Żółte aberracje Lycaena sp.z Poznania.

Janusz S.
Posty: 402
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:37

Żółte aberracje Lycaena sp.z Poznania.

Post autor: Janusz S. »

Żółte aberracje L.phlaeas/L./ i L.virgaureae/L./ na tle osobników typowych. Motyle spotkałem w Poznaniu i okolicy. Ciekawa jest aberracja sferyczna L.phlaeas.
Załączniki
DSCF0882.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (115.88 KiB)
jon

Re: Żółte aberracje Lycaena sp.z Poznania.

Post autor: jon »

Panie Januszu, czy te okazy są złowione? czy wyhodowane? Bo wiem jak uzyskać tę żółtą barwę prowadząc odpowiednio hodowlę. Odkładam to sobie na "deser". Ładna mozaika. Kiedyś widziałem żółtego dukacika w naturze, ale to rzadkość.
Janusz S.
Posty: 402
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:37

Re: Żółte aberracje Lycaena sp.z Poznania.

Post autor: Janusz S. »

jon pisze:Panie Januszu, czy te okazy są złowione? czy wyhodowane? Bo wiem jak uzyskać tę żółtą barwę prowadząc odpowiednio hodowlę. Odkładam to sobie na "deser". Ładna mozaika. Kiedyś widziałem żółtego dukacika w naturze, ale to rzadkość.
Wszystkie złowione imago,na działce w Poznaniu lub w jej okolicach.
Jak z hodowlą,to nie mam pojęcia.Trochę mam wiadomości o innych gatunkach,przy okazji następnych fotek.
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Żółte aberracje Lycaena sp.z Poznania.

Post autor: Malko »

Piękne aberracje i ciekawe co na tym konkretnym terenie je wywołuje w naturze. U siebie nigdy czegoś takiego nie widziałem jedynie obserwowałem dukacika z lekko rozjaśnionym przednim skrzydłem. A u Żarka to jedynie czasami widuje się te niebieskie plamy na tylnym skrzydle ale to nic nie zwykłego.
jon

Re: Żółte aberracje Lycaena sp.z Poznania.

Post autor: jon »

Dawid_Masło pisze:ciekawe co na tym konkretnym terenie je wywołuje w naturze.
Prawdopodobnie to, co wywołuje identyczne zmiany w warunkach hodowlanych, czyli żywienie przywiędłymi liśćmi szczawiu.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Żółte aberracje Lycaena sp.z Poznania.

Post autor: Aneta »

Mam w zbiorze samicę L.tityrus - nie taki spektakularny okaz, ale też po jednej stronie ciała, na przednim skrzydle, pomarańcz jest częściowo zastąpiony kolorem żółtym; analogiczną różnicę kolorów widać również na spodzie skrzydeł:
Załączniki
100_4536.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (141.31 KiB)
100_4537.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (127.5 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Lycaenidae”