Późne modraszki

Awatar użytkownika
Andrzej El
Posty: 124
Rejestracja: niedziela, 3 kwietnia 2011, 14:15
Specjalność: modraszki
profil zainteresowan: tylko fotografia, nie łapie i nie kolekcjonuje.
Lokalizacja: górny śląsk

Późne modraszki

Post autor: Andrzej El »

Oglądając zdjęcia motyli na FB zauważyłem że kilka gatunków nie lata zgodnie z rozkładem jazdy.
Np. idasy z pólnocy Polski latały świeżutkie jeszcze na początku września a minimusy z opolszczyzny latają tam do tej pory.
Z czego to wynika ? Jest to drugie, trzecie pokolenia czy jakieś przesunięcie występowania ? Jest to jak najbardziej normalne czy odkrycie niezwykłego zjawiska. :mysl:
Załączniki
idas.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (32.67 KiB)
2.minimus wystep.jpg
2.minimus wystep.jpg (22.4 KiB) Przejrzano 8022 razy
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Późne modraszki

Post autor: Antek Kwiczala † »

Z dużym prawdopodobieństwem oba wspomniane gatunki mają w Polsce dwa pokolenia, Tak są bowiem wykazywane np. z Czech. Drugie pokolenia tych modraszków są podawane z lipca-sierpnia. Gdybyś przejrzał listy obserwacji na "Motyle Europy", to np. P. idas był wykazywany w Polsce nawet w drugiej dekadzie września, a C. minimus z końca sierpnia.
modraszka
Posty: 845
Rejestracja: poniedziałek, 24 stycznia 2011, 08:31
Gender: women
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Późne modraszki

Post autor: modraszka »

Jest tak jak pisze Antoni, u mnie od lat występuje drugie pokolenie tych gatunków, obserwacje argiadesów to też norma, no i jest również częściowe trzecie pokolenie icarusa, świeże osobniki spotykam nawet w październiku.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Późne modraszki

Post autor: Wujek Adam [†] »

modraszka pisze:(...) częściowe trzecie pokolenie (...)
A mogłabyś wyjaśnić o co chodzi w tym zwrocie? Tzn. na czym polega ta "częściowość"?
Paweł Walkiewicz
Posty: 488
Rejestracja: sobota, 8 sierpnia 2009, 11:01
Lokalizacja: Otwock
Kontakt:

Re: Późne modraszki

Post autor: Paweł Walkiewicz »

Wujek Adam pisze:A mogłabyś wyjaśnić o co chodzi w tym zwrocie? Tzn. na czym polega ta "częściowość"?
Na tym, że część potomków drugiego pokolenia kończy rozwój i przeobraża się jeszcze w tym samym roku. Pozostałe dopiero w następnym. Zjawisko spotykane wśród wielu gatunków dwupokoleniowych w naszym kraju motyli.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Późne modraszki

Post autor: Wujek Adam [†] »

Pawełku - :okok:
Tak też podejrzewałem, ale brakowało mi zwięzłej definicji.
Tomasz Blaik
Posty: 727
Rejestracja: czwartek, 22 stycznia 2009, 20:00
UTM: XR86
Specjalność: Depressariidae
Lokalizacja: Pielgrzymów/Góry Opawskie
Podziękowano: 1 time

Re: Późne modraszki

Post autor: Tomasz Blaik »

Z wieloletnich już obserwacji z Opola i okolic gdzie C. minimus jest rozpowszechniony wynika, że występowanie trzeciego pokolenia jest regułą i przypada ono na okres od 1. dekady września do 1. dekady października. Nieco problematyczna jest granica czasowa miedzy pierwszym i drugim pokoleniem, jednak miedzy drugim i trzecim jest wyraźna i wynosi ok. 20 dni. Skrajne daty dla wszystkich trzech generacji jakie udało mi się uchwycić przypadają odpowiednio na 24 V - 3 VII; 12 VII - 14 VIII; 4 IX - 6 X.
modraszka
Posty: 845
Rejestracja: poniedziałek, 24 stycznia 2011, 08:31
Gender: women
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Późne modraszki

Post autor: modraszka »

Minimusy mają się dobrze, chociaż już trochę zlatane, dzisiaj jeszcze tityruski i ikarusy, obserwacje z dnia dzisiejszego.
Tomku, trzecie pokolenie minimusa obserwuję u mnie już od 24-25 sierpnia. W tym roku granica między drugim a trzecim pokoleniem była praktycznie niezauważalna, no chyba że pomyliłam się w oznaczeniach?
Pozdrawiam :)
Załączniki
25.08.2017r.
25.08.2017r.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (53.28 KiB)
25.08.2017r.
25.08.2017r.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (67.6 KiB)
29.09.2017r.
29.09.2017r.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (67.23 KiB)
01.08.2017r.
01.08.2017r.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (114.84 KiB)
01.08.2017r.
01.08.2017r.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (59.36 KiB)
Awatar użytkownika
Andrzej El
Posty: 124
Rejestracja: niedziela, 3 kwietnia 2011, 14:15
Specjalność: modraszki
profil zainteresowan: tylko fotografia, nie łapie i nie kolekcjonuje.
Lokalizacja: górny śląsk

