Colias croceus i hyale?

Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Colias croceus i hyale?

Post autor: Jarosław Wenta »

Proszę o sprawdzenie oznaczeń (fotki z minionego weekendu)
Załączniki
Colias croceus
Colias croceus
p1610863.jpg (100.7 KiB) Przejrzano 9904 razy
Colias hyale; samica
Colias hyale; samica
p1610985.jpg (117.48 KiB) Przejrzano 9908 razy
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

Nie inaczej :)
Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Post autor: Jarosław Wenta »

Tawulec pisze:Nie inaczej :)
Dzięki. Sylwetniki w tym roku obrodziły na Podhalu i w Pieninach.
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

Podobnież wszędzie na południu. Na Dolnym Śl. też, ja złapałem kilka samców, a pod Świdnicą Jon nałapał trochę więcej ;)
Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Post autor: Jarosław Wenta »

Tawulec pisze:Podobnież wszędzie na południu. Na Dolnym Śl. też, ja złapałem kilka samców, a pod Świdnicą Jon nałapał trochę więcej ;)
Taaak. Ja zabijałem czas robiąc im zdjęcia... :roll:
jon

Post autor: jon »

Więcej owszem, ale na zasadzie wyhodowania. Złowiłem dwie samice z kilkunastu obserwowanych. Jestem zwolennikiem hodowli o ile może to wyręczyć bieganie. A fotografie owszem były, ale szkoda, że temat wycięto i zdjęcia z dyskusją zniknęły bezpowrotnie. Obecnie widać ostatni post z połowy całego tematu.
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

Rozumiem aluzję. W moim odczuciu powinni być zarówno fotokolekcjonerzy, jak i "kolekcjonerzy" (podobnież niesłusznym ostatnimi czasy jest to słowo, tak więc daję w cudzysłów ;) ). Także dobrze, że dokumentujesz faunę TPN w naturalnym środowisku :)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Post autor: Jarosław Wenta »

jon pisze:Więcej owszem, ale na zasadzie wyhodowania. Złowiłem dwie samice z kilkunastu obserwowanych. Jestem zwolennikiem hodowli o ile może to wyręczyć bieganie. A fotografie owszem były, ale szkoda, że temat wycięto i zdjęcia z dyskusją zniknęły bezpowrotnie. Obecnie widać ostatni post z połowy całego tematu.
Odnośnie hodowli: jak masz urządzone naczynie do hodowli gąsienic? Akwarium, słoik? Czy roślinę masz w ziemi, czy w wodzie? Czasem chcę coś wyhodować i nie wiem, jaki "warsztat" jest optymalny. Próbowałem np. gałązkę umieszczoną w kieliszku z wodą i ligniną; dobre do utrzymania czystości, ale wymaga częstego dostarczania nowej rośliny...
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 5 października 2009, 18:26 przez Jarosław Wenta, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Post autor: Jarosław Wenta »

Tawulec pisze:Także dobrze, że dokumentujesz faunę TPN w naturalnym środowisku :)
Pozdrawiam
A początkowo chodziło tylko o to, by nie zasiedzieć się za biurkiem ;-)
brat
Posty: 443
Rejestracja: poniedziałek, 13 sierpnia 2007, 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: brat »

Jarosław Wenta pisze:
p1610985.jpg
Colias hyale; samica
A mnie ten szlaczkoń bardziej przypomina C. alfacariensis (zaokrąglony brzeg przedniego skrzydła, duża okrągła czarna plama). Ale mogę się mylić to tylko zdjęcie.... :wink:
Awatar użytkownika
Henryk Brzezina
Posty: 320
Rejestracja: piątek, 27 lutego 2009, 11:27
UTM: CA40
Lokalizacja: Ustroń

Colias ?

