C. pamphilus

Wojciech Kubiak
Posty: 655
Rejestracja: piątek, 1 lutego 2008, 20:07
Specjalność: Rhopalocera_Polski_Buprestidae
Lokalizacja: Bełchatów

C. pamphilus

Post autor: Wojciech Kubiak »

Cześć
Tydzień temu w okolicach Barkowic niedaleko Piotrkowa wpadł mi do siatki taki motyl. I teraz pytanie: czy u tego pospolitego gatunku występowanie czarnych plamek na tylnym skrzydle to norma? Nigdy wcześniej się z czymś takim nie spotkałem :?

Pozdrawiam
Załączniki
P7163192.JPG
P7163192.JPG (72.61 KiB) Przejrzano 2290 razy
P7163194.JPG
P7163194.JPG (79.07 KiB) Przejrzano 2290 razy
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: C. pamphilus

Post autor: Antek Kwiczala † »

W mojej kolekcji około 30% okazów C. pamphilus posiada czarne plamki na wierzchu tylnych skrzydeł, ale......dane te nie są miarodajne dla Polski. Z okazów z plamkami tylko jeden okaz pochodzi z Polski, pozostałe z południa Europy. Po prostu do mojej kolekcji trafiają okazy z różnych stron Europy (i nie tylko), stąd ta nietypowa liczba. Podejrzewam, że takie okazy wylęgają się w cieplejszych biotopach i na południu Europy może ich być nawet powyżej 30%, a w Polsce pojawiają się incydentalnie.
Peter Senn
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 26 lipca 2008, 21:17
Lokalizacja: Gdynia

Re: C. pamphilus

Post autor: Peter Senn »

Takich 6 ledwo widocznych plam na tylnym skrzydle bywają u C. pamphilus. Gołym okiem trudno je dostrzec, dopiero na zdjęciu uwidaczniają się lepiej. Sam mam kilka takich okazów na zdjęciach, robionych w północnej Polsce, choć kropki są ledwo dostrzegalne. Mam jedno zdjęcie ze Szwajcarii tego gatunku, i tu już kropki są wyraźne. Przy okazji, jest to jedyny gatunek z rodzaju Coenonymphus występujący w Polsce, u którego BRAK wyraźnych oczek na spodniej stronie tylnego skrzydła.
Załączniki
1219-08 Coenonympha pamphilus 3.8.08 Markusy CE99.JPG
1219-08 Coenonympha pamphilus 3.8.08 Markusy CE99.JPG (82.67 KiB) Przejrzano 2231 razy
PICT8004 Coenonympha pamphilus 20.7.09 CH-Frenkendorf BL  MT06.JPG
PICT8004 Coenonympha pamphilus 20.7.09 CH-Frenkendorf BL MT06.JPG (99.52 KiB) Przejrzano 2231 razy
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: C. pamphilus

Post autor: Antek Kwiczala † »

Zwykle, gdy na wierzchu skrzydeł tylnych są czarne plamki, to na spodzie występują również oczka. Spotyka się takie okazy na południu Europy. Pokazuję zdjęcie spodu skrzydeł okazu, złowionego w Grecji (Leptokaria). To tzw forma lyllus.
Załączniki
Coenonympha pamphilus f_lyllus.jpg
Coenonympha pamphilus f_lyllus.jpg (59.18 KiB) Przejrzano 2222 razy
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: C. pamphilus

Post autor: Malko »

Ciekawe też się z tym nie spotkałem. Dopiero teraz dostrzegłem, że napisałeś nazwę formy
Tomasz Rynarzewski
Posty: 143
Rejestracja: środa, 9 maja 2012, 16:22
UTM: CD14
Lokalizacja: Inowrocław

Re: C. pamphilus

Post autor: Tomasz Rynarzewski »

Odsetek motyli z ciemnymi plamkami może być zawyżony. Każdy jak mu wpadnie taka forma to raczej ją zatrzyma w zbiorze. Aby sprawdzić rzeczywiście częstotliwość występowania formy z plamkami trzebaby zrobić jakieś badania populacyjne. Ale cała wiedza przed nami! Nic tylko badać!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nymphalidae”