spody skrzydeł P coridon, P bellargus i P dorylas

Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

spody skrzydeł P coridon, P bellargus i P dorylas

Post autor: Marek Hołowiński »

Polyommatus coridon na spodzie skrzydeł wykazuje dosyć dużą zmienność. Jeden z okazów (samica) złowiona koło Włodawy, 10 07 1985r przez Włodka Nowakowskiego była wstępnie oznaczona jako Polyommatus dorylas. Tylko że tu nigdy nikt nie złowił samca tego gatunku. Natomiast P coridon jest bardzo liczny. Swoją drogą kiedyś sprawdzę aparat kopulacyjny.
Dla porównania na fotce jest jeszcze parka Polyommatus bellargus i samiec Polyommatus dorylas
Załączniki
PB184658a.jpg
PB184658a.jpg (147.93 KiB) Przejrzano 3610 razy
Ramidon
Posty: 736
Rejestracja: niedziela, 27 lutego 2005, 13:35
Lokalizacja: Gdansk

Post autor: Ramidon »

Ta samiczka wygląda mi na P.dorylas. Ciekawe jak wygląda wierzch skrzydeł, ale po spodzie zdecydowanie wykluczyłbym P.coridon.
Spotykałem już samice modraszków, które wystepowały pojedynczo i w miejscach dosyć znacznie oddalonych od najbliższej populacji.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Widać na pokazanym zdjęciu, że niestety cechy zawarte w kluczu Krzywickiego nie są prawidłowe. U obu gatunków (P.coridon, P.bellargus) czarne plamki w przepasce środkowej na spodzie skrzydeł są większe na skrzydłach przednich niż na skrzydłach tylnych a przesunięcie ostatniej (dolnej) plamki w przepasce zewnętrznej ku nasadzie skrzydła jest iluzoryczne.
Przy okazji, pokaż Marku na zdjęciu wierzchy skrzydeł tych aberracyjnych korydonów, bo od spodu wygladają interesująco.
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Post autor: Marek Hołowiński »

Ta samica u góry z lewej faktycznie, jak pisze RAMIDON bardziej pasuje P dorylas. Niemniej sprawdzę kopulator. Najbliższe znane mi stanowiska tego gatunku to okolice Hrubieszowa i Kazimierza nad Wisłą
W środku wierzch aberracyjnego samca P coridon
Załączniki
PB184659a.jpg
PB184659a.jpg (147.25 KiB) Przejrzano 3569 razy
Ostatnio zmieniony środa, 18 listopada 2009, 20:28 przez Marek Hołowiński, łącznie zmieniany 1 raz.
Witas

Post autor: Witas »

Zdjęcie dolne, samica w lewym górnym rogu to nie P.coridon. To P.dorylas.
Marek Hołowiński pisze:Tylko że tu nigdy nikt nie złowił samca tego gatunku
W 1996 roku złapałem w puszczy Augustowskiej jednego samca P.dorylas. Później do 2000 roku włącznie nigdy go powtórnie nie spotkałem.
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Post autor: Marek Hołowiński »

Pewnie masz rację. Sam to widzę. Ale żeby choć i spód skrzydeł miała typowy :grin: A to akurat 100 km od najbliższego znanego stanowiska pojawiło się to, to jedno jedyne przed Włodkiem, a On go wypatrzył pośród licznych samic P coridon. Sprawdzę kopulator i jeśli faktycznie P dorylas to w przyszłym sezonie przejrzę wszystkie potencjalne biotopy w promieniu co najmniej 100 km. Chyba że już tu wyginął, lub zalatuje gdzieś ze wschodu.
Witas

Post autor: Witas »

Witas pisze:W 1996 roku złapałem w puszczy Augustowskiej jednego samca P.dorylas.
A najlepsze jest to, że złapał mi go dzieciak podczas zajęć terenowych :mrgreen: Ile ja się tam potem nałaziłem, to moje i nic :cry:
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

Jeśli juz mowa o W.Nowakowskim. W okolicach Zawiercia złapałem samca P.dorylas w lipcu 2007r. Siedział na oście w środowisku o podłożu wapiennym. Właściwie to można już nazwać to kserotermą.
Pozdrawiam
Ramidon
Posty: 736
Rejestracja: niedziela, 27 lutego 2005, 13:35
Lokalizacja: Gdansk