Post autor: Henryk Brzezina »

Ja mam Coliasa złapanego 1 sierpnia w Ustroniu CA40 z którym mam problem z przynależnością gatunkowa.Wydaje mi się,że to może być jakaś krzyżówka?
Jego rozpiętość skrzydeł wynosi 45,5mm.Górne skrzydło przypomina C.hyale a dolne C.myrmidone.Nie wiem co o tym sądzić więc proszę o pomoc.Przesyłam fotki wierzchu i spodu skrzydeł.
Załączniki
spód skrzydeł
spód skrzydeł
P1030133.JPG (130.9 KiB) Przejrzano 9904 razy
UstrońCA40 01.08.2009
UstrońCA40 01.08.2009
P1030135.JPG (148.76 KiB) Przejrzano 9904 razy
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Colias myrmidone Heniu w Twoim rejonie nie występuje. Ale nie wykluczone, że mogło dojść do krzyżówki z Colias erate, bo faktycznie to czarne przyprószenie tylnych skrzydeł jest mocno nietypowe.
brat
Posty: 443
Rejestracja: poniedziałek, 13 sierpnia 2007, 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: brat »

Zmienność osobnicza to naturalna rzecz i nie trzeba doszukiwać się na siłę krzyżówek.
Heniek, ten okaz samicy C. hyale nie ma nic z cech erate, a tym bardziej z myrmidone. Jest po prostu mocniej przyprószony na dolnych skrzydłach i u szlaczkoni jest to normalna rzecz. Popatrz choćby na jasne formy samic C. croceus - niektóre potrafią mieć zupełnie ciemne tylne skrzydła. :wink:
Pozdrawiam
Piotrek
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Post autor: Łukasz »

W tym roku również złapałem bardzo dużo podobnych form samic C. hyale (mi na pierwszy rzut oka bardziej przypominają formy helice, bo są bardzo duże). W ogóle to mam wrażenie, że albo faktycznie mam nalot C. alfacariensis i jakichś krzyżowek albo że hyale jest ostatnimi czasy bardziej zmienny niż zwykle... Planuję się wybrać na kilka stanowisk i odłowić samice do hodowli, żeby ew. potwierdzić czy faktycznie mam u siebie alfacariensisy :wink:
Awatar użytkownika
Henryk Brzezina
Posty: 320
Rejestracja: piątek, 27 lutego 2009, 11:27
UTM: CA40
Lokalizacja: Ustroń

Post autor: Henryk Brzezina »

Antek i brat! Dziękuję za wyczerpujące wypowiedzi.Teraz wiem co posiadam.
Pozdrawiam Heniek.
Awatar użytkownika
Wojtek Guzik
Posty: 1012
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 14:42
Lokalizacja: Krosno

Post autor: Wojtek Guzik »

A mnie ten szlaczkoń bardziej przypomina C. alfacariensis
No właśnie. Na żadnej stronie nie mogę się dopatrzyć hyale z zaokrąglonym przednim skrzydłem. Ktoś się jeszcze może wypowie w tej kwestii??
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Post autor: Łukasz »

Wczorajsze łowy były dla mnie chyba najbardziej udanymi w tym roku. Załączam fotki okazów do zweryfikowania:
C. erate - pierwszy w mojej okolicy (przy okazji pytanie do Henryka Brzeziny - czy w Ustroniu już go łowiłeś?), niewiele brakowało zebym go wziął za zwyczajnego hyale...
Colias sp. - jak dla mnie hybryda crocei z hyale (na pierwszy rzut oka). Wątpię żeby erate miał tu coś do roboty bo okaz jest lekko pomarańczowy, więc tu kłaniaja się chyba geny croceusa. Dość zaskakująca wielkość - nieco ponad 3,5cm. Najpierw wydawał mi się być samicą (ze względu na te niewyraźne plamki na obrzeżu), teraz myślę że to może być samiec, a plamki to pozostałość po hyale. Także jestem ciekawy, co na to bardziej doświadczeni.
Dla przypomnienia również podejrzany okaz sprzed kilkunastu dni, ma dość podobny odcień.
Złapałem też 3 (!) białe formy samic croceusa, z czego 2 już składają jajka. Przy okazji prosiłbym o wyjaśnienie jak to jest z formami o nazwach helice i helicina. Różne źródła zdają się przeczyć sobie. I ew. potwierdzenie że to rzeczywiście crocea nie zawadzi :wink:
Pozdrawiam i życzę słonecznej pogody w sobotę :smile:
Załączniki
P1050095.JPG
P1050095.JPG (62.42 KiB) Przejrzano 9922 razy
P1050094.JPG
P1050094.JPG (63.94 KiB) Przejrzano 9921 razy
Awatar użytkownika
Henryk Brzezina
Posty: 320
Rejestracja: piątek, 27 lutego 2009, 11:27
UTM: CA40
Lokalizacja: Ustroń

