznie łatwo go oznaczyć. Natomiast specjalistom należy zawracać ich głowy, żeby podzielili się z innymi swoją wiedzą... :wink:
Pozdrawiam serdecznie - J.A.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Margarinotus purpurascens?

Post autor: Jacek Kurzawa »

Najlepiej, zamiast udzielać długiej odpowiedzi, wkleić linka do postu który to wyjaśnia. Czytającemu (kiedykolwiek) zdecydowanie bardziej przyda się (np. w tym przypadku) taki link:
viewtopic.php?p=119387#p119387
gdzie jest jasno podana cecha z linkiem do Iconografii. A doliczenie się czterech bruzdek nie stanowi problemu.

Poza tym uważam, że odpowiedź nie musi paść zaraz, jesli ktoś źle oznaczy to z czasem błąd zostanie dostrzeżony, dlatego lepiej pozwolic komuś sprobować samemu oznaczyć (podając linka z cechami) niż podawać gotową nazwę.

To są drobiazgi, nie ma co tego teraz analizowac, to z mojej strony drobna uwaga i nic poza tym.
A sezon już w pełni, więc pracy w terenie dużo :-) a na dywagacje czas nie najlepszy.
pozdrawiam!
ODPOWIEDZ

Wróć do „HISTEROIDEA”