Czy Lysandra icarius to inna forma barwna P.icarus ?

mario1970
Posty: 47
Rejestracja: wtorek, 18 czerwca 2013, 19:06
UTM: EC07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Czy Lysandra icarius to inna forma barwna P.icarus ?

Post autor: mario1970 »

Witam,
może ktoś wie czy Lysandra icarius to inna forma barwna P.icarus, czy może podgatunek ?
Załączniki
Lysandra icarus
Lysandra icarus
038_3.jpg (142.64 KiB) Przejrzano 8678 razy
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Czy Lysandra icarius to inna forma barwna P.icarus ?

Post autor: Jacek Kurzawa »

Nie. Skorzystaj (sprawdź) z lepidoptera.eu oraz Kluczy do Oznaczania owadów. W internecie jest całą masa informacji (np. Fauna Europaea) gdzie znajdziesz odpowiedzi na wszelkie postawione przez Ciebie pytania.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7253
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Czy Lysandra icarius to inna forma barwna P.icarus ?

Post autor: Rafał Celadyn »

....spoczko Jacek zagadka dosyć powikłana... ;-) .Ja też bym nie wiedział ,tylko w głowie jakieś szczątki informacji sie tłukły ,że gdzieś sie z tą nazwa spotkałem ... przy czym dla mnie ten modrach na fotce to bardziej P.dorylas ...a na bank nie P.amandus...
Pozdrawiam
Rafał
Załączniki
L.i.JPG
L.i.JPG (143.83 KiB) Przejrzano 8661 razy
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Czy Lysandra icarius to inna forma barwna P.icarus ?

Post autor: Jacek Kurzawa »

mario1970 pisze:Witam,
może ktoś wie czy Lysandra icarius to inna forma barwna P.icarus, czy może podgatunek ?
I podstawowa sprawa - pytanie jest postawione jasno i zdjęcie nie ma z nim nic wspólnego. Jesli pojawi się pytanie "co jest na zdjęciu" to będzie to całkiem inne pytanie! W tej sytuacji żonglowanie jakimikolwiek zdjęciami uważam za niepotrzebne i nie mającego nic wspólnego z treścią pierwszego postu :hahaha:
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Czy Lysandra icarius to inna forma barwna P.icarus ?

Post autor: Antek Kwiczala † »

Rada Jacka jest dobra. W 2 sekundy na "Fauna Europaea" sprawa jest wyjaśniona:
http://www.faunaeur.org/index.php
icarius Esper 1793 to synonim nazwy amandus (Schneider 1792)
Załączniki
icarius.jpg
icarius.jpg (33.48 KiB) Przejrzano 8620 razy
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7253
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Czy Lysandra icarius to inna forma barwna P.icarus ?

Post autor: Rafał Celadyn »

Jacek Kurzawa pisze:I podstawowa sprawa - pytanie jest postawione jasno i zdjęcie nie ma z nim nic wspólnego. Jesli pojawi się pytanie "co jest na zdjęciu" to będzie to całkiem inne pytanie! W tej sytuacji żonglowanie jakimikolwiek zdjęciami uważam za niepotrzebne i nie mającego nic wspólnego z treścią pierwszego postu  
...no nie wiem ,dla mnie logicznym jest ,że mario(...) wstawił fotę , bo uważa, że to L.icarius, a nie P.icarus.Na focie którą wstawiłem ważna jest etykieta determinacyjna z informacją,która wyjaśnia problem ... -a nie motyl :no: .Tyle.Co do poszukiwań na FE ,to nie każdy musi byc taki oblatany, żeby wiedzieć o czym mowa... ;-) ,a fotkę "oznaczyłem" dla porządku :P
Pozdrawiam
Rafał
...aaaa, w sumie to macie rację,ugnę sie pod naporem argumentów... wytnę motyla, a zostawię etykietkę :mrgreen:
Lepiej? :ok:
:arrow:
Załączniki
L.i.JPG
L.i.JPG (43.99 KiB) Przejrzano 8598 razy
Paweł Walkiewicz
Posty: 488
Rejestracja: sobota, 8 sierpnia 2009, 11:01
Lokalizacja: Otwock
Kontakt:

Re: Czy Lysandra icarius to inna forma barwna P.icarus ?

