Coliasy 2010

Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Coliasy 2010

Post autor: Malko »

U mnie już się pojawiły pierwsze osobniki :) C.hyale, jestem ciekaw czy w tym roku coliasy będą tak liczne jak w ubiegłym...
Awatar użytkownika
SiejeOwies
Posty: 474
Rejestracja: poniedziałek, 3 września 2007, 18:29
Lokalizacja: Białystok

Re: Coliasy 2010

Post autor: SiejeOwies »

Dziś nad Narwią widziałem prawdopodobnie C. hyale. Coś nie wychodziło mi machanie siatką ;) W weekend widziałem innego pod granicą z Białorusią na wysokości Białegostoku.

Na razie dobrze się zaczyna.
Awatar użytkownika
red45
Posty: 788
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 10:49
UTM: CC83
profil zainteresowan: Fotografia przyrody astronomia samoloty
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Coliasy 2010

Post autor: red45 »

To mój pierwszy tegoroczny - z wczorajszego dnia. Jaki to gatunek? Da się oznaczyć z takiego bocznego widoku?
Załączniki
colias.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (76.89 KiB)
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

!00% pewności nie mam. Najbardziej prawdopodobny jest Colias hyale. Bardzo podobny C.alfacariensis ma bardziej zaokrąglony zewnętrzny brzeg przedniego skrzydła. Nie można też całkowicie wykluczyć białej formy samiczki Colias crocea.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Coliasy 2010

Post autor: Rafał Celadyn »

Biorąc pod uwagę dane o zasięgu w Polsce i zdjęcie , można przypuszczać :wink: ,że to Colias hyale.
Pozdrawiam Rafał.
edit:co do białej samiczki C.croceus to jak dla mnie kolory okazu ze zdjęcia są zdecydowanie zbyt intensywne...
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1383
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Re: Coliasy 2010

Post autor: Almandyn »

Z dzisiaj, Zabłudów UTM: FD57, kilka sztuk na skraju drogi, prawdopodobnie to Colias hyale (zdjęcie pstryknął mój brat, ja nie nadążyłam za nimi :oops: ).
Załączniki
colias.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (103.15 KiB)
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Coliasy 2010

Post autor: Malko »

W Beskidzie Sądeckim (właśnie z którego wróciłem) nie obserwowałem jeszcze Coliasów (jak to w górach wszystko później). Natomiast jeszcze w ubiegłą niedziele widziałem kilka osobników C.hyale w Tarnowie.
Awatar użytkownika
Ronnie
Posty: 282
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2007, 22:55
Lokalizacja: Lublin FB08

Re: Coliasy 2010

Post autor: Ronnie »

W miejscowości Tarło FC10 koło Lubartowa też latają :)
Grześ
Posty: 371
Rejestracja: poniedziałek, 29 czerwca 2009, 08:07
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Coliasy 2010

Post autor: Grześ »

Wczoraj spotkałem oto takiego colisa, jeżeli się nie mylę to jest to C.hyale. Spotkałem jeszcze kiedyś C.croceus ale to na pewno nie on.
Załączniki
001.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (95.5 KiB)
002.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (90.51 KiB)
Peter Senn
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 26 lipca 2008, 21:17
Lokalizacja: Gdynia

Re: Coliasy 2010

Post autor: Peter Senn »

Dla mnie to raczej C. hyale. U mnie w Gdyni tylko takie latają, ale ... co szanowni Forumowicze sądzą o tym motylu na zdjęciu? Był trochę ciemniejszy niż przeciętny hyale, choć bym raczej stawiał na ten gatunek. Ale załączam zdjęcie z prośbą o komentarzy, żeby wykluczyć croceus. Trochę za dużo tej ciemnej przepaski ...
Załączniki
PICT2247a Colias hyale 17.8.10 Gdy-Wit CF34.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (105.95 KiB)
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Jeśli wierzch skrzydeł był żółty, to mógł to być Colias erate.
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Coliasy 2010

Post autor: Tawulec »

Antku, Gdynia leży zdecydowanie poza zasięgiem C.erate. Pozostaje więc hyale.
Peter Senn
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 26 lipca 2008, 21:17
Lokalizacja: Gdynia

Re: Coliasy 2010

Post autor: Peter Senn »

Tak też myślałem. W Gdyni jedyny regularny Colias to hyale, i bywa dość często, czasem po kilka osobników. Miałem nadzieję, że po takim lecie croceus może się pokazać ... Pozdrawiam, Piotr
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Coliasy 2010

Post autor: Tawulec »

Croceus jest w locie pomarańczowy- zdecydowanie inny, niż bladożółty hyale ;)
Awatar użytkownika
SiejeOwies
Posty: 474
Rejestracja: poniedziałek, 3 września 2007, 18:29
Lokalizacja: Białystok

Re: Coliasy 2010

Post autor: SiejeOwies »

Udało się upolować parkę ;) C. hyale? (Podlasie, okolice Zalewu Siemienówka, parę dni temu)

