Knajpa 'Pod Dębem'

Awatar użytkownika
red45
Posty: 788
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 10:49
UTM: CC83
profil zainteresowan: Fotografia przyrody astronomia samoloty
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Knajpa 'Pod Dębem'

Post autor: red45 »

Kiepski sezon mam w tym roku, najpierw musiałem odwołać wylot na Korfu, a później z różnych względów nie mogłem się skupić na przyrodzie i fotografii. Ale nic to, koniec narzekania. Dzisiaj spore wydarzenie w moim lokalnym świecie Łódzkiego Ogrodu Botanicznego - nowy gatunek motyla. Ale od początku...

Szedłem sobie alejką i nagle jakiś bardzo duży, ciemny motyl, lotem koszącym przeciął mi drogę. Początkowo myślałem, że to jakiś mieniak, a może nawet pokłonnik. Ponieważ miałem czas, stanąłem między dębami i spokojnie czekałem. Jakieś rozmazane kształty przelatywały mi przed oczami, aż w końcu zlokalizowałem ich źródło. Jakieś 3-4 metry nad ziemią ułamała/uszkodziła się spora gałąź, z której sączył się sok. Miejsce przyciągnęło całą bandę awanturniczych pijaków, którzy pchali się do baru, co chwila wszczynając bójki między sobą. Najwięcej było mieniaków (czy da się odróżnić dwa gatunki przy złożonych skrzydłach?), ale trafił się też prawdziwy rarytas - motyl, którego jeszcze nigdy nie widziałem w życiu - bez wątpienia duża rusałka, raczej Nymphalis polychloros, patrząc na nogi. Na zdjęciach widać, że nie tylko motyle były spragnione - wokoło fruwało też sporo muchówek i błonkówek. Obserwacja miała miejsce tydzień temu, niestety dzisiaj bar był już nieczynny - pewnie skończyło się zaopatrzenie :-)
Załączniki
mieniakx2.jpg
mieniakx2.jpg (65.37 KiB) Przejrzano 1616 razy
rus1.jpg
rus1.jpg (134.48 KiB) Przejrzano 1616 razy
rus2.jpg
rus2.jpg (78.23 KiB) Przejrzano 1616 razy
rus3.jpg
rus3.jpg (88.84 KiB) Przejrzano 1616 razy
rus4.jpg
rus4.jpg (55.67 KiB) Przejrzano 1616 razy
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Re: Knajpa 'Pod Dębem'

Post autor: Łukasz »

xanthomelas, piękny okaz! :ok: Mieniaki to oczywiście A. ilia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nymphalidae”