Post autor: Paweł Walkiewicz »

Antek Kwiczala pisze:W 2 sekundy na "Fauna Europaea" sprawa jest wyjaśniona:
Nie jest, a już szczególnie nie jest dla początkującego. Mario spotkał się z nazwą Lysandra icarius, wyszukując powyższy zwrot na fe nie znajdujemy nic, wpisując samo icarius znajdujemy informację, że Polyommatus icarius jest synonimem Polyommatus amandus. Skąd początkujący ma wiedzieć, że chodzi o ten sam gatunek? Przecież taka sama nazwa gatunkowa może występować we wielu rodzajach w obrębie jednego rzędu.
Jacku, jaki jest cel podania przez Ciebie tych linków? Bo poza tym, którym napisałem wyżej (nie rozwiewa on wątpliwości), żaden z nich w najmniejszym stopniu nie pomaga rozwiązać problemu autora wątku.
Rafał Celadyn pisze:...no nie wiem ,dla mnie logicznym jest ,że mario(...) wstawił fotę , bo uważa, że to L.icarius, a nie P.icarus.
:okok:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Czy Lysandra icarius to inna forma barwna P.icarus ?

Post autor: Jacek Kurzawa »

Linki pokazują że mamy do czynienia z DWOMA gatunkami, to wszystko. Synonimikę można sobie juz doczytać samemu. icarius i icarus to dwa gatunki - to jest przekaz tych linków. Dlatego moja odpowiedz była krótka - nie. Doradzilem poszukac, ale skoro to moze byc problemem, podałem gotowe linki. Sprawa jest banalnie prosta, nie bardzo wiem, co tu można skomplikować? ...

PS. Rafał, przypisywanie sensu pytania mario jest i domyslania sie na zasadzie logiki jest dalekim krokiem, trochę ryzykownym. Jasno, czarno na białym jest zadane pytanie i lepiej odnieść sie do zadanego pytania niż do domniemanego...
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7253
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Czy Lysandra icarius to inna forma barwna P.icarus ?

Post autor: Rafał Celadyn »

Jacek Kurzawa pisze: Rafał, przypisywanie sensu pytania mario jest i domyslania sie na zasadzie logiki jest dalekim krokiem, trochę ryzykownym.
....nic na to nie poradzę ,tak mam :tiaa:
;-)
mario to o co ci właściwe chodziło? :tup:
:papa:
Paweł Walkiewicz pisze:
:okok:

:uscisk:
i na marginesie Jacku to fotka jest błędnie podpisana jako L.icarius, dla porządku moderator -terminator ;-) zawsze daje w takich przypadkach burę podpisującemu ,a nastepnie prostuje błąd :P
;-)
mario1970
Posty: 47
Rejestracja: wtorek, 18 czerwca 2013, 19:06
UTM: EC07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Czy Lysandra icarius to inna forma barwna P.icarus ?

Post autor: mario1970 »

O rety, ale namieszałem.
Może wyjaśnię dlaczego. W pewnej populacji ikara pojawił się osobnik o innym ubarwieniu. Wszystkie ikary były niebieskofioletowe, a ten jasny, błękitny i połyskujący. No i nie miał w komórce środkowej plamki dodatkowej (spód przedniego skrzydła). Pomyślałem że to pewnie przypadek. Jednak po kilkunastu dniach znowu spotkałem podobnego osobnika, więc pomyślałem że to może jakiś inny gatunek. W kluczu XXVII 61-62 M. Krzywickiego był właśnie Lysandra icarius, stąd moje pytanie. Zdjęcie czarnobiałe i nie rozpoznałem w nim amandusa.
Najwyraźniej w tej populacji jest duża różnorodność. Również wśród samiczek, które są bardzo ładne, zdjęcie poniżej.
Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc.
Załączniki
P. icarus
P. icarus
142_2.jpg (143.85 KiB) Przejrzano 8496 razy
Paweł Walkiewicz
Posty: 488
Rejestracja: sobota, 8 sierpnia 2009, 11:01
Lokalizacja: Otwock
Kontakt:

Re: Czy Lysandra icarius to inna forma barwna P.icarus ?

