Phengaris alcon

mario1970
Posty: 47
Rejestracja: wtorek, 18 czerwca 2013, 19:06
UTM: EC07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Phengaris alcon

Post autor: mario1970 »

Witam szanownych kolegów.

Potrzebuję opinii na temat pewnego gatunku motyla. Konkretnie chodzi o samiczkę alkona. Trafiłem na stanowisko tego gatunku na Mazowszu. W koło rosły goryczki wąskolistne i latały samiczki alkona, niektóre też składały jaja. Jednak większość samiczek nie miała charakterystycznych plamek na wierzchu przednich skrzydeł. Na portalach motylowych, czy innych publikacja są te plamki. Dlatego moje pytanie, czy to normalne, czy to się zdarza gdzie indziej, czy w związku z tym ten gatunek rozpoznaje się tylko po spodzie skrzydeł. Co na ten temat jest napisane w kluczach, czy innych publikacjach. Chciałbym też poznać zdanie doświadczonych forumowiczów.
Może tych plamek nie widać tylko na moich zdjęciach, chociaż wykluczam taką opcje. Zdjęcie nr 1 i 2 to ten sam motyl.

Mariusz
Załączniki
nr 1
nr 1
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (148.45 KiB)
nr 2
nr 2
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (148.78 KiB)
nr 3
nr 3
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (141.78 KiB)
Rzadki na tym stanowisku osobnik z plamkami.
Rzadki na tym stanowisku osobnik z plamkami.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (148.5 KiB)
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Phengaris alcon

Post autor: PawełB »

Ja nie widzę nic nadzwyczajnego w "szarych" samiczkach alcona, bez wstawek błękitnych łusek czy ciemnych plamek, często takie spotykam. Nawet wydaje mi się że są dominujące na Mazowszu....Być może do portali idą fotki "ciekawiej ubarwionych" okazów,

Tak na marginesie- ładne zdjęcia. Jaka data?
mario1970
Posty: 47
Rejestracja: wtorek, 18 czerwca 2013, 19:06
UTM: EC07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Phengaris alcon

Post autor: mario1970 »

Dzięki.
Może to i jest normalne, ale nie dla mniej doświadczonych osób. Swego czasu z braku lepszego zajęcia postanowiłem zamieszczać swoją kolekcje na portalu flog.pl. Niech sobie ludzie zobaczą, jakie piękne potrafią być motyle. Ostatnio zamieściłem właśnie samiczkę alkona. Jedna z osób zauważyła, że nie ma tych plamek na wierzchniej stronie przednich skrzydełek i jeszcze dała odnośnik do strony lepidoptera.eu Pana Krzysztofa Jonki. Rzeczywiście tam jest napisane, że samiczka posiada takie plamki. To by mogło sugerować, że źle oznaczyłem motyla. Ponieważ zdanie skromnego amatora fotografii tych pięknych owadów może się nie liczyć na tym portalu, potrzebowałem opinii doświadczonych fotografów, tudzież entomologów. Dlatego bardzo dziękuję za odpowiedź. Może będą jeszcze następne? Wtedy dam odnośnik do tej dyskusji.

Fajnie że zdjęcia podobają się. Nr. 3 z połowy lipca 2014r. Pozostałe z połowy lipca 2013r.
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Phengaris alcon

Post autor: PawełB »

O ile u phenargisów może być problem z rozróżnieniem na zdjęciach jeśli jest tylko dolna strona (szczególnie telejus vs alcon) to górna strona skrzydeł na twoich fotkach nie pozostawia wątpliwości......Nawet jak się trafi jednolicie ubarwiona samica Nausitusa, to będzie ciemniejsza, bardziej brązowa niż szaro-srebrzysta no i spód zupełnie inny
mario1970
Posty: 47
Rejestracja: wtorek, 18 czerwca 2013, 19:06
UTM: EC07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Phengaris alcon

Post autor: mario1970 »

Dzięki, też tak myślę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Lycaenidae”