Górówki

alon
Posty: 948
Rejestracja: sobota, 22 kwietnia 2006, 13:50
Lokalizacja: Tczew

Górówki

Post autor: alon »

Proszę o pomoc oznaczeniu górówek.
Pierwsza z Tatr (o ile dobrze pamiętam przy wejściu do Smoczej Jamy w Kościeliskiej), 2.08.2009. Wierzch skrzydeł najbardziej pasuje do E. euryale, ale spód nawet taki prześwietlony powinie chyba inaczej wglądać.
Druga ze Słowackiego Raju, 4.08.2011. Tu przy spodzie totalnie ostrość się z motylkiem rozminęła. Wierzch bardziej wygląda mi na E. medusa, ale nie wiem czy na spodzie tylnego skrzydła jednak nie widać białawej przepaski, czyli E. ligea.
Załączniki
DSCF9661.jpg
DSCF9661.jpg (110.29 KiB) Przejrzano 2584 razy
DSCF9662.jpg
DSCF9662.jpg (148.22 KiB) Przejrzano 2584 razy
DSCF8154.JPG
DSCF8154.JPG (43.3 KiB) Przejrzano 2584 razy
Witas

Re: Górówki

Post autor: Witas »

Jak dla mnie
1 Erebia euryale
2 Erebia aethiops
Dodam, że obydwa gatunki są identycznej wielkości i w locie są prawie nierozpoznawalne
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1613
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Górówki

Post autor: PawełB »

witas, ja mam dalej w góry, ale zawsze mi się wydawało że etiops jest ciemniejsza juz w locie, bardziej "czarno-brązowa" - szczególnie samiec. No i o ile etiopsy zawsze spotykałem pojedynczo, to euryala w tatrzańskich dolinach występuje masowo.
Witas

Re: Górówki

Post autor: Witas »

PawełB pisze:No i o ile etiopsy zawsze spotykałem pojedynczo, to euryala w tatrzańskich dolinach występuje masowo
Co racja to racja. W tym roku była masówka E. euryale, latała nawet na szczycie Ciemniaka.
PawełB pisze:ale zawsze mi się wydawało że etiops jest ciemniejsza juz w locie, bardziej "czarno-brązowa" - szczególnie samiec.
Tu nie będę się spierał, zawsze to subiektywne wrażenie, ale wiele razy się machnąłem. :P
Myślę, że więcej do powiedzenia na ten temat ma Jarek Wenta, ma jeszcze :!: bliżej :mrgreen:
Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Re: Górówki

Post autor: Jarosław Wenta »

Ja myślę, że obaj macie rację. E.aethiops rzeczywiście ma połysk skrzydeł bardziej zbliżony do E.ligea ; w myśli nazywam ten połysk "czarniawy", choć do czerni E.ligea nieco jej brakuje. E. euryale ma połysk bardziej "czerwonawy". W naturze jednak spotyka się osobniki zlatane, pojaw E. euryale jest w Tatrach wcześniejszy niż E.aethiops, więc rozróżnić osobniki tylko po tym jest trudno. Zwłaszcza gdy długo (rok) nie widzi się tych gatunków naturze - oglądanie zdjęć w pewnym momencie daje złudny obraz co do wielkości motyla. Ja w tym roku kilka razy w terenie dostałem "zaćmienia" i niewłaściwie oznaczyłem okaz, który miałem chwilowo w pojemniku (złapany, by pokazać "polującemu" nieopodal Witasowi).

Jak napisał Witas - gatunki "w locie są prawie nierozpoznawalne". Prawie, bo są fachowcy, którzy rozpoznają nie tylko gatunek, ale i płeć każdej górówki w locie, niezależnie od kąta widzenia, pogody i światła (m.in. A.Warecki).

Tyle moich "mądrości" człowieka, który ma najbliżej (tylko czemu tak stromo???).

Jak zwykle dodam kilka swoich (terenowych) zdjęć obu gatunków (E.euryale i E.athiops), które pokazują zarówno cechy wspólne, jak i różnice. Kopulującym parkom troszkę poprzeszkadzałem, by raz on, raz ona była lepiej widoczna. Świnia ze mnie. Wiem.

Pozdrawiam.
Załączniki
Erebia euryale
Erebia euryale
P1570945.JPG (115.66 KiB) Przejrzano 2395 razy
Erebia euryale
Erebia euryale
P1830364.JPG (123 KiB) Przejrzano 2395 razy
Erebia euryale
Erebia euryale
P1830366.JPG (139.99 KiB) Przejrzano 2395 razy
Erebia aethiops
Erebia aethiops
P1690699.jpg (93.96 KiB) Przejrzano 2395 razy
Erebia aethiops
Erebia aethiops
P1410706.JPG (98.31 KiB) Przejrzano 2395 razy
Erebia aethiops
Erebia aethiops
P1410718.JPG (117.9 KiB) Przejrzano 2395 razy
alon
Posty: 948
Rejestracja: sobota, 22 kwietnia 2006, 13:50
Lokalizacja: Tczew

Re: Górówki

Post autor: alon »

Dzięki za pomoc! Domyślam się, że wszystkie moje okazy to samce?
Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Re: Górówki

Post autor: Jarosław Wenta »

alon pisze:Dzięki za pomoc! Domyślam się, że wszystkie moje okazy to samce?
Według mnie, tak. Na zdjęciach nie dostrzegam białawych szlaczków na spodach skrzydeł.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Nymphalidae”