Prośba o identyfikację gatunków

Pozostałe owady oraz wszystko, czego nie jesteśmy pewni...
Awatar użytkownika
JanFoto7
Posty: 199
Rejestracja: środa, 22 marca 2017, 18:45
profil zainteresowan: Amator fotografii przyrodniczej i entomologii
Lokalizacja: Poznań

Prośba o identyfikację gatunków

Post autor: JanFoto7 »

To mój pierwszy post na forum, więc witam wszystkich bardzo serdecznie! :D
Od niedawna jestem zapalonym fotografem owadów, które interesowały mnie od najmłodszych lat, i postanowiłem stworzyć galerię jak największej liczby gatunków. Każdy gatunek opisuję nazwą polską i łacińską, ale z kilkoma mam spory problem...
Załączniki
Najpierw myślałem, że cudo na zdjęciu powyżej to szczerklina piaskowa, ale kolory się nie zgadzały... Po długim i mozolnym przetrząsaniu Internetu doszedłem do wniosku, że to [i]Habrocampulum biguttatum[/i] albo [i]Therion circumflexum[/i]. Nadal jednak nie jestem tego pewien...
Najpierw myślałem, że cudo na zdjęciu powyżej to szczerklina piaskowa, ale kolory się nie zgadzały... Po długim i mozolnym przetrząsaniu Internetu doszedłem do wniosku, że to [i]Habrocampulum biguttatum[/i] albo [i]Therion circumflexum[/i]. Nadal jednak nie jestem tego pewien...
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (122.41 KiB)
Kolejny gąsienicznik, ale tutaj kompletnie nie mam pojęcia, jaki to gatunek..  :?
Kolejny gąsienicznik, ale tutaj kompletnie nie mam pojęcia, jaki to gatunek.. :?
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (134.84 KiB)
Piękna gąsienica, którą znalazłem rok temu podczas spaceru w sosnowym lesie. Czy w ogóle gdzieś w Internecie można znaleźć poradnik czy atlas dotyczący rozpoznawania gąsienic??
Piękna gąsienica, którą znalazłem rok temu podczas spaceru w sosnowym lesie. Czy w ogóle gdzieś w Internecie można znaleźć poradnik czy atlas dotyczący rozpoznawania gąsienic??
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (123.69 KiB)
Spory prostoskrzydły, ale żaden z gatunków opisanych w Wikipedii mi tutaj nie pasuje... Najbliżej mu do pasikonika zielonego, ale chociażby kształt skrzydeł się nie zgadza.
Spory prostoskrzydły, ale żaden z gatunków opisanych w Wikipedii mi tutaj nie pasuje... Najbliżej mu do pasikonika zielonego, ale chociażby kształt skrzydeł się nie zgadza.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (118.64 KiB)
Awatar użytkownika
JanFoto7
Posty: 199
Rejestracja: środa, 22 marca 2017, 18:45
profil zainteresowan: Amator fotografii przyrodniczej i entomologii
Lokalizacja: Poznań

Re: Prośba o identyfikację gatunków

Post autor: JanFoto7 »

Jeszcze jedno zdjęcie - jaki to gatunek kraśnika? Bo już zgłupiałem, na początku myślałem, że pięcioplamek albo goryszowiec, ale ten ma czerwoną opaskę na odwłoku... Więc teraz mój kandydat to Zygaena cynarae... Ale czy ktokolwiek może to potwierdzić? :D
Załączniki
Zygaena trifolii
Zygaena trifolii
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (127 KiB)
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Prośba o identyfikację gatunków

Post autor: Marek Hołowiński »

Kraśnik to Zygaena ephialtes.
I nie podpisuj fotek w nazwie pliku, bo tak nazwane (często nie właściwie) funkcjonują potem w sieci. Nazwy jak i datę oraz lokalizację (najbliższą miejscowość) podawaj w komentarzu (okienku widocznym przy załączaniu fotek). Tym razem Ci to poprawię, ale staraj się tak pisać, aby nie było potrzeby poprawiać.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Prośba o identyfikację gatunków

Post autor: Aneta »

Dla początkującego taka rada - do oznaczania ze zdjęć służy ten dział:
https://entomo.pl/forum/viewforum.php?f=124
i jak widzisz są w nim poddziały, żeby było przejrzyściej. Dlatego następnym razem sortuj zdjęcia i wrzucaj w odpowiednie pod względem systematyki miejsce. Jeżeli nie jesteś pewien przynależności jakiegoś owada, utwórz wątek z tylko jego fotografią, potem - w razie potrzeby - zostanie on przeniesiony do odpowiedniego działu.

Co to meritum: Ichneumonidae są słabo oznaczalne ze zdjęć, zwłaszcza takich ogólnych, więc nie licz specjalnie na sprecyzowanie do gatunku.
Gąsienica to Macrothylacia rubi.
Konik (nie pasikonik - to zupełnie różne podrzędy, różniące się choćby długością czułków) wygląda na Chorthippus dorsatus.

Strony ze zdjęciami gąsienic znajdziesz tu:
http://www.lepiforum.de/lepiwiki.pl?Fotouebersichten
http://www.lepidoptera.eu/ListCountry.php?country=PL
http://www.ukleps.org
http://www.lepinet.fr/identifier/nation ... es.php?e=l

I jeszcze jedno - nie podpisuj zdjęć nazwami, których nie jesteś pewien, bo w razie pomyłki będą generowały potem błędne wyniki w wyszukiwarce.
Awatar użytkownika
JanFoto7
Posty: 199
Rejestracja: środa, 22 marca 2017, 18:45
profil zainteresowan: Amator fotografii przyrodniczej i entomologii
Lokalizacja: Poznań

Re: Prośba o identyfikację gatunków

Post autor: JanFoto7 »

Dziękuję bardzo za pomoc, i przepraszam za te wszystkie problemy... Zdjęcia są tak podpisane, bo w ten sposób nazwałem je na swoim dysku, nie sądziłem, że nazwy się przeniosą :laugh:
Na przyszłość będę uważał :)
Co do stron, to lepidoptera.eu odkryłem właśnie parę godzin temu, muszę przyznać że rewelacyjne źródło danych.
Awatar użytkownika
JanFoto7
Posty: 199
Rejestracja: środa, 22 marca 2017, 18:45
profil zainteresowan: Amator fotografii przyrodniczej i entomologii
Lokalizacja: Poznań

Re: Prośba o identyfikację gatunków

Post autor: JanFoto7 »

Co do gąsienicznika z pierwszego zdjęcia, to jakimś cudem znalazłem ten sam gatunek w pytaniu sprzed dwóch lat, przeglądając forum :D
To Opheltes glaucopterus :)
Awatar użytkownika
mantiss111
Posty: 695
Rejestracja: poniedziałek, 19 maja 2014, 18:05
Lokalizacja: Lasocin

Re: Prośba o identyfikację gatunków

Post autor: mantiss111 »

JanFoto7 pisze:Co do gąsienicznika z pierwszego zdjęcia, to jakimś cudem znalazłem ten sam gatunek w pytaniu sprzed dwóch lat, przeglądając forum :D
To Opheltes glaucopterus :)
Albo coś innego, może z tego rodzaju co wygląda niemal identycznie...
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „INNE [Foto-oznaczanie]”