Polskie Forum Entomologiczne - Chrząszcze i Motyle Polski - strona główna

Polskie Forum Entomologiczne

PFEnt. - https://entomo.pl/forum/
Teraz jest niedziela, 21 sty 2018, 01:36

Strefa czasowa: UTC + 1

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|     Prosimy o podawanie miejsca i daty obserwacji. To przyśpieszy oznaczenie i ułatwi dyskusję.     |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Autor Wiadomość
 Tytuł: Argynnis niobe
PostNapisane: poniedziałek, 22 lut 2010, 19:33 

UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Czy jest jakaś przyczyna, że ten gatunek tak zdecydowanie zmniejszył swoja populację w ostatnim dwudziestoleciu w kraju???. W latach1996 - 1997 z naszego terenu mieliśmy go wykazanego na podstawie kilku okazów i od tamtej pory nikt go nie widział u nas. Czy nie jest czasami tak, że część wcześniejszych obserwacji tego gatunku polegała na jego błędnym oznaczeniu?? Może warto zacząć w terenie przyglądanie się wszystkimi ,,niobopodobnym" gatunkom w celu dokładniejszego zbadania występowania tego gatunku? Czy któryś z kolegów na forum spotykał ten gatunek w ostatnich latach ?

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+

Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 22 lut 2010, 19:36 

Specjalność:
Z moich terenów nigdy go nie wykazałem. Natomiast można tu zanotować bardzo wyraźny wzrost populacji Argynnis adippe. W tym roku wielokrotnie przewyższył liczebnością A.aglaja, podczas gdy w zeszłych latach zdecydowanie liczniejszy był ten drugi. To tak w ramach dywagacji na temat Argynnis sp ;)
Pozdrawiam

Tytuł: Argynnis niobe
PostNapisane: poniedziałek, 22 lut 2010, 19:48 

UTM: CA-95
Specjalność:
U siebie widuję A.niobe regularnie, ale tylko na jednym stanowisku ,w niektóre lata bywa tam liczny,z A.adippe jest zdecydowanie gorzej ,w zbiorze mam raptem dwa okazy złowione 2 lata temu ,od tej pory cisza...
Pozdrawiam Rafał.

Zobacz profil WWW 

Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 22 lut 2010, 22:56 

UTM: CA22
Specjalność:
W mojej okolicy jest jedno stanowisko (w Beskidzie Śląskim), ale bardzo dawno już tam nie byłem - nie wiem, czy ten gatunek jeszcze tam występuje.

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 23 lut 2010, 08:51 

Specjalność:
7 sierpnia 2009 w okolicach Mielnika widziałem dostojki przypominające niobe.

Załączniki:
P1210182.JPG
P1210182.JPG [ 101.54 KiB | Przeglądane 3713 razy ]
P1210175.JPG
P1210175.JPG [ 96.5 KiB | Przeglądane 3724 razy ]

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 23 lut 2010, 11:27 

UTM: DC30
poziom: zaawansowany
Specjalność: Cerambycidae
inne zainteresowania: Muzyka, informatyka, makrofotografia.
Jestem zaskoczony - od kiedy pamiętam, zawsze spotykałem u siebie A.niobe i traktowalem go jako gatunek liczny. Przez to mam tylko 2 okazy, bo zawsze szukałem A.adippe uwazając go za rzadkość (tak bylo w "Kochu"). Okazy A.niobe mam z Tomaszowa z 1982 i z Mikowa, Bieszczady 1995. W notatkach znajdę więcej informacji o nim.
Dopiero teraz widze że jest to rzadkość:
http://www.lepidoptera.eu/records/Speci ... =PL&year=0
przy czym jeszcze podczas programu Atlas Rozmieszczenia Motyli J.Buszko jak widać był spotykany w całej Polsce.

Ciekawe, czy ten brak w ostatnich latach to rzeczywiście zmniejszenie występowania  gatunku czy brak bieżących doniesień. Pewnie to drugie, ale warto to sprawdzić :-)

Ostatnio edytowano wtorek, 23 lut 2010, 12:21 przez Jacek Kurzawa, łącznie edytowano 1 raz

Zobacz profil WWW 

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 23 lut 2010, 11:59 

Specjalność:
U siebie dopiero w zeszłym roku zaobserwowałem adippe, i to w dość dużych ilościach. Jednak jest to dość odosobnione stanowisko (z 3 stron las, a samo miejsce to coś w rodzaju doliny) i trafiłem tam dopiero pod koniec pojawu. W tym roku bardziej się im przypatrzę bo być może były też tam niobe.

