E. maturna i jej środowisko na Dolnym Śląsku

jon

E. maturna i jej środowisko na Dolnym Śląsku

Post autor: jon »

Właściwie na jednym z większych stanowisk Dolnego Śląska w okolicach zbiornika wodnego Mietków. Maturna pojawia się w środowiskach lasów łęgowych, z licznym jesionem wyniosłym w różnym wieku, osiką, kaliną i dereniem świdwą. Klasycznym schematem odpowiadającym jej optymalnemu rozwojowi jest to co widać na załączonych zdjęciach, czyli młode jesiony w półcieniu a pod nimi przetaczniki. W pobliżu kalina. Postacie dorosłe obsiadają licznie kwiaty derenia, ale obecnie jeszcze ich licznie nie widać. Pojawiły się pierwsze samce. Moim zamiarem było strzepywanie gąsienic ogończyków do parasolki i kiedy podniosłem grubszego suchego kija na nim była poczwarka maturny. Mnóstwo gąsienic miernikowców, brudnicowatych i barczatek.
Jedna z gąsienic maturny zapewne ma w sobie pasożyta i sądzę, że miejscem nakłucia jest ta biała plamka na boku ciała.
Załączniki
gasienica maturny.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (122.36 KiB)
środowisko maturny-1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (127.36 KiB)
środowisko maturny 2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (124.34 KiB)
maturna-gas 2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (145.73 KiB)
matruna-gasienica.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (111.8 KiB)
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: PawełB »

Dziwne, że wyszła tak wysoko (na tarninę?) - przecież raczej żeruje nisko - czyżby do przepoczwarczenia?

Mam pytanko - czy ktoś spotkał się kiedyś z żerowaniem maturny na wierzbie iwie - czasem można znaleźć taką informacje w źródłach?
jon

Post autor: jon »

Ten okaz był na wysokości około 1m, ale spotykam nawet na wysokości 2m. Regułą jest, że przy końcu żerowania. Wchodzą wtedy na rośliny również nie związane z pokarmem dla gąsienic. Osobiście spotykałem w naturze gąsienice maturny żerujące na jesionie, iwie, kalinie, przetaczniku, babce wąskolistnej i wiciokrzewie. W hodowli chętnie jedzą też ligustr. Z moich obserwacji wynika, że gąsienice maturny są bardzo ruchliwe, przemieszczają się na znaczne odległości. W związku z tym, że są polifagami, jedzą to co napotkają z zestawu swojego menu. Tak jest ono różnorodne.
Załączniki
Okolice Świdnicy. Tu występuje Maculine taleius, M. nausithous. L. dispar Aricia eumedon i wiele innych.
Okolice Świdnicy. Tu występuje Maculine taleius, M. nausithous. L. dispar Aricia eumedon i wiele innych.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (139.13 KiB)
brat
Posty: 443
Rejestracja: poniedziałek, 13 sierpnia 2007, 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: brat »

Aaaaale łąka - pasuje do tego co śpiewał Edward Stachura :

" Ja znam... ostatnie ziemskie łąki, nad kwiatami tam brzęczą złote bąki " :wink:
jon

Post autor: jon »

Stachura się nie znal na owadach... To był szerszeń zwykły. ;)
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1106
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św

Post autor: Marcin Kutera »

taka łąka świeża na pograniczu półwilgotnej...

gatunki się zgadzają- ja też mam taką łąkę na Kielecczyźnie, gdzie poza wymienionymi lata l helle (brak natomiast m. nausithous).

pozdr
MK
Awatar użytkownika
SiejeOwies
Posty: 474
Rejestracja: poniedziałek, 3 września 2007, 18:29
Lokalizacja: Białystok

Post autor: SiejeOwies »

Czy zabrałeś gąsienice ze sobą?:) Gdyż miałbym chętną osobę na tego pasożyta.
jon

Post autor: jon »

SiejeOwies pisze:Czy zabrałeś gąsienice ze sobą?:) Gdyż miałbym chętną osobę na tego pasożyta.
Tym razem tego przypilnuję. Proszę, podaj namiary na tę osobę. Przy okazji podrzucę pasożyta z gąsienicy Eriogaster catax, bo gnębi go jakiś gatunek błonkówki wyjątkowo licznie.
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: PawełB »

jon pisze:Osobiście spotykałem w naturze gąsienice maturny żerujące na jesionie, iwie, kalinie, przetaczniku, babce wąskolistnej i wiciokrzewie. W hodowli chętnie jedzą też ligustr.
ale chodzi mi o składanie jaj - czy też na iwie?
jon