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
okoem
Posty: 20
Rejestracja: niedziela, 4 listopada 2007, 20:40
UTM: XR90
Specjalność: Lepidoptera
Lokalizacja: Ukraina, Krym
Kontakt:

Re: Coliasy 2010

Post autor: okoem »

Grześ pisze:Wczoraj spotkałem oto takiego colisa, jeżeli się nie mylę to jest to C.hyale. Spotkałem jeszcze kiedyś C.croceus ale to na pewno nie on.
Bardzo prawdopodobne ze to jest C.alfacariensis. Gdybym spotykal tego motyla na Krymie - to moglbym mowiс ze to jest alfacariensis typowy. :)
Grześ
Posty: 371
Rejestracja: poniedziałek, 29 czerwca 2009, 08:07
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Coliasy 2010

Post autor: Grześ »

okoem pisze:
Grześ pisze:Wczoraj spotkałem oto takiego colisa, jeżeli się nie mylę to jest to C.hyale. Spotkałem jeszcze kiedyś C.croceus ale to na pewno nie on.
Bardzo prawdopodobne ze to jest C.alfacariensis. Gdybym spotykal tego motyla na Krymie - to moglbym mowiс ze to jest alfacariensis typowy. :)
Dziękuję za odpowiedź, ale nie wiem czy na kielecczyźnie występuje ten gatunek. Może ktoś ma jakieś informacje na ten temat.
Z opisu podanego na na stronie lepidoptera.eu bardziej mi pasuje C.alfacariensis, ale nie jestem pewien.
Awatar użytkownika
okoem
Posty: 20
Rejestracja: niedziela, 4 listopada 2007, 20:40
UTM: XR90
Specjalność: Lepidoptera
Lokalizacja: Ukraina, Krym
Kontakt:

Re: Coliasy 2010

Post autor: okoem »

Grześ pisze:Dziękuję za odpowiedź, ale nie wiem czy na kielecczyźnie występuje ten gatunek. Może ktoś ma jakieś informacje na ten temat.
Z opisu podanego na na stronie lepidoptera.eu bardziej mi pasuje C.alfacariensis, ale nie jestem pewien.
Grześ, a czy jest w tym miejsce roslyna Coronilla varia L. (= Securigera varia)? Jesli tak, to C.alfacariensis tamten jest bardzo prawdopodobny.
Czy w ogule na Polskie to jest roslyna pospolita, czy na odwrot - rzadka?

PS. Zapraszam wszystkech do rozrywki "Odgadnaj Coliasa". :wink:
http://molbiol.ru/forums/index.php?show ... &p=1141761
Paweł Walkiewicz
Posty: 488
Rejestracja: sobota, 8 sierpnia 2009, 11:01
Lokalizacja: Otwock
Kontakt:

Re: Coliasy 2010

Post autor: Paweł Walkiewicz »

okoem pisze:Czy w ogule na Polskie to jest roslyna pospolita, czy na odwrot - rzadka?
Coronilla varia jest w Polsce rośliną pospolitą, a nawet obserwuję się wzrost liczby jej stanowisk.
okoem pisze:Grześ, a czy jest w tym miejsce roslyna Coronilla varia L. (= Securigera varia)? Jesli tak, to C.alfacariensis tamten jest bardzo prawdopodobny.
Musisz wiedzieć, że alfacariensis nie był jak dotąd, wykazany z regionu, w którym została wykonana fotografia.
Awatar użytkownika
okoem
Posty: 20
Rejestracja: niedziela, 4 listopada 2007, 20:40
UTM: XR90
Specjalność: Lepidoptera
Lokalizacja: Ukraina, Krym
Kontakt:

Re: Coliasy 2010

Post autor: okoem »

Paweł Walkiewicz pisze:Musisz wiedzieć, że alfacariensis nie był jak dotąd, wykazany z regionu, w którym została wykonana fotografia.
Tak. Ale "nie wykazany" - to nie jest to samo, że "nie ma". :wink: Czy robil ktos DNA barcoding tych motyli, czy zbieral jaja od samicy i hodowal gasienice? Skad wiadomo ze Coliasy z tego regionu - to jest nie C.alfacariensis?
Faktyczne nie ma mozliwosci zeby wiarogodne odroznic go od imago C.hyale. Zaluje, ale determinacja 100%-wiarogodna mozliwa tylko przez gasienice lub DNA barcoding. (Zobacz: Dinca V. Complete DNA barcode reference library for a country’s butterfly fauna reveals high performance for temperate Europe / V. Dinca, E. V. Zakharov, P. D. N. Hebert, R. Vila // Proc. Royal Soc. B – 2010. – Published online before print, doi: 10.1098/rspb.2010.1089)
Ale ja nie bylem w Polsce i nie znam miejscowej "sytuacji". To przepraszam, jesli mam popelniac bledy. :roll:
Na wshodnej Ukrainie C.alfacariensis takze nie byl wykazany. Ale teraz juz wiadomo ze w tym regionie to jest gatunek bardzo pospolity. Moze 60% C.alfacariensis - 40% C.hyale. To mam pomys,l ze w Polsce byc moze to samo. :)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Pieridae”