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 23 lut 2010, 15:56 

Specjalność: Rhopalocera
inne zainteresowania: Foto
Ja niobe prawie nie spotykałem, jedyne miejsce skąd go znałem to torowiska kolejowe pomiędzy Tomaszowem mazowieckim a Spała, ale to było dawno, w obecnym roku nawet adipe albo aglaje tam nie latały.

Ale w lecie byłem w okolicy piwnicznej i widziałem kilka niobe na zboczach gór oraz na kwiatach w ogródkach. Wydaje mi się w tym rejonie Beskid dużo częstszy

Ostatnio edytowano wtorek, 23 lut 2010, 16:40 przez PawełB, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 23 lut 2010, 16:27 

UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Jakub Burdzicki napisał(a):
7 sierpnia 2009 w okolicach Mielnika widziałem dostojki przypominające niobe.

ale te na fotkach to Agrynnis adippe.

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 23 lut 2010, 17:18 

Specjalność:
Szkoda. Po cichu łudziłem się, że to niobe :smile:

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 23 lut 2010, 18:09 

U motyla sfotografowanego od spodu przebija się wzór wierzchu skrzydeł, i to jest mylące.
Zwłaszcza podwójna linia przy strzępinie i ciemne żyłki. Jednak brak jest ciągłej ciemnej linii po wewnętrznej stronie (perłowych, żółtych) plam tworzących przepaskę środkową.
Na skanach z "Motyle dzienne Polski" J Buszko, J Masłowski - pokazuję jeszcze jedną cechę różniącą oba gatunki.

Załączniki:
Komentarz: Perłowa lub żółta plamka ciemno obrzeżona, w środku z brązowym nalotem
skanuj0001a.jpg
skanuj0001a.jpg [ 145.72 KiB | Przeglądane 3811 razy ]
Komentarz: brak obrzeżenia sprawia wrażenie że są tu dwie perłowe lub żółte plamki rozdzielone brązowym nalotem
skanuj0002a.jpg
skanuj0002a.jpg [ 145.03 KiB | Przeglądane 3801 razy ]

Tytuł:
PostNapisane: środa, 24 lut 2010, 08:26 

Specjalność: Depressariidae
Tawulec napisał(a):
Z moich terenów nigdy go nie wykazałem. Natomiast można tu zanotować bardzo wyraźny wzrost populacji Argynnis adippe.

Gdzie, BoryDol.?  

A. niobe w Polsce łowiłem chyba tylko na murawach w Suwalskim PK, A. adippe trafiał się znacznie częściej. Na Śląsku natomiast bezwzględnie dominuje A. aglaja.

Tytuł:
PostNapisane: środa, 24 lut 2010, 09:44 

Powiem szczerze, że nigdy poza terenem gdzie mieszkam nie zawracałem sobie głowy latającymi dostojkami ale z rozmów z kolegami w trakcie różnych spotkań wynika, że mało kto spotyka ten gatunek w ostatnich latach.
Ciekawe jakie dane o A. niobe ma prof. Buszko odnośnie Atlasu rozmieszczenia motyli dziennych 2000 - 2010r?

Tytuł:
PostNapisane: środa, 24 lut 2010, 14:29 

Specjalność:
W Borach Dolnośląskich :)

Tytuł:
PostNapisane: piątek, 26 lut 2010, 17:42 

Specjalność:
Widziałem A. niobe jeden raz trzy lata temu w okolicach Szczawnicy. Załączone zdjęcie bardzo dobrze ilustruje cechę wymienioną przez Marka. Pozdrawiam. Piotr

Załączniki:
543a-07 Argynnis niobe 7.07.07 Szcz. Jaworki DV67.JPG
543a-07 Argynnis niobe 7.07.07 Szcz. Jaworki DV67.JPG [ 140 KiB | Przeglądane 3718 razy ]

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 2 mar 2010, 09:34 
Wszystkie okazy pokazane w atlasie złowiłem w okolicach Chrzanowa. Być może to jet to samo stanowisko, o którym pisze Rafał?

