Plebejus sp.

messerschmitch2
Posty: 40
Rejestracja: poniedziałek, 9 lutego 2009, 23:42
Lokalizacja: Łęczna

Plebejus sp.

Post autor: messerschmitch2 »

Witam serdecznie, bardzo długo nie udzielałem się na forum, tym razem zwracam się z prośbą o pomoc w oznaczeniu kilku motylków z rodzaju Plebejus. Załączam 6 fotek okazów złowionych: nr 1-4 - 22 VII 2012, natomiast 5-6 15 VII 2012, kwadrat FB39, woj lubelskie. Chciałbym zaznaczyć, że motyle oznaczone różnymi datami były łowione na dwóch różnych stanowiskach oddalonych od siebie o ok. 3 km, przedzielonych lasem,polami i łąkami, a więc w pewnym stopniu odizolowane od siebie. Siedlisko na którym złowiłem okazy 1-4 to łąka wilgotna w pobliżu kompleksu leśnego, użytkowana rolniczo; natomiast siedlisko na którym złowiłem okazy 5-6, to strefa przejściowa między łąką a lasem, a więc łąka nieużytkowana rolniczo w postępującym stadium sukcesji. Nie byłem w stanie wyodrębnić charakterystycznych roślin żywicielskich na stanowiskach, oprócz krwiściągu lekarskiego. Na obu siedliskach stwierdziłem również występowanie gatunków: Phengaris teleius i Phengaris nausithous. Nie uważam się, za szczególnego znawcę, ale wg moich oznaczeń prezentowane okazy należą do rodzaju Plebejus i właśnie co do oznaczeń gatunkowych zaczynają się schody. Miałem trudności w oznaczaniu na podstawie oznaczenia wg ilości kolców na goleni, dlatego zamieszczam fotki, i mam nadzieję, że na ich podstawie da się je oznaczyć. Pozdrawiam.
Załączniki
1
1
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (134.01 KiB)
2
2
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (105.26 KiB)
Ramidon
Posty: 736
Rejestracja: niedziela, 27 lutego 2005, 13:35
Lokalizacja: Gdansk

Re: Plebejus sp.

Post autor: Ramidon »

1-4 Plebejus argyrognomon
5 wygląda na P.idas
6 wygląda na P.argus
messerschmitch2
Posty: 40
Rejestracja: poniedziałek, 9 lutego 2009, 23:42
Lokalizacja: Łęczna

Re: Plebejus sp.

Post autor: messerschmitch2 »

Po przeanalizowaniu odnóży samców,nie dopatrzyłem się żadnych kolców na przedniej parze odnóży.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Plebejus sp.

Post autor: Antek Kwiczala † »

Miałem trudności w oznaczaniu na podstawie oznaczenia wg ilości kolców na goleni
Chyba źle interpretujesz klucz do oznaczania. Nie ma w nim nic na temat ilości kolców Na końcu goleni pierwszej pary nóg każdy gatunek ma dwie ostrogi oraz jeden kolec. Długość tego jednego kolca jest cechą taksonomiczną. Najdłuższy jest u P. argus. U pozostałych dwu gatunków jest wyraźnie krótszy, czasem niezauważalny (u P. idas). Skoro nie widać kolca, to albo nie wiesz co szukać, albo nie ma wśród tych motyli P. argus.
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Plebejus sp.

Post autor: Kamil Mazur »

messerschmitch2 pisze:Po przeanalizowaniu odnóży samców,nie dopatrzyłem się żadnych kolców na przedniej parze odnóży.
uuuuu, obejrzyj dobrze nożyska, bo ja tu nie bardzo widzę idasa a tylko on nie ma kolca. Oba pozostałe mają mniejszy lub większy. Czwóreczka to argyrognomon jak byk coś mi się widzi, ale potwierdzeniem będą nóżki.
messerschmitch2
Posty: 40
Rejestracja: poniedziałek, 9 lutego 2009, 23:42
Lokalizacja: Łęczna

Re: Plebejus sp.

Post autor: messerschmitch2 »

szczerze,nie korzystałem z klucza do oznaczania gdyż owego nie posiadam, przeczytałem wcześniejsze posty o podobnie tematyce, Fakt może coś pokręciłem z tymi kolcami z powodu nieuważnego wgłębienia się w temat. Dlatego dodałem ten post, czy na podstawie cech w ubarwieniu skrzydeł da się znaleźć przynależność gatunkową. Popracuje jeszcze nad tymi odnóżami, póki co dziękuję za info :o
CwOKi
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 1 lutego 2015, 21:21
Specjalność: lepidoptera
Lokalizacja: Lublin - pochodze ze Slowaci

Re: Plebejus sp.

Post autor: CwOKi »

a čo si myslíte o tomto ?
Załączniki
p.idas_1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (130.2 KiB)
Paweł Walkiewicz
Posty: 488
Rejestracja: sobota, 8 sierpnia 2009, 11:01
Lokalizacja: Otwock
Kontakt:

Re: Plebejus sp.

Post autor: Paweł Walkiewicz »

Wygląda na P. argus.
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Plebejus sp.

Post autor: Dispar »

Paweł-prawdopodobnie pomyliłeś kolec golenia z ostrogami.
Patrząc na cechy w kluczu Krzywickiego to kolec u poszczególnych gatunków wynosi:
P. idas - 1/3 szer. golenia
P. argyrognomon - 1/2 szer. golenia
P. argus - 1/1 szer. golenia
Moin zdaniem jest to P. idas.
Załączniki
p_idas_1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (45.93 KiB)
CwOKi
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 1 lutego 2015, 21:21
Specjalność: lepidoptera
Lokalizacja: Lublin - pochodze ze Slowaci

Re: Plebejus sp.

Post autor: CwOKi »

ďakujem, myslel som si aj ja
Paweł Walkiewicz
Posty: 488
Rejestracja: sobota, 8 sierpnia 2009, 11:01
Lokalizacja: Otwock
Kontakt:

Re: Plebejus sp.

Post autor: Paweł Walkiewicz »

Dispar pisze:Paweł-prawdopodobnie pomyliłeś kolec golenia z ostrogami.
Oczywiście. Jeśli kolec, który zaznaczyłeś jest kolcem, to jak najbardziej jest to P. idas.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Lycaenidae”