Post autor: Henryk Brzezina »

Ja jeszcze nie złowiłem C.erate i myślę,że jest nieosiągalny :cry:
Co do form samic crocea:
ab.helice Hb.-białe tło skrzydel.
ab.helicina-Obert.-białożółte tło skrzydeł.
brat
Posty: 443
Rejestracja: poniedziałek, 13 sierpnia 2007, 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: brat »

Łukasz pisze:Colias sp. - jak dla mnie hybryda crocei z hyale (na pierwszy rzut oka). Wątpię żeby erate miał tu coś do roboty bo okaz jest lekko pomarańczowy, więc tu kłaniaja się chyba geny croceusa. Dość zaskakująca wielkość - nieco ponad 3,5cm. Najpierw wydawał mi się być samicą (ze względu na te niewyraźne plamki na obrzeżu), teraz myślę że to może być samiec, a plamki to pozostałość po hyale.
To tylko tak wygląda jak krzyżówka croceusa z hyale, ale wg Seitza - to jest Colias erate f.chryseis... albo bardziej to co poniżej napisał Antek.
Ostatnio zmieniony piątek, 9 października 2009, 00:54 przez brat, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Na zdjęciu P1050094 pierwszy motyl to niezaprzeczalnie Colias erate. Wydaje mi się, że drugi okaz to C.erate f.chrysohyaleoides Verity 1908. Zapewne krzyżówka C.erate i C.crocea. Dołączam zdjęcia dwu samców C.erate - Twój okaz Łukaszu to coś pośredniego między nimi.
Heniek wprawdzie nie łowił u siebie C.erate, ale ja tak - a mieszkamy dosyć blisko siebie.
Załączniki
Colias erate f.hyaleoides - samiec.jpg
Colias erate f.hyaleoides - samiec.jpg (139.38 KiB) Przejrzano 9904 razy
Colias erate f.chrysodona - samiec.jpg
Colias erate f.chrysodona - samiec.jpg (141.03 KiB) Przejrzano 9890 razy
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Łukasz, w miejscu gdzie łapałeś te Coliasy, rosła lucerna, czy nie?
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Post autor: Marek Hołowiński »

Obecnie obserwuję licznie latające: Colias crocea, Colias hyale, Pieris napi, Gonepteryx rhamni, Vanessa cardui, Vanessa atalanta, Aglais urticae i Inachis io, na polach porośniętych gorczycą polną (ognichą) - Sinapis arvensis. Na niewielkich połaciach bywają dziesiątki okazów poszczególnych gatunków.
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Post autor: Łukasz »