Pozwolę sobie wyręczyć profesora

Inne dane to;

Ustroń-Równica, Trzebinia, Łazy, Myślachowice, Żurada, Olkusz, Centuria, Grabowa, Hutki-Kanki, Piaseczno, Mirów, Podlesice, rez. Góra Zborów, Glinki, rez, Las Piwnicki, Lucień, Cekcyn, Huta Kaina, Przyborów, Koluszki, Tomaszów Mazowiecki, Radzice, Żychowo, Pieńki Rzewińskie, Wola Kanigowska, Pniewo-Czeruchy, Lidzbrak Warmiński, Krościenko, Szczawnica, Spychowo, P. Borecka, Jedwabne, Wysowa, Magura Małastowska, Nowica, Regetów, Krzywa, Mików, Cisna, Kruglik, Stulno, Mierzwice Stare, Białystok, Ogrodniczki, Zajma, Czerlonka, Białowieża, Wetlina, Sarbia, Szczecin, Rurka, Karpacz, Struga, Grabin, Miały, Woliczno, jez. Czaple, Mielenko Drawskie, Drawsko Pom, Rakowo, Ustka, Dębowiec, Poznań, Promno, NeklaBydgoszcz, Koronowo

Wiele z tych rekordów może być wątpliwych, skoro dalej istnieją jakieś wątpliwości z oznaczeniami. Ja sam np podawałem błędne dane na początku współpracy z prof. Buszko i podałem dla niobe Sokołowsko i Pogorzałą. Tam w rzeczywistości (obok A. aglaja) występuje A. adippe, który był b. liczny w latach 2007-2008.

Jednak jest to przykład gatunków, przy których brak wszelkich wątpliwości dzięki "opatrzeniu się" okazom które się ma w zbiorze.

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 2 mar 2010, 12:02 

Specjalność:
Na przestrzeni ostatnich 20 lat znalazłem A. niobe na 12 stanowiskach w Polsce, z których połowa znajduje się w Puszczy Bydgoskiej, t.j. kompleksie leśnym między Bydgoszczą a Toruniem. Ponadto Suwalski Park Krajobrazowy, Puszcza Borecka i okolice, oraz północne Mazowsze. Tam gdzie jest - widuje się po kilka sztuk na jednej polanie. Często współwystępuje z A. adippe i A. aglaja. Jak pamiętam, to od zawsze był mniej rozpowszechniony niż wymienione gatunki. Pod Toruniem utrzymuje się w jednym miejscu, które monitorowane jest od wielu lat. Niedawno w sąsiedztwie wybudowano obwodnicę i być może na skutki nie trzeba będzie długo czekać.

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 2 mar 2010, 12:43 

Specjalność:
Na niektórych stanowiskach pod Olkuszem w okresie pojawu bardzo liczny... nawet liczniejszy niż A. aglaja Razem oba gatunki stanowią najliczniejsze z motyli dziennych

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 2 mar 2010, 14:01 

UTM: CA-95
Specjalność:
jon napisał(a):
Wszystkie okazy pokazane w atlasie złowiłem w okolicach Chrzanowa. Być może to jet to samo stanowisko, o którym pisze Rafał?
jon napisał(a):
Trzebinia,
jon napisał(a):
Myślachowice
-ad.Chrzanów,przy czym wydaje mi się, że to jest jedno stanowisko w kwadracie CA-96  ,a dokładnie to dzielnica Trzebini -Czyżówka,która graniczy min.z miejscowością Myślachowice . Całe stanowisko ciągnie się pod linią wysokiego napięcia ,więc możliwości migracji(jak i interpretacji nazwy stanowiska :!: ) są  dosyć duże ...Jak pisze Tomek w okolicach Olkusza pojawia się równiez licznie,a z kolei Żurada z postu jona to kolejna miejscowość (pod tą samą linią wysokiego napięcia),po drodze do Olkusza.Dawniej często chodziliśmy z Felkiem tą trasą i jeśli chodzi o dzienne zawsze było jakieś zaskoczenie ,ostatnio -2 lata temu ,S.ilicis i  A.adippe do tej pory nie wykazywane przez nas z tego terenu.
Pozdrawiam Rafał.

Zobacz profil WWW 

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 2 mar 2010, 15:54 

Specjalność:
To ten kwadrat UTM adippe też tam jest ale znacznie mniej liczny do tego łatwo go przeoczyć...

