L. dispar II pokolenie

Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

L. dispar II pokolenie

Post autor: Malko »

W okolicach Tarnowa jest już II pokolenie L. dispar z Moich obserwacji zauważyłem iż motyle te są większe niż te z I pokolenia
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

z Moich obserwacji zauważyłem iż motyle te są większe niż te z I pokolenia
To ciekawe, bo ogólna opinia jest odwrotna - drugie pokolenie bywa mniejsze od pierwszego.
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: L. dispar II pokolenie

Post autor: Malko »

Jutro też pójdę na to stanowisko i się przyglądnę temu uważniej ale takie odniosłem wrażenie, niestety ochrona gatunkowa nie pozwala na dokonanie pomiarów rozpiętości skrzydeł :/
Awatar użytkownika
SiejeOwies
Posty: 474
Rejestracja: poniedziałek, 3 września 2007, 18:29
Lokalizacja: Białystok

Re: L. dispar II pokolenie

Post autor: SiejeOwies »

Na Podlasiu też lata ;)
Peter Senn
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 26 lipca 2008, 21:17
Lokalizacja: Gdynia

Re: L. dispar II pokolenie

Post autor: Peter Senn »

1.09 widziałem samicę L. dispar ma łące na terenie Gdyni. Łącznie w tym roku widziałem L. dispar na sześciu różnych stanowiskach na terenie Gdyni, w tym jedno w siedlisku ruderalnym.
Przy okazji, jeśli ktoś ma jakiekolwiek pewne obserwacje L. dispar z okolic Trójmiasta z tego lub ubiegłych lat, to byłym wdzięczny za wiadomość na mój e-mail. Pozdrawiam, Piotr
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: L. dispar II pokolenie

Post autor: PawełB »

wczoraj, tzn 08.09 dwa samce w okolicach Warszawy (ok 40 km na pd-zach.). No i sporo lata argiadesów - chyba III pokolenie, niektóre świeżutkie. Ikarusy, Nausitusy, telejusy już zniknęły (telejus na pocz. września czasem się trafiał)
Roman
Posty: 287
Rejestracja: niedziela, 16 maja 2010, 08:01
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: L. dispar II pokolenie

Post autor: Roman »

witam

CZy zaobserwowana przeze mnie w dniu dzisiejszym na Śląsku samica to przedstawicielka drugiego pokolenia? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Załączniki
1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (107.93 KiB)
1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (107.93 KiB)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: L. dispar II pokolenie

Post autor: Jarosław Bury »

Mnie ten czerwończyk bardziej na żarka wygląda.
Roman
Posty: 287
Rejestracja: niedziela, 16 maja 2010, 08:01
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: L. dispar II pokolenie

Post autor: Roman »

racja, pomyliłem się

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: L. dispar II pokolenie

Post autor: Jarosław Bury »

Kilka dni temu (koniec sierpnia) świeży samiec dispara odwiedził mój suchy (bo zlokalizowany przy południowej ścianie garażu) ogród kwiatowy w donicach - przywabiały go szczególnie kwiaty żółte - aksamitki i gazanie...
Awatar użytkownika
krzysztof570630
Posty: 638
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 18:11
UTM: Umieszcz EA30
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: L. dispar II pokolenie

Post autor: krzysztof570630 »

O ile I-sze pokolenie było dosyć liczne o tyle motyle drugiego pokolenia spotykam tylko na jednym z kilku znanych mi stanowisk i to w ilości, że tak powiem, marginalnej. W ciągu kilku dni spotkałem tylko dwie samiczki i jednego samczyka. I tu bym powiedział, że motyle II-gie pokolenia są wyraźnie mniejsze od pokolenia pierwszego i to zarówno samce jak i samice. Dzisiaj również byłem w tym miejscu lecz nie spotkałem żadnego ale to może dlatego, że bardzo wieje.
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: L. dispar II pokolenie

Post autor: Malko »

krzysztof570630 pisze:O ile I-sze pokolenie było dosyć liczne o tyle motyle drugiego pokolenia spotykam tylko na jednym z kilku znanych mi stanowisk i to w ilości, że tak powiem, marginalnej. W ciągu kilku dni spotkałem tylko dwie samiczki i jednego samczyka. I tu bym powiedział, że motyle II-gie pokolenia są wyraźnie mniejsze od pokolenia pierwszego i to zarówno samce jak i samice. Dzisiaj również byłem w tym miejscu lecz nie spotkałem żadnego ale to może dlatego, że bardzo wieje.
Tak też mówi literatura ;) jednak i w tym roku mam własne doświadczenia na ten temat, i wnioski są takie same jak rok temu. Może należałoby napisać pismo o zezwolenie na odłów i mogłoby się zrobić jakąś analizę statystyczną tylko na razie nie widzę sensu by to robić (w sensie mam inne rzeczy na głowie).
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: L. dispar II pokolenie

Post autor: Jacek Kurzawa »

W tym roku kilkukrotnie spotkałem II pokolenie L.dispar chociaż zazwyczaj go nie spotykam. Może bylo liczniejsze niż zwykle ze względu na sierpniowe upały.

Co do pozwolenia na odłów - w celu przeprowadzenia badań statystycznych wystarczy je znakować. No tak i teoretycznie na to tez potrzebne jest zezwolenie.... :? :? :roll:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Lycaenidae”