Gąsienica pazia królowej na dyptamie jesionolistnym

Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Gąsienica pazia królowej na dyptamie jesionolistnym

Post autor: Jarosław Buszko »

Gąsienice pazia królowej żyją na rozmaitych roślinach z rodziny selerowatych Apiaceae. Mogą też żyć na roślinach z rodziny rutowatych (Rutaceae), np. w Niemczech znajdowano je na rucie zwyczajnej (Ruta graveolens), uprawianej w ogródkach. W czerwcu 2011 odwiedziłem rezerwat Kulin koło Włocławka. Znajduje się tam stanowisko dyptamu jesionolistnego (Dictamnus albus ) - jedno z trzech obecnie istniejących w Polsce. Roślina ta także należy do Rutaceae. Ku swemu zdziwieniu znalazłem na niej gąsienice pazia królowej. Gwoli odnotowania tego faktu dołączam zdjęcie gąsienicy oraz skupiska jego rośliny pokarmowej.
Załączniki
IMG_3152.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (75.32 KiB)
IMG_3149.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (142.65 KiB)
bartek.g
Posty: 194
Rejestracja: wtorek, 29 listopada 2011, 12:17

Re: Gąsienica pazia królowej na dyptamie jesionolistnym

Post autor: bartek.g »

Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Gąsienica pazia królowej na dyptamie jesionolistnym

Post autor: Jarosław Bury »

W nawiązaniu do Rutaceae - na Krymie gąsienice pazia królowej żerują min. na przedstawicielach licznego w gatunki rodzaju Haplophyllum A. Juss. (znanych jest obecnie 68 gatunków) należącego właśnie do Rutaceae. Przy czym na Krymie występują 2 lub 3 z nich...

Ukazała się niedawno ciekawa praca o tym rodzaju: Gabriele Salvo, Sara Manafzadeh, Farrokh Ghahremaninejad, Komiljon Tojibaev, Louis Zeltner & Elena Conti: Phylogeny, morphology, and biogeography of Haplophyllum (Rutaceae), a species-rich genus of the Irano-Turanian floristic region. TAXON 18, February 2011: 15 pp.

P.S. Na działce hoduję dyptamy, ale dotychczas nie obserwowałem pazia na tych roślinach.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Papilionidae”