Stanowiska P. daphnis i P. bellargus

mario1970
Posty: 47
Rejestracja: wtorek, 18 czerwca 2013, 19:06
UTM: EC07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Stanowiska P. daphnis i P. bellargus

Post autor: mario1970 »

Witam wszystkich.
Od niedawna jestem zapalonym fotoamatorem motyli dziennych. Jednak nie starczy czasu żeby zjechać całą Polskę w poszukiwaniu tych najciekawszych gatunków. Może ktoś orientuje się gdzie są stanowiska Polyommatus daphnis i Polyommatus bellargus na Mazowszu?

Pozdrawiam
Mariusz
Radek Łutowicz
Posty: 84
Rejestracja: środa, 13 czerwca 2012, 20:09
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice

Re: Stanowiska P. daphnis i P. bellargus

Post autor: Radek Łutowicz »

Polecam obejrzeć tą stronę http://motyle.info/forum/portal2.php?sh ... ieszczenie do tego jeszcze poczytać o środowisku, w którym dane gatunki występują.Obejrzeć listę obserwacji na http://www.lepidoptera.eu/start.php?lang=PL Wnioski sam wyciągniesz szybkoi miejsce znajdziesz :)
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 7 lipca 2014, 22:56 przez Radek Łutowicz, łącznie zmieniany 1 raz.
Paweł Walkiewicz
Posty: 488
Rejestracja: sobota, 8 sierpnia 2009, 11:01
Lokalizacja: Otwock
Kontakt:

Re: Stanowiska P. daphnis i P. bellargus

Post autor: Paweł Walkiewicz »

Po bellargusa będziesz musiał jechać do Kazimierza Dolnego, natomiast daphnis lata kilkaset metrów od miejsca, w którym fotografowałeś w zeszłym roku alcona.
mario1970
Posty: 47
Rejestracja: wtorek, 18 czerwca 2013, 19:06
UTM: EC07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Stanowiska P. daphnis i P. bellargus

Post autor: mario1970 »

Dzięki za radę. Często przeglądam bardzo ciekawą stronę Pana Krzysztofa Jonki, strona jest naprawdę pomocna. Jednak jest tam mało obserwacji tych rzadszych motyli i nigdy nie jestem pewien czy to przypadkowy motylek czy to jest stałe stanowisko występowania. Poza tym nie jestem entomologiem i zanim zacznę odróżniać murawy ksero jakieś tam to jeszcze upłynie trochę wody w Wiśle. Na razie odróżniam łąki wilgotne od suchych. Zawsze można też zasięgnąć więcej informacji na forum. Paweł, dlatego też dziękuję Ci za informację, która zresztą mnie powaliła. Akurat dzisiaj byłem na stanowisku alcona i na Bagnie Całowanie. Rok temu też penetrowałem te okolice i nie widziałem dafnida. Jesteś pewien że mówimy o tym samym stanowisku alcona? Przy drodze? Jeśli tak to może podasz bardziej precyzyjne informacje występowania dafnida? Kierunek i odległość?
Załączniki
Samiczka alcona zaczęła składać jajeczka
Samiczka alcona zaczęła składać jajeczka
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (143.39 KiB)
Maculinea teleius
Maculinea teleius
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (145.66 KiB)
Radek Łutowicz
Posty: 84
Rejestracja: środa, 13 czerwca 2012, 20:09
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice

Re: Stanowiska P. daphnis i P. bellargus

Post autor: Radek Łutowicz »

Z mojej strony chciałem tylko zachęcić do krótkiej analizy danych, które ktoś sporządził bo są naprawdę przydatne.Dodatkowo poznanie środowiska i bionomi danego gatunku ułatwia jego znalezienie (poprostu wiemy gdzie szukać) i nie chodzi mi tutaj o jakieś szczegółowe zagłębianie się w te dane, ale rzeczy podstawowe takie jak roślina żywicielska czy krótki opis środowiska.(widziałem że, korzystasz z atlasu „Motyle dzienne Polski” Jarosława Buszko i Janusza Masłowskiego a tam one są) Co do bycia entomologiem uwierz, że też nie sprawi Ci problemu poznanie roślin charakterystycznych dla danego środowiska a także roślin związanych z gatunkami motyli które cię interesują (internet, zdjęcia, opisy) To wszystko do kupy + wycieczka w teren i 300% satysfakcji jak znajdziesz to czego szukałeś.