Post autor: jon »

Maturna jaja składa wyłącznie na jesionie i gdyby jesion wyeliminować to po prostu zginie.
jon

Post autor: jon »

Zdjęcie z innego stanowiska, koło Świdnicy, w miejscu wyjątkowo cienistym.
W przypadku poważniejszego zainteresowania środowiskiem maturny, odsyłam do artykułu jaki ukaże się w najbliższym numerze "Przyrody Sudetów" napisany na zasadzie współautorstwa z kolegami z Wrocławia.
Załączniki
maturna-imago.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (82.43 KiB)
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: E. maturna i jej środowisko na Dolnym Śląsku

Post autor: PawełB »

Oto moja relacja fotograficzna z wyprawy na Maturny nad Biebrzę w połowie czerwca. Dopiero teraz znalazłem czas na obrobienie fotek i podzielenie się nimi na forum.

Chciałem naocznie sprawdzić doniesienia na temat składania jaj na innych niż jesiony roślin pokarmowych. Marzyły mi się fotki tego zjawiska no i....udało się. Czasem mam farta, mimo że maturny nie było za wiele:-)
Ciekawe, ze w tym siedlisku nieopodal widziałem jesion, tyle ze wielki, a maturny wolą paroletnie drzewka. No ale skoro jest duże drzewo to i siewki się też powinny znaleźć w okolicy. A tu wybór przetacznika....Mam jeszcze gdzieś w archiwum slajdowym maturnę ze złożem jaj na iwie z puszczy białowieskiej.....może jednak tych roślin żywicielskich może być więcej?
Załączniki
Idąc wzdłuż rowu melioracyjnego oglądałem szczegółowo rosnące tam przetaczniki. Po jakiejś godzinie szukania zobaczyłem coś takiego, Serce zabiło mocniej !!!
Idąc wzdłuż rowu melioracyjnego oglądałem szczegółowo rosnące tam przetaczniki. Po jakiejś godzinie szukania zobaczyłem coś takiego, Serce zabiło mocniej !!!
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (133.6 KiB)
Od spodu liścia wyglądało to tak....<br />Cały proces trwał dobre kilkanaście minut, zachowywałem się ostrożnie, ale motyl nie był zbyt płochliwy, jako że w miarę przybywania fotek na karcie pokusiłem się o usuwanie przeszkadzających listków i źdźbeł, robiłem fotki z różnej strony, doświetlałem fotki lampą, a na koniec nawet zaryzykowałem małe przesuwanie palcem....
Od spodu liścia wyglądało to tak....
Cały proces trwał dobre kilkanaście minut, zachowywałem się ostrożnie, ale motyl nie był zbyt płochliwy, jako że w miarę przybywania fotek na karcie pokusiłem się o usuwanie przeszkadzających listków i źdźbeł, robiłem fotki z różnej strony, doświetlałem fotki lampą, a na koniec nawet zaryzykowałem małe przesuwanie palcem....
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (135.87 KiB)
Dobrze, że było dosyć sucho, bo dla odpowiedniej perspektywy musiałem wleźć na samo dno rowu....Chciałem wyraźnie pokazać co to za roślina. Ciekawa jest ta poza z szeroko rozłożonymi skrzydłami. Większość motyli składa skrzydła przy tej czynności.
Dobrze, że było dosyć sucho, bo dla odpowiedniej perspektywy musiałem wleźć na samo dno rowu....Chciałem wyraźnie pokazać co to za roślina. Ciekawa jest ta poza z szeroko rozłożonymi skrzydłami. Większość motyli składa skrzydła przy tej czynności.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (139.21 KiB)
Awatar użytkownika
Andrzej El
Posty: 124
Rejestracja: niedziela, 3 kwietnia 2011, 14:15
Specjalność: modraszki
profil zainteresowan: tylko fotografia, nie łapie i nie kolekcjonuje.
Lokalizacja: górny śląsk

Re: E. maturna i jej środowisko na Dolnym Śląsku

Post autor: Andrzej El »

Bardzo fajna relacja. :ok:
Brakuje tu takich.
Mam wrażenie że 90 % ludzi tutaj
interesują tylko nocne. :mysl:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nymphalidae”