Amphicerus cornutus? (proszę o potwierdzenie/korektę)

Nosodendridae, Dermestidae, Endocatomidae, Bostrichidae i Ptinidae.
Radek W.
Posty: 415
Rejestracja: czwartek, 23 lutego 2012, 13:11
Specjalność: Scolytinae

Amphicerus cornutus? (proszę o potwierdzenie/korektę)

Post autor: Radek W. »

Witam,

jak w temacie. Znaleziony 06.14r. w Wielkopolsce.
Będę wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam.
Załączniki
1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (144.2 KiB)
2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (148.69 KiB)
brakkonta

Re: Amphicerus cornutus? (proszę o potwierdzenie/korektę)

Post autor: brakkonta »

z tego co się orientuję, to ten Bostrychidek w Polsce nie występuje :mysl:
Mazep
Radek W.
Posty: 415
Rejestracja: czwartek, 23 lutego 2012, 13:11
Specjalność: Scolytinae

Re: Amphicerus cornutus? (proszę o potwierdzenie/korektę)

Post autor: Radek W. »

Tak czy inaczej jeśli nie "to" to co? :mysl:
Właśnie dlatego piszę, aby ustalić czy to on, a za tym idzie to czy występuje u nas :)
brakkonta

Re: Amphicerus cornutus? (proszę o potwierdzenie/korektę)

Post autor: brakkonta »

Obstawiałbym Heterobostrychus brunneus :okok: . Jednak poczekajmy na kogoś, kto siedzi w kapturnikach, co by było tak na pewno :tak:
Mazep
brakkonta

Re: Amphicerus cornutus? (proszę o potwierdzenie/korektę)

Post autor: brakkonta »

Radku, napisałeś mi mailem, że ten okaz "sam do Ciebie przyszedł w trakcie sesji". Napisz coś więcej, czy przylazło to to jak siedziałeś w parku, w lesie, czy też w budynku (to obstawiam i obstawiam że przylazło z jakiegoś żarcia). Nie mogę znaleźć nijakich cech kluczowych, bo to zwierz introdukowany do Europy, a bujający prawie po całym świecie. To mogło przyleźć ze wszystkim, bo dość wszystkożerne to zwierzę, żre