Post autor: Ramidon »

Marek Hołowiński pisze:Ale żeby choć i spód skrzydeł miała typowy
Faktycznie, samiczka ma wyjątkowo ciemny spód skrzydeł. Niemniej strzępinę ma jednolicie ubarwioną, bez ciemnych prążków, tak charakterystycznych dla P.coridon.
U P.coridon nie spotkałem się z taką aberracją.
Nadmieniam, że oba gatunki często spotykałem razem na jednym stanowisku.
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1143
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time

Post autor: Marcin Kutera »

Tawulec pisze:Jeśli juz mowa o W.Nowakowskim. W okolicach Zawiercia złapałem samca P.dorylas w lipcu 2007r. Siedział na oście w środowisku o podłożu wapiennym. Właściwie to można już nazwać to kserotermą.
Pozdrawiam
w okolicach Zawiercia P. dorylas jest pełno - też tam jeżdzę w kierunku Podlesic i Kroczyc.
Na nawapiennych murawach kserotermicznych w lipcu dorylasów jest, ze tak powiem od groma.
mordred
Posty: 86
Rejestracja: poniedziałek, 31 grudnia 2007, 14:16
Lokalizacja: Sandomierz/Kraków

Re: spody skrzydeł P coridon, P bellargus i P dorylas

Post autor: mordred »

Przeglądając zdjęcia spodów samic zarówno w tym wątku, jak i w literaturze wydawało mi się że dość wyraźną cechą różnicującą jest kolor spodu skrzydeł (jednolite tło u bellargusa, wyraźnie ciemniejsze skrzydła dolne u coridona). Oczywiście do czasu gdy przyszło do identyfikacji własnego materiału :mrgreen:

Okazy pozyskano 13 sierpnia b.r. ze stanowiska w kwadracie EB 53. W miejscu odłowy występowały wyłącznie oba powyższe gatunki. Nie odnotowałem samic bellargusa z niebieskim nalotem skrzydeł. Jako ciekawostkę dołączam zdjęcia samców - u wszystkich zaobserwowanych okazów obecny był choćby szczątkowo zaznaczony rząd kropek na wierzchu dolnych skrzydeł.

Proszę o pomoc w identyfikacji samic...
Załączniki
bellargus-coridon - samice - wierzch.jpg
bellargus-coridon - samice - wierzch.jpg (61.18 KiB) Przejrzano 3415 razy
bellargus-coridon - samice - spód.jpg
bellargus-coridon - samice - spód.jpg (76.33 KiB) Przejrzano 3415 razy
bellargus - samce.jpg
bellargus - samce.jpg (40.52 KiB) Przejrzano 3415 razy
Wojciech Kubiak
Posty: 655
Rejestracja: piątek, 1 lutego 2008, 20:07
Specjalność: Rhopalocera_Polski_Buprestidae
Lokalizacja: Bełchatów

Re: spody skrzydeł P coridon, P bellargus i P dorylas

Post autor: Wojciech Kubiak »

Wszystkie samice - coridon :wink:
mordred
Posty: 86
Rejestracja: poniedziałek, 31 grudnia 2007, 14:16
Lokalizacja: Sandomierz/Kraków

Re: spody skrzydeł P coridon, P bellargus i P dorylas

Post autor: mordred »

Tego się niestety obawiałem...

Prawdę mówiąc to okaz w lewym górnym rogu to wygląda mi nawet na samicę icarusa. Choć mam też jednego samca bellargusa z tak zlataną szczeciną.

Gdyby ktoś przypadkiem zakwestionował pogląd Kolegi będę niezmiernie rad ;)
Ramidon
Posty: 736
Rejestracja: niedziela, 27 lutego 2005, 13:35
Lokalizacja: Gdansk

Re: spody skrzydeł P coridon, P bellargus i P dorylas

Post autor: Ramidon »

Wątpliwości można by było mieć tylko z samicą przedstawioną w prawym górnym rogu z ukazanym wierzchem skrzydeł. Jeżeli spód skrzydeł tego motyla przedstawiony jest na fotce poniżej to z pewnością nie icarus. Podobnie jak Jelonek uważam, że wszystkie samice to coridon.
Natomiast kropki na tylnych skrzydłach bellargusa to normalna sprawa, podobnie jak innych gatunków dawnego rodzaju Lysandra.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Lycaenidae”