Forum Entomologiczne - Chrząszcze i Motyle Polski - strona główna

Polskie Forum Entomologiczne

PFEnt. - http://www.entomo.pl/forum/
Teraz jest niedziela, 17 gru 2017, 05:26

Strefa czasowa: UTC + 1

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|     Prosimy o podawanie miejsca i daty obserwacji. To przyśpieszy oznaczenie i ułatwi dyskusję.     |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Autor Wiadomość
 Tytuł: Thanasimus i  krajowe speciesy
PostNapisane: piątek, 23 maja 2008, 10:56 
Mam ciut wolnego, bo zwierzyńca doglądam w domu po urodzeniu i błądząc po gablotach jak zwykle wyszukałem sobie problem. Otóż Thanasimus - formicarius i femoralis (drzewiej rufipesem bywszy) w kluczu są rozgraniczane po punktacji nasady pokryw. Hmmm, dołączam kombinację zdjęć zaczerpniętą ze Strony Nieocenionej, a mianowicie od Mistrza Naszego Lecha Borowca (mam nadzieję że się nie pogniewa za takie zlepki :oops: ). ......no i o co mi chodzi? Otóż czy nie lepszą cechą byłoby tu ubarwienie nóg? Wiem - smoluchy u femoralisa są, bo i zawsze gdzieś znajdzie się jakiś wyjątek, ale ta punktacja niezbyt do mnie przemawia. A może są lepsze cechy? Proszę o pomoc.
Mazep

Załączniki:
Thanasimus 2 sp.jpg
Thanasimus 2 sp.jpg [ 128.26 KiB | Przeglądane 1747 razy ]
Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+

Tytuł:
PostNapisane: piątek, 23 maja 2008, 20:44 

Specjalność:
Do kluczy bierze się cechy, które podlegają możliwie najmniejszej zmienności. Z tego, co czytałem z barwą odnóży u tych gatunków podobnie jak z deseniem pokryw bywa różnie.

Tytuł: różnice
PostNapisane: sobota, 24 maja 2008, 10:03 

Specjalność:
To Ja mam taką propozycję. Zauważyłem drobiazg w środkowej części nóg, tuż przed stopami. Zaznaczyłem to miejsce krótkimi liniami. Według mnie się różnią kształtem.
Grubość pierwszego członu czułków, też chyba jest inna. Ale nie wiem czy wystarczająco zauważalnie, czy może tylko na tych fotkach tak wygląda.

Załączniki:
Komentarz: 1
Thanasimus_2_sp.JPG
Thanasimus_2_sp.JPG [ 66.47 KiB | Przeglądane 1739 razy ]

Ostatnio edytowano czwartek, 1 sty 1970, 01:00 przez Andrzej Kurzawa, łącznie edytowano 1 raz
 Zobacz profil WWW 

Tytuł:
PostNapisane: sobota, 24 maja 2008, 10:14 

Specjalność:
Mam w takim razie takie pytanie: Czy zauważyłeś to analizując serie materiału? Czy porównując te dwa zdjęcia?

Tytuł: odp
PostNapisane: sobota, 24 maja 2008, 10:42 

Specjalność:
Niestety, tylko te dwa zdjęcia. Tak na szybko zrobiłem sobie test. Znajdź kilka różnic. Starałem się wybierać różnice, które mogą być stałe we wszystkich przypadkach. Ale jak wspomniałem podeszłem do tematu na szybko i raczej miałem chęć rzucić, pociągnąć temat, szczegóły dać pod rozważenie i dyskusję niż twierdzenie "znalazłem różnice".

Zobacz profil WWW 

Tytuł:
PostNapisane: sobota, 24 maja 2008, 11:00 
działaj, sowa, działaj !!! Tak wspólnymi siłami zawsze jakieś cechy się wypatrzy. Fakt - trzeba mieś serie, ale teraz już człek będzie wiedział czemu sie przyglądać. Dobra robota. Dzięki.
Mazep

Tytuł: Dzięki
PostNapisane: sobota, 24 maja 2008, 11:55 

Specjalność:
Dzięki za słowa otuchy, bo cecha chyba chybiona. Ale wezmę się jutro do dzieła. U mnie wszelakich rzadkości dużo, to pójdę do lasu i nałapię wszystkie te odmiany Thanasimus-ów, cyknę im fotki przez Raynoxa i już będziemy wiedzieć :) .

Zobacz profil WWW 

Tytuł:
PostNapisane: sobota, 24 maja 2008, 12:08 
łap, łap, a jak Ci zbywać będzie tych rzadkości, to wyślij je do Jarosławia do Mazepa  :mrgreen:  Cecha niekoniecznie musi byś chybiona. Mateusz od żubra i pywa podpowiedział mi, aby pooglądać spody - tam też są różnice w ubarwieniu poszczególnych części tułowia i odwłoka. Nie chcę swych odklejać, bo to starocia i cholera wie czym klajstrowane. Ale Ty jak natrzaskasz po lasach większe ilości to oblukaj barwy podwozia. Pracuj dalej. Ja zaniedługo natomiast wracam do kozowego kluczyka. Sram na uszczypliwości z różnych stron. Pyskując nic się nie zdziała. Dziecko już ma tydzień, więc to już stary chłop - pójdzie na piwo, a ja będę miał chwilki dla siebie :mrgreen:
A więc Szara Sowo, Grey Owl'em zwana - furaj do lasa po robaka.
Mazep

Tytuł:
PostNapisane: sobota, 24 maja 2008, 12:32 

UTM: FD94
Specjalność:
Jacek Mazepa napisał(a):
ap, łap, a jak Ci zbywać będzie tych rzadkości, to wyślij je do Jarosławia do Mazepa  

czyżbys nad kolejnymi kluczami myślał? :twisted:

Tytuł:
PostNapisane: sobota, 24 maja 2008, 14:26 
nie, złośliwy Mój Drobiazgu, ale tak jak mówiłem - porządki w gablotach wyłowiły ten problem. Kluczowo jestem oddany kozom :mrgreen:  Ty lepiej popatrz po Iberodorcadionach  :mrgreen:   :razz:   :mrgreen:

Tytuł: spody
PostNapisane: niedziela, 25 maja 2008, 07:47 

Specjalność:
No tak, to takie proste, a nie wpadłem na to, że pod nspodem może coś być ciekawego. OK, dzięki, robi się.

Zobacz profil WWW 

Tytuł: kilka szczegółów
PostNapisane: poniedziałek, 7 lip 2008, 11:12 

Specjalność:
Tutaj dobrze widać kilka różnic: http://www.kerbtier.de/Pages/Familien/Cleridae.html .

Zobacz profil WWW 

Strefa czasowa: UTC + 1