Dzięki za oznaczenie.
Łukasz, w miejscu gdzie łapałeś te Coliasy, rosła lucerna, czy nie?
Nie dopatrzyłem się lucerny; oprócz oczywiście koniczyny jest dość sporo wyki i jakiejś innej rosliny motylkowej o drobnych, okrągłych listkach. Niestety nie potrafię zidentyfikować (załączam foto). Mam nadzieje pójść tam jeszcze jutro, mogę zrobić trochę fotek biotopu jeśli miałoby to w czymś pomóc.
Właśnie przyglądałem się jednej z samic rzekomego C. hyale, jest dość podobna do białej formy erate (skoro już potwierdziła się obecność tego gatunku). Zresztą to niestety nie jedyna taka samica.
Jest jakaś dobra strona o szlaczkoniach (formach)? Albo czy ktoś mógłby pokazać swoje formy szlaczkoni łącznie z nazwą formy (tak jak Antek, to bardzo przydatne). Zaczynam się już w tym gubić :roll:
Załączniki
P1050097.JPG
P1050097.JPG (43.61 KiB) Przejrzano 9907 razy
P1050096.JPG
P1050096.JPG (58.86 KiB) Przejrzano 9901 razy
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Pokazana na zdjęciu P1050096 samiczka, to jednak C.hyale.
Jest jakaś dobra strona o szlaczkoniach (formach)?
Kiedyś była, ale zniknęła (nazywała się Colias of the World). Obecnie najpełniejszą informację o szlaczkoniach można znaleźć w książce "Les Colias du Globe", w tomie z tablicami jest jedna kartka (2 strony) poświęcona każdemu gatunkowi - w sumie około 50 fotografii dla gatunku. Nie jest to jednak tania książka. Możesz też szukać na stronie o bielinkach Holarktyki: http://www.pieris.ch//index.html
Roślinka na drugiej fotografii to zapewne komonica (Lotus).
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Post autor: Łukasz »

Dzięki Antek za stronkę, tej od dawna już nie przeglądałem :smile:
Ma ktoś może tę książkę Les Colias? Byłby wdzięczny za zamieszczenie skanów stron poświęconych polskim szlaczkoniom.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Ze szlaczkoniami jest spory problem, nawet jak mamy egzemplarz w ręce - a co dopiero na podstawie zdjęć osobników na rozpinadłach.
Można się spierać, czy drugi szlaczkoń to faktycznie samiec, czy samica, czy forma hialeoides, czy chrysodona, a nawet chrysohialeoides, ale jeżeli tak właśnie rozpoznamy tego osobnika, to bardzo dyskusyjne jest dodawanie przypuszczenia, że jest to
krzyżówka C.erate i C.crocea.
Wbrew przypuszczeniom krzyżówki międzygatunkowe nie zdarzają się tak często - czy ktoś Polce widział bezsprzecznie osobniki obu tych gatunków kopulujące razem w naturze? Czytając ten wątek można bowiem odnieść mylne moim zdaniem wrażenie, że mieszanie się obu gatunków, to rzecz nagminna, i prawie każdy widział osobniki pochodzące z naturalnych krzyżówek...

P.S. lista form Colias erate

afghana O. Bang-Haas, 1927; Horae Macrolep. Palaearct. 1: 42, TL: Afghanistan, Paghman Mts.

albida Rühl, [1893]; Palaearktischen Grosschmetterlinge: 157

androconiata Jachontov, 1910; Revue Russe Ent. 9 (4): 380

beckeri Gerhard, 1882; Berl. ent. Z. 26: 125

benesignata Sheljuzhko, 1913; Dt. Ent. Z. Iris 27: 20

chryseis Röber, [1907]; in Seitz, Grossschmett. Erde 1: 66, pl. 26b

chrysodona Boisduval, 1840; Genera Index Eur. Lepid. : 7

chrysohyaleoides Verity, [1908]; Rhopalocera Palaearctica 1: 219

chrysopallida Verity, [1908]; Rhopalocera Palaearctica 1: 221, pl. 57, f. 29

chrysothemoides Verity, [1908]; Rhopalocera Palaearctica 1: 219, pl. 47, f. 25

citronea Mezger, 1932; Lambillionea, 32: 4

conjuncta Verity, [1908]; Rhopalocera Palaearctica 1: 219

costaenigrata Mezger, 1932; Lambillionea, 32: 4

diffusa Verity, [1908]; Rhopalocera Palaearctica 1: 219, pl. 40, f. 30

flavomaculata Mezger, 1932; Lambillionea, 32: 4

garica Verity, 1911; Rhopalocera Palaearctica 1: 348, pl. 69, f. 6-7

helichta Lederer, 1853; Verh. zool.-bot. Ver. Wien 2: 33 (spell.?)
(as helichtha[sic])
helichta Talbot, 1935; Lep. Cat. 66: 423