Post autor: Paweł Walkiewicz »

Najpewniej był to właśnie Polyommatus dorylas. L. icarius, czyli P. amandus wygląda zupełnie inaczej. Gdzie obserwowałeś te motyle? Jeżeli w naszych okolicach, to byłaby to bardzo ciekawa obserwacja.
mario1970
Posty: 47
Rejestracja: wtorek, 18 czerwca 2013, 19:06
UTM: EC07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Czy Lysandra icarius to inna forma barwna P.icarus ?

Post autor: mario1970 »

Raczej nie dorylas.
Zdjęcie na jakiejś dzikiej łące pod Warszawą.
Załączniki
032.jpg
032.jpg (140.98 KiB) Przejrzano 8466 razy
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7253
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Czy Lysandra icarius to inna forma barwna P.icarus ?

Post autor: Rafał Celadyn »

...przysiadłem i teraz sądzę, że to faktycznie zmienność osobnicza P.icarus. Fotki mają podbity kontrast,kolory są trochę przejaskrawione i to może mylić...
Pozdrawiam
Rafał
Załączniki
038_3.jpg
038_3.jpg (127.66 KiB) Przejrzano 8459 razy
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Czy Lysandra icarius to inna forma barwna P.icarus ?

Post autor: Aneta »

E, ja widywałam już ikary o różnym odcieniu błękitu - od typowego fioletowawego, po taki jak na pierwszej focie z wątku. Wiec to nie musi być kwestia zaburzonych przez zdjęcie kolorów (kiedyś nawet jeden zmylił mnie odcieniem na tyle, że pomyślałam w pierwszej chwili o bellargusie - niestety po złapaniu przyszło rozczarowanie ;) ).
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7253
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Czy Lysandra icarius to inna forma barwna P.icarus ?

Post autor: Rafał Celadyn »

Aneta pisze:E, ja widywałam już ikary o różnym odcieniu błękitu
...ja też widywałem świeżuchy podobne do tego z pierwszej foty ,ale jednak nasycenie jest ciutkę przesadzone ;-)
:papa:
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Czy Lysandra icarius to inna forma barwna P.icarus ?

Post autor: Antek Kwiczala † »

mario1970 pisze:W kluczu XXVII 61-62 M. Krzywickiego był właśnie Lysandra icarius
Z tego wpisu mario1970 wynika, że ma, a co najmniej zna klucz Krzywickiego. W wykazie gatunków na stronie 9 tego klucza jest:
Polyommatus icarus - jako gatunek
Lysandra icarius - jako inny gatunek (pod nim jest podany synonim "amandus").
Wszystko więc jest tam napisane, a przypuszczenie, że jeden może być podgatunkiem drugiego, to subiektywna ocena mario1970.
W międzyczasie niestety w systematyce namieszano. Gatunki z rodzaju Lysandra przeniesiono do rodzaju Polyommatus, a nazwę gatunkową "icarius" uznano za młodszy synonim nazwy "amandus".
Odrębnym problemem jest ustalenie, jaki gatunek sfotografował mario. I tu zgadzam się z Rafałem, że fotki Mario mają zbyt "podkręcone" nasycenie barw.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Czy Lysandra icarius to inna forma barwna P.icarus ?

Post autor: Jacek Kurzawa »

Rafał Celadyn pisze: i na marginesie Jacku to fotka jest błędnie podpisana jako L.icarius, dla porządku moderator -terminator  ;-) zawsze daje w takich przypadkach burę podpisującemu  ,a nastepnie prostuje błąd  :P
;-)
1. Ale ja się na tą fotkę po pierwsze nie przyglądałem, bo nie widziałem potrzeby. Jak juz pisałem wcześniej nie widzałem związku między fotką i postawionym pytaniem. To są dwie różne rzeczy. O fotkę nikt nie pytał. Ja na Forum zajrzałem na chwilę i w sumie wystarczyło mi tylko napisać "nie" by podać pełną odpowiedź na postawione pytanie. I to byłoby wszystko. Reszta to smakowity kąsek dla lepidopterologów :P
2. Z kolei to jaki to jest gatunek na fotce to nie rola moderatora wiedzieć, a nikt do tamtej chwili nie napisał co to za gatunek. Moderatora zadaniem jest poprawiać a nie samowolnie oznaczać, choćby było jasno wiadomo co jest na zdjęciu.
3. Moderatorów jest wielu :laugh:

:hi:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Czy Lysandra icarius to inna forma barwna P.icarus ?

