polska nazwa chrząszcza - Hister Bipustulatus

Histeridae i Sphaeritidae
Awatar użytkownika
turkucpodjadek
Posty: 1
Rejestracja: czwartek, 17 marca 2011, 21:55
Gender: women

polska nazwa chrząszcza - Hister Bipustulatus

Post autor: turkucpodjadek »

Witam,

Opisuję znaczki w swoim zbiorku i chciałabym wiedziec jaka jest polska nazwa tego chrząszcza :

Hister Bipustulatus Schrk ?

oto link do obrazka :
http://www.old-stamps.de/grossansicht.h ... 013-03.jpg


W internecie udało mi się ustalic (bez żadnej pewności), że chyba chodzi o "gnilikowate" - niestety nie wiem czy to właściwa nazwa i jak należy tłumaczyc drugi człon nazwy - "dwuplamek" ? Widzę, ze na forach przeważa terminologia łacińska a mi zależy na polskiej nazwie.


Będę wdzięczna za pomoc.
Załączniki
ddrt-013-03.jpg
ddrt-013-03.jpg (41.7 KiB) Przejrzano 5789 razy
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: polska nazwa chrząszcza - Hister Bipustulatus

Post autor: Rafał Celadyn »

Polska nazwa rodzajowa to gnilik,a gatunkowa w wolnym tłumaczeniu być moze dwuplamy (?)...
...ale to taka moja improwizacja :wink: ,jest jakiś słownik polskich nazw ,kiedyś na forum pisano o tym dokładniej ...poszukaj w wyszukiwarce.
Pozdrawiam Rafał.
Rafał Ruta
Posty: 250
Rejestracja: poniedziałek, 12 kwietnia 2004, 11:26
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: polska nazwa chrząszcza - Hister Bipustulatus

Post autor: Rafał Ruta »

W owym słowniku (autorstwa Ruszkowskich) gatunek ten nazywa się "gnilik bydlęcy" lub "gnilik dwuplamiec". Druga nazwa lepiej pasuje, ale i tak trzeba pamiętać, że polskie nazwy owadów to radosna twórczość, a już zwłaszcza w owym słowniku, pełnym błędów, najeżonym kuriozalnymi pomysłami i rozwiązaniami. Przyjmując pewną dowolność, jak najbardziej można go nazwać "gnilik dwuplamek". Przy okazji - nazwy gatunkowe piszemy mała literą, rodzajowe dużą. Czyli powinno być Hister bipustulatus.
Awatar użytkownika
Witek Płachta
Posty: 787
Rejestracja: niedziela, 28 września 2008, 10:22
Lokalizacja: Gmina Rokiciny DC12

Re: polska nazwa chrząszcza - Hister Bipustulatus

Post autor: Witek Płachta »

Rafał Ruta pisze:... trzeba pamiętać, że polskie nazwy owadów to radosna twórczość ...
Nie tylko owadów, niezwykłym talentem a i pewnie poczuciem humoru wykazał się ten kto wymyślił nazwy podejźrzon i nasięźrzał :mrgreen:
Rafał Ruta pisze:Przy okazji - nazwy gatunkowe piszemy mała literą, rodzajowe dużą. Czyli powinno być Hister bipustulatus.
W Bazie Coleoptera Poloniae znalazłem tę nazwę jako jeden z synonimów Margarinotus bipustulatus. Hister Bipustulatus Schrank 1871, pisane jest tam właśnie tak jak w temacie więc właściwie poprawnie czy nie?
Witek.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: polska nazwa chrząszcza - Hister Bipustulatus

Post autor: Aneta »

Witek Płachta pisze:niezwykłym talentem a i pewnie poczuciem humoru wykazał się ten kto wymyślił nazwy podejźrzon i nasięźrzał :mrgreen:
I nieprzeciętną wiarą w dykcję rodaków :lol:
Rafał Ruta
Posty: 250
Rejestracja: poniedziałek, 12 kwietnia 2004, 11:26
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: polska nazwa chrząszcza - Hister Bipustulatus

Post autor: Rafał Ruta »

Nie tylko owadów, niezwykłym talentem a i pewnie poczuciem humoru wykazał się ten kto wymyślił nazwy podejźrzon i nasięźrzał
No nie, nazwy wymienionych paproci to piękne, stare, ludowe (przynajmniej w przypadku nasięźrzała) nazwy. A nazwa gnilik bydlęcy wymyślona w drugiej połowie XX w. to już jest radosna twórczość. Mimo szczerych chęci nie potrafię dostrzec celowości wymyślania takich potworków.
W Bazie Coleoptera Poloniae znalazłem tę nazwę jako jeden z synonimów Margarinotus bipustulatus. Hister Bipustulatus Schrank 1871, pisane jest tam właśnie tak jak w temacie więc właściwie poprawnie czy nie?
Tak, teraz gatunek umieszcza się w rodzaju Margarinotus. Jednym z bardziej zadziwiających rozwiązań słownika Ruszkowskich jest to, że w przypadkach gdy kilka rodzajów wydawało sie autorom na tyle podobnych, że nieodróżnialnych, łączyli je w jeden. W ten sposób wszystkie gatunki z rodzajów Hister, Atholus, Margarinotus w tym wspaniałym dziele ujęte są w rodzaju Hister.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „HISTEROIDEA”