hyaleoides Grum-Grshimailo, 1890; in Romanoff, Mém. Lép. 4: 321, TL: Fergana

maculigena Avinoff, 1910; Horae Soc. Ent. Ross. 39: 229, TL: Borokoro

pallida Staudinger, 1861; in Staudinger & Wocke, Cat. Lep. (ed. 1): 3

parva Rühl, [1893]; Palaearktischen Grosschmetterlinge: 157

semifaillaei Pionneau, 1928; Echange 44 (431): 3

unimaculata Pionneau, 1928; Echange 44 (431): 3
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Post autor: Łukasz »

O ile pamiętam to Jon w tym roku hodował krzyżówki hyale z croceą, są już jakieś efekty?
Ja z kolei dopiero zaczynam pozyskiwac jajka szlaczkoni, liczę że znajdą się wśród nich alfacariensisy, a może nawet erate. Małe akwarium z wyką i żarówką energ. zdaje świetnie egzamin, aczkolwiek niektóre samice wymagają mobilizacji w postaci przenoszenia z liścia na liść :wink:
Załączniki
Croceus w końcu ruszyła się
Croceus w końcu ruszyła się
P1050107.JPG (62.26 KiB) Przejrzano 9897 razy
Zastanawiam się czy nie trafią mi się też C. erate...
Zastanawiam się czy nie trafią mi się też C. erate...
P1050106.JPG (65.55 KiB) Przejrzano 9897 razy
Ta samica dosłownie bombarduje akwarium jajkami
Ta samica dosłownie bombarduje akwarium jajkami
P1050104.JPG (49.02 KiB) Przejrzano 9898 razy
Dość uparta samica C. croceus
Dość uparta samica C. croceus
P1050108.JPG (58.89 KiB) Przejrzano 9900 razy
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

bardzo dyskusyjne jest dodawanie przypuszczenia, że jest to krzyżówka C.erate i C.crocea.
To jest właśnie Jarku forum dyskusyjne :smile: . Można się z czyjąś opinią zgadzać lub nie. Masz rację, że krzyżówki nie zdarzają się zbyt często, ale się zdarzają - sam to pisałeś:
Tu nie idzie spór o to czy te gatunki się krzyżują - bo to jest fakt niezaprzeczalny
Nie twierdzę, że krzyżówka nastąpiła u rodziców tego osobnika, to faktycznie byłoby mało prawdopodobne. Nawet genetycznie trudno będzie ustalać pewne fakty, bo masz rację pisząc:
Oba te gatunki to gatunki b. blisko spokrewnione, wywodzące się od wspólnego przodka, a więc siostrzane - co udokumentowano w wielu pracach genetycznych.
Ustalenie jakichś faktów jedynie ze zdjęcia jest rzeczywiście kontrowersyjne. Można sobie jedynie poprzypuszczać.
Awatar użytkownika
okoem
Posty: 20
Rejestracja: niedziela, 4 listopada 2007, 20:40
UTM: XR90
Specjalność: Lepidoptera
Lokalizacja: Ukraina, Krym
Kontakt:

Re:

Post autor: okoem »

brat pisze:
Jarosław Wenta pisze:
p1610985.jpg
Colias hyale; samica
A mnie ten szlaczkoń bardziej przypomina C. alfacariensis (zaokrąglony brzeg przedniego skrzydła, duża okrągła czarna plama). Ale mogę się mylić to tylko zdjęcie.... :wink:
Tak. Bardzo przypomina C.alfacariensis.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Colias croceus i hyale?

Post autor: Jacek Kurzawa »

Temat krzyżowania się Coliasów powraca. Wlaśnie na FB natknąlem się na ciekawą informację o krzyżówce dwóch gatunków: C.erate i C.fieldi (z Chin).

https://www.facebook.com/robert.westpha ... fNMys2DXjl
Załączniki
hybrid  colias erate x colias fieldi.png
hybrid colias erate x colias fieldi.png (471.4 KiB) Przejrzano 1386 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pieridae”