Post autor: Jacek Kurzawa »

Antek Kwiczala pisze: W wykazie gatunków na stronie 9 tego klucza jest:
Polyommatus icarus - jako gatunek
Lysandra icarius - jako inny gatunek (pod nim jest podany synonim "amandus").
Wszystko więc jest tam napisane, a przypuszczenie, że jeden może być podgatunkiem drugiego, to subiektywna ocena mario1970.
.
:bravo: dokładnie dlatego uznałem, żeby sie nie rozpisywać na taki temat, który jest banalnie prosty i jego niezrozumienie może być tylko wynikiem jakiegoś horendalnego nieporozumienia, niezrozumienia czytającego, zaćmieniem umysłu itp. icar to icar, icarius to icarius. Odesłałem własnie do klucza, do FE i lepidoptera.eu Czyż można mieć jeszcze jakieś wątpliwości co do tego, że to są dwa gatunki a w tych źródłach jest wszystko? :uciekam:

PS. Mario - wiem, co Cię zmyliło. Też to kiedyś przerabiałem. Nie masz P.icariusa (czyli P.amandusa) i nie miałeś z nim kontaktu przez co nie wiesz na ile te dwa gatunki róznią się ze sobą. Różnią się mocno i na pierwszy rzut oka, to nie jest kwestia tylko kropki przy nasadzie skrzydła. Gdybys miał mozliwosc porównania tych dwóch gatunków bezposrednio od razu byś "zobaczył" jak wygląda P.amandus i juz nie miał z tym nigdy wątpliwości. P.icarus jest zmienny i można czasami odnieść wrazenie że ma sie kontkat z jakims innym gatunkiem, ale to wszystko co lata po łakach pospolicie to jest wszelkiej maści P.icarus. Na P.amandus czy P.thersites to już trzeba się gdzieś "zasadzić".... Powodzenia!
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7253
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Czy Lysandra icarius to inna forma barwna P.icarus ?

Post autor: Rafał Celadyn »

;-)
Jacek Kurzawa pisze:Z kolei to jaki to jest gatunek na fotce to nie rola moderatora wiedzieć, a nikt do tamtej chwili nie napisał co to za gatunek
...napisałem ,że to nie P.amandus i tego jestem pewien ,jak sądzę nie tylko ja ;-)
Jacek Kurzawa pisze:3. Moderatorów jest wielu  
...ale terminator tylko jeden! :mrgreen: .Oczywiście to tylko niewinne żarty ,ale Antek strasznie lubi poprawiać takie błędy i przejęzyczenia, o czym na pewno pamięta jeden "biedny" forumowicz - i dobrze :ok: ,więc błędny podpis foty też spokojnie można zamienić i zawęzić np. do rodzaju bo "i icarus i dorylas to Polyomatusy" -fajnie brzmi :rotfl:
Tylko tyle ,z mojej strony to takie przekomarzanie,nie poradzę na to nic ;-)
Pozdro
Rafał
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Czy Lysandra icarius to inna forma barwna P.icarus ?

Post autor: Jacek Kurzawa »

:birra:
Paweł Walkiewicz
Posty: 488
Rejestracja: sobota, 8 sierpnia 2009, 11:01
Lokalizacja: Otwock
Kontakt:

Re: Czy Lysandra icarius to inna forma barwna P.icarus ?

Post autor: Paweł Walkiewicz »

Jacek Kurzawa pisze:PS. Mario - wiem, co Cię zmyliło. Też to kiedyś przerabiałem. Nie masz P.icariusa (czyli P.amandusa) i nie miałeś z nim kontaktu przez co nie wiesz na ile te dwa gatunki róznią się ze sobą.
No nie bardzo. Mario zakładając ten wątek nie zdawał sobie sprawy, że L. icarius to synonim P. amandusa. Nie wiem czy spotkał się z amandusem wcześniej, ale mógł z nim mieć kontakt wiele razu i doskonale wiedzieć jak go odróżnić od ikara. A spotkać amandusa u siebie mógł, bo go u siebie "ma".
ODPOWIEDZ

Wróć do „Lycaenidae”