Hodowla mieniaków

Awatar użytkownika
Krzysiek Jonko
Posty: 325
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 10:23
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Hodowla mieniaków

Post autor: Krzysiek Jonko »

Hodował ktoś z Was mieniaki?
Przypadkiem znalazłem jedną malutką gąsieniczkę A.ilia - trzeba to jakoś przezimować a ja jeszcze nie hodowałem tego gatunku...
Wszelkie info mile widziane :-)
jon

Re: Hodowla mieniaków

Post autor: jon »

Bez problemu zimuje się gąsienice na gałązce powiedzmy iwy na zewnątrz, na której zimę spędza właśnie w naturze. Trzeba tylko założyć wąski rękaw z dederonu i zawiązać. Jedna uwaga. Wiosną, kiedy już wszystko budzi się do życia a iwa wypuszcza bazie, zdejmij ten rękaw poobrywaj bazie i załóż ponownie. Chodzi o to, aby gąsienica uniknęła obtoczenia pyłkiem z bazi niczym w mące, bo to ją zabije. Miałem taki przypadek. Potem hodowla jest prosta. Prawdziwa hodowla to stworzenie warunków dla mieniaków do pełnego przeobrażenia wraz z warunkami do lotu i kopulowania, składania jaj. Do tego potrzebna jest motylarnia. Może uda mi się w przyszłym roku pozyskać materiał? Chodzi tylko i jedną żywą samicę. Niestety nie udało mi się to w bieżącym sezonie, mimo stwierdzenia 130-140 okazów samców a odłowieniu 35. Zero samicy. Rano, w południe, wieczorem... nic. Odchody końskie, krowie, sery. Ani sztuki. A kiedyś widziałem kilkanaście samic ilia na jednym drzewie... Gdyby ktoś odłowił samicę, chętnie ją wezmę, pohoduję, a okazami podzielę się z tą osobą. Ale to propozycja na przyszły sezon. Ja nastawiam się na szukanie gąsienic i tak pozyskam chyba w końcu samicę.
Awatar użytkownika
Krzysiek Jonko
Posty: 325
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 10:23
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Hodowla mieniaków

Post autor: Krzysiek Jonko »

Zimuje tak po prostu na gałązce?
A mogę ją trzymać na balkonie na suchej gałązce a wiosną przenieść na żywe? Kiedy mniej więcej zaczyna wychodzić z zimowej diapauzy? Kiedy kwitną bazie i nie ma jeszcze liści na wierzbach?
Dodatkowo zapytam jeszcze czy jaja składane są pojedynczo czy mam szanse znaleźć inne gąsienice na tym samym drzewie?
Tą oczywiście znalazłem PRZYPADKIEM zbierając pokarm dla innych gąsienic ;-)
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Na forum Actias znalazłem fotki z wycieczki z marca tego roku, na której szukano zimujących gąsienic między innymi właśnie mieniaków: http://www.actias.org/index.php?page=Th ... stID=52339
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nymphalidae”