Powodzenia w szukaniu i Pozdro.
Radek
Paweł Walkiewicz
Posty: 488
Rejestracja: sobota, 8 sierpnia 2009, 11:01
Lokalizacja: Otwock
Kontakt:

Re: Stanowiska P. daphnis i P. bellargus

Post autor: Paweł Walkiewicz »

Pytałem Cię w zeszłym roku o to gdzie sfotografowałeś alcona, więc mówimy o tym samym stanowisku. Dafnid lata przy torach najbliższej stacji kolejowej - około kilometra w kierunku północnym.
mario1970
Posty: 47
Rejestracja: wtorek, 18 czerwca 2013, 19:06
UTM: EC07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Stanowiska P. daphnis i P. bellargus

Post autor: mario1970 »

Radek jasne że wyśledzone stanowisko daje większą satysfakcję. Jednak przede mną jeszcze dużo gatunków więc chciałem zaoszczędzić trochę czasu. Paweł dziękuję za tą informację, mam nadzieje że wyjdą ładne zdjęcia.
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Stanowiska P. daphnis i P. bellargus

Post autor: PawełB »

Ciekawe, że daphnis tak lubi tory kolejowe. Ja moge podać fajne stanowisko na pd-wchodzie, opuszczona stacja Stulno na linii kolejowej Chełm-Włodawa
i g n
Posty: 59
Rejestracja: piątek, 8 maja 2009, 10:45
Lokalizacja: Wysokie Mazow

Re: Stanowiska P. daphnis i P. bellargus

Post autor: i g n »

witam, podaję ciekawe stanowisko ( 1 dnia zaobserwowałem ponad 50 okazów modraszka dafnida i kilkanaście korydona) w różnych aberracjach
woj. podlaskie nasyp nieużywanej linii kolejowej 725m na północ od wsi Czarnowo Undy. na pn-wsch skraju wsi jest droga która biegnie przez las i przecina tory. Od przejazdu przez tory ok 200-300 metrów na wschód torami jest to stanowisko , wysoki nasyp, na przestrzeni 100 metrów bardzo obfite stanowisko (murawa kserotermiczna)+ oczywiście wiele innych ciekawych gatunków motyli i nie tylko.

pozdrawiam
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Stanowiska P. daphnis i P. bellargus

Post autor: Marek Hołowiński »

Tak, tak podawajcie, rysujcie szkice. To idzie w świat. Może akurat takie gatunki nie interesują handlarzy, pseudo-motylarzy, czy po prostu bandytów wyłapujących do ostatniego napotkanego okazu, ale pamiętajcie... tacy są!
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Stanowiska P. daphnis i P. bellargus

Post autor: PawełB »

chyba Marek przesadzasz
Daphnis i koridon to nie sa rzadkie motyle.
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Stanowiska P. daphnis i P. bellargus

Post autor: Marek Hołowiński »

Z tytułu wątku wynika ze chodzi o daphnis i bellargus, a ten drugi do pospolitych nie należy.
Przestroga dotyczy podawania lokalizacji na forum - ogólnie, a bywają obserwacje bardzo rzadkich gatunków. A nawet C tulia podawany w innym wątku - miałem propozycje abym nałowił pod czeską giełdę. Nie wchodzę jednak w tego typu układy. Nie mniej jest to gatunek który interesuje handlarzy.
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Stanowiska P. daphnis i P. bellargus

Post autor: Marek Hołowiński »

Ponadto nie chodzi tu tylko o polskich motylarzy. Dla niektórych gatunków przyjeżdżają i z innych krajów. Coś o tym wiem.
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Stanowiska P. daphnis i P. bellargus