Re: Późne modraszki

Post autor: Andrzej El »

Podsumowując :mysl:

Czyli to co podaje lepidoptera to 3 pokolenia zbite w jedno wspólne pasmo występowania bo trudno było dokładnie określić początek nowego pokolenia. (plasza A)

Tymczasem z opolskich obserwacji wynika że to 3 pokolenie nie tyltko ma wyraźny odstęp ale również jest przesunięte w czasie. (plansza B) nagle okazuje się że zielone stadium larwalne pasuje do całości . Może tak powinno wyglądać jego występowanie :?
Załączniki
plansza A.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (46.42 KiB)
plansza B.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (46.08 KiB)
Tomasz Blaik
Posty: 727
Rejestracja: czwartek, 22 stycznia 2009, 20:00
UTM: XR86
Specjalność: Depressariidae
Lokalizacja: Pielgrzymów/Góry Opawskie
Podziękowano: 1 time

Re: Późne modraszki

Post autor: Tomasz Blaik »

Granica między pokoleniem I i II przypada na dekady 1. i 2. lipca , pokolenie II trwa mniej więcej do połowy sierpnia. Interesujące jest natomiast czy motyle trzeciego pokolenia wydają gąsienice, które zimują, czy zimują jednak larwy pochodzące od drugiej generacji motyli. Wiadomo natomiast, ze główna roślina pokarmową w samym Opolu i najbliższej okolicy jest traganek pęcherzykowaty Astragalus cicer, nie przelot, który tutaj prawie nie występuje.
Paweł Walkiewicz
Posty: 488
Rejestracja: sobota, 8 sierpnia 2009, 11:01
Lokalizacja: Otwock
Kontakt:

Re: Późne modraszki

Post autor: Paweł Walkiewicz »

Andrzej El pisze:Podsumowując  :mysl:

Czyli to co podaje lepidoptera to 3 pokolenia zbite w jedno wspólne pasmo występowania bo trudno było dokładnie określić początek nowego pokolenia. (plasza A)
Nie. Diagram dotyczy dwóch pokoleń, między którymi trudno dostrzec wyraźną przerwę. Trzecie pokolenie tego gatunku w Polsce nie jest zjawiskiem stałym i powszechnym, dlatego literatura donosi raczej o dwóch pokoleniach, a na literaturze opierają się te diagramy. Owe diagaramy jak i mapy występowania na lepidoptera.eu mają wyłącznie charakter orientacyjny, a znów wraca temat traktowania ich jako prawdy objawionej i analizy ich poprawności...
Awatar użytkownika
McGoris
Posty: 72
Rejestracja: niedziela, 7 stycznia 2018, 21:01
Lokalizacja: Podhale

Re: Późne modraszki

Post autor: McGoris »

Mi się udało dwa lata temu zaobserwować modraszki w październiku! Ja się zapytałem "WTF?" Nie wiem co to za gatunki. Ale zdziwiłem się na ich widok. Znalezione w Krakowie.
To nie jest przypadkiem idas - samiec i samica? Może ikar? Ale one kończą lot już w sierpniu. Ciekawe zjawisko.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Późne modraszki

Post autor: Antek Kwiczala † »

To Polyommatus icarus. Motyle tego gatunku latają w Polsce do połowy października.
https://www.lepidoptera.eu/records2/Spe ... 153&year=0
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Późne modraszki

Post autor: Brachytron »

Idas nie. Jak dla mnie wszystko to icarus. Buszko z Masłowskim wspominają, że zdarzają się lata gdzie można je spotkać nawet w I dekadzie października. Sprawdziłem w swojej magisterce i w okolicach Gostynia, w latach 1997 i 98, miałem ikarki w III dekadzie września.

Edit: System zawsze ostrzegał, że ktoś w międzyczasie napisał post, tym razem nie :o
Awatar użytkownika
Mothman
Posty: 622
Rejestracja: czwartek, 25 sierpnia 2016, 19:36
UTM: CD04
Lokalizacja: Janikowo

Re: Późne modraszki

Post autor: Mothman »

:shock:
Na drugim zdjęciu jest samiec Cupido argiades...
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Późne modraszki

Post autor: Brachytron »

No pacz :oops:
Rozgrzeszam się, nigdy nie obserwowałem.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Późne modraszki

Post autor: Antek Kwiczala † »

Cupido argiades też już był obserwowany w październiku
https://www.lepidoptera.eu/records2/Spe ... r=0&ID=124
ale są to obserwacje rzadkie, z południa Polski.
Czesi podają, że u nich występuje w dwu pokoleniach - drugie kończy lot we wrześniu. Te październikowe okazy mogą być częściowym trzecim pokoleniem. Sugeruje to M. Krzywicki w pracy "Monografia motyli dziennych Polski"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Lycaenidae”