Melitaea sp.

Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Melitaea sp.

Post autor: Antek Kwiczala † »

Niedawno nabyłem pokazany w załącznikach okaz przeplatki. Jak to czasem bywa z aberrantami, mam pewne wątpliwości co do przynależności gatunkowej. Metryczka podaje, że złowiono go 7 lipca w płn. Słowacji (wiele lat temu). Rozpiętość skrzydeł 32 mm. Wygląd spodu skrzydeł sugeruje, że motyl należy do grupy cinxia-phoebe-didyma-trivia. M. trivia nie występuje w płn. Słowacji, więc w zasadzie można ten gatunek wykluczyć. Wygląd wierzchu wskazuje raczej na M. didyma i tak go wstępnie oznaczyłem. Co o tym sądzicie?
Załączniki
Melitaea sp wierzch.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (67.78 KiB)
Melitaea sp spód.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (83.84 KiB)
Wojciech Kubiak
Posty: 655
Rejestracja: piątek, 1 lutego 2008, 20:07
Specjalność: Rhopalocera_Polski_Buprestidae
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Melitaea sp.

Post autor: Wojciech Kubiak »

Od razu wykluczyłbym phoebe i cinxia. Zupełnie nie ten kształt skrzydeł, przy takich formach z tego co wiem raczej się nie zmienia. Skoro M. trivia nie występuje w północnej Słowacji, to również myślę, że to M. didyma. :)
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Melitaea sp.

Post autor: Antek Kwiczala † »

Z tym kształtem skrzydeł to różnie bywa. Mam w zbiorze aberratywną formę Melitaea cinxia. Ma bardzo podobny kształt skrzydeł do motyla pokazanego w poprzednim poście. Ma jednak wyraźnie bardziej pomarańczowy odcień spodu przednich skrzydeł.
Załączniki
Melitaea cinxia spód.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (98.06 KiB)
Wojciech Kubiak
Posty: 655
Rejestracja: piątek, 1 lutego 2008, 20:07
Specjalność: Rhopalocera_Polski_Buprestidae
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Melitaea sp.

Post autor: Wojciech Kubiak »

Hm... faktycznie kształt bardzo podobny. Ale mimo wszystko zgadzam się z Twoją opinią, że najpewniej jest to didyma. Tak "ogólnie" bardziej mi pasuje do tego gatunku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nymphalidae”