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 4 mar 2010, 18:06 

Specjalność:
Tutaj na Słowacji w ostatnich latach A. niobe także rzadkie, A. adippe podobnie.

www.lepidoptera.sk/docs/argynnis_adippe.html

www.lepidoptera.sk/docs/argynnis_niobe.html

Ostatnio edytowano czwartek, 4 mar 2010, 18:19 przez Ľuboš Víťaz, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: sobota, 6 mar 2010, 21:17 

Specjalność:
Mam kilka osobników niobe w kolekcji - wszystkie pochodzą z Bieszczadów...
Mimo wieloletniej penetracji terenu w ok. Markowej nie udało mi się jeszcze tego gatunku zaobserwować (adype jest obecna) - może w tym roku?

Zobacz profil WWW 

Tytuł:
PostNapisane: sobota, 6 mar 2010, 21:42 

W tym sezonie bacznie będe się przyglądał wszelkim ,,niobopodobnym" dostojkom bo rzeczywiście może tak być, że populacja tego gatunku w ostatnich kilku latach bardzo zubożała.

Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 7 mar 2010, 12:50 

Specjalność:
Ja A. niobe spotkałem w kraju tylko raz - w latach 90-tych w miejscowości Okoniny w Borach Tucholskich. W tym miejscu były też A. adippe i A. aglaja.

Zobacz profil WWW 

Tytuł: Re: Argynnis niobe
PostNapisane: wtorek, 10 gru 2013, 15:33 

UTM: WT 35
Specjalność:
Marek Hołowiński napisał(a):
Na skanach z "Motyle dzienne Polski" J Buszko, J Masłowski - pokazuję jeszcze jedną cechę różniącą oba gatunki.
czy na moim zdjęciu widać właśnie tą cechę wskazująca, że jest to niobe? Chociaż brak w komórce środkowej dodatkowej plamki z czarną kropką ...

Załączniki:
Komentarz: 2009-07-15
0200.jpg
0200.jpg [ 151.34 KiB | Przeglądane 3417 razy ]

PostNapisane: wtorek, 10 gru 2013, 16:05 

Na tej fotce jest Agrynnis adippe

PostNapisane: wtorek, 10 gru 2013, 16:33 

UTM: WT 35
Specjalność:
szkoda  :-?  dzięki

PostNapisane: wtorek, 10 gru 2013, 18:09 

Przy oznaczaniu trzeba brać pod uwagę przede wszystkim cechy kluczowe, a tę wymienioną powyżej dotyczącą szczegółów rysunku jako pomocniczą.

PostNapisane: wtorek, 10 gru 2013, 19:57 

UTM: Umieszcz EA30
Specjalność:
Zwróciłem uwagę również na plamkę znajdującą się na szczytowej części skrzydła przedniego. Na przedstawionych przez Marka skanach u obu samców A. niobe są bardzo wyraźne, nie ma ich natomiast u samców A.adippe. Przeglądnąłem wszystkie moje A.adippe i też tej plamy nie stwierdziłem. Plama ta jest również bardzo widoczna na fotce P. Senna. Nie wiem jak to wygląda u innych A. niobe poniewa ich nie posiadam, ale gdyby któryś z kolegów miał zbiór porównawczy bardzo proszę o odpowiedź.

Załączniki:
skanuj0001a.jpg
skanuj0001a.jpg [ 22.14 KiB | Przeglądane 3331 razy ]

PostNapisane: wtorek, 10 gru 2013, 20:08 

UTM: Umieszcz EA30
Specjalność:
U samicy A.adippe plama jest wyraźna na wierzchniej stronie skrzydła nie ma jej natomiast na stronie spodniej. Samicy A.niobe nie posiadam. :mysl:

PostNapisane: wtorek, 10 gru 2013, 20:59 

Spróbuję opisać ważniejsze różnice:
Agrynnis niobe - od spodu tło tylnego skrzydła kontrastowe, dwubarwne, - na dość jasnym tle występuje brąz, najintensywniej od nasady skrzydła; U A adippe tło jest na całym tylnym skrzydle w jednakowej tonacji.
A niobe - po brzegach jasnych plam występuje kontrastowe brunatne, a nawet czarne opylenie które z ciemno opylonymi żyłkami tworzy nie przerwane przepaski od wewnętrznej strony tych jasnych plam: u A adippe jasne plamy jakby nie są połączone, a ciemna przepaska, na ogół porozrywana może występować po zewnętrznej stronie.
U A niobe w nasadowej części skrzydła może występować czarna kropka w dodatkowej jasnej plamce, ; U A adippe zdarza się obecność tej jasnej plamki, ale bez czarnej kropki w środku.

Strefa czasowa: UTC + 1