Post autor: PawełB »

Marku, sam przygotowujesz dane dotyczące rzadkich gatunków, włącznie ze szkicami, które są publicznie dostępne na rządowych serwerach :-)

http://siedliska.gios.gov.pl/pdf/siedli ... t_1071.pdf.
szczegółowe plany obszarów chronionych min. tutaj:
http://crfop.gdos.gov.pl/CRFOP/search.jsf

A ja podałem tylko dane pospolitego gatunku (mam zasadę, że informuję tylko o stanowiskach które sam znalazłem). Oczywiście żywy motyl to nie trwały zabytek o stałej lokalizacji i rzeczywiste odnalezienie wymaga szczęścia, odpowiedniego "timingu" no i pogody. przekonałem się nie raz szukając do zdjeć motyli na wskazanych przez kolegów stanowiskach. Mój kolega kilka razy jeździł w Pieniny żeby wreszcie sfotografować apolla, nawet w Homolach czasem go w ogóle nie było. Je eroidesa nie znalazłem przez 20 lat :-) Jedno stanowisko bellargusa w PL jest chyba ogólnie znane i jakoś od 20 lat tam go spotykam. Zresztą u nas to może rzadki motyl, ale na południu europy miejscami pospolity jak ikarus.


czy to na prawdę nie jest wpadanie w paranoję? ciocia google na prawdę sporo znajdzie na temat występowania gatunków w Polsce, szczególnie jeśli są monitorowane, a rzesza entomologów pracowicie za rządowe pieniądze zbiera te dane i publikuje w raportach, które potem są upubliczniane:-)

i tu łączymy się z dzisiejszym wątkiem:
viewtopic.php?f=40&t=28640
i pytaniami Jacka Kalisiaka
2. Zbieranie informacji na temat występowania owadów chronionych.
Czy powinniśmy zbierać informacje o owadach chronionych, wyszukiwać ich nowe stanowiska w sposób celowy? Jak daleko można się w tych działaniach posunąć? Czy przeszukiwanie odpowiednich siedlisk, roślin, czerpakowanie, przesiewanie, świecenie w odpowiednich środowiskach to czynności naganne?

3. Upowszechnianie informacji o owadach chronionych.
Czy powinniśmy publikować informacje o stanowiskach owadów chronionych? Czy powinniśmy publicznie informować każdego zainteresowanego o stanowiskach owadów chronionych (to nie jest zabronione prawem)? Czy stanowiska powinniśmy utajniać, a co najwyżej udostępniać je zaufanym osobom?


Co do handlarzy to chyba właśnie po to są paragrafy i służby, a w/w giełda nie jest tajna.
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Stanowiska P. daphnis i P. bellargus

Post autor: Marek Hołowiński »

Paweł, nie mam do Ciebie pretensji o podanie stanowiska w Stulnie. Nie mniej przestrzegam forumowiczów przed podawaniem na forum bardzo precyzyjnych namiarów. Jeśli już ktoś ma taką potrzebę niech poda komuś na pw. Dane publikowane też nie są zbyt precyzyjne i czasem trzeba poświęcić trochę czasu aby to stanowisko namierzyć.
Kiedyś pochwaliłem się o znalezieniu stanowiska P arion. Później ów kolega zakomunikował mi że faktycznie jest ich tam sporo, bo złowił kilkadziesiąt okazów. Wiem że bywał tam później w kolejne lata. Po co? czy przerabiał je na konserwy? Od tamtej pory nie podaję namiarów nikomu...
mario1970
Posty: 47
Rejestracja: wtorek, 18 czerwca 2013, 19:06
UTM: EC07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Stanowiska P. daphnis i P. bellargus

Post autor: mario1970 »

No tak, woj. Podlaskie i południowo-wschodnia Polska to motylowy raj, szkoda że mieszkam w Warszawie. Dzięki wszystkim za info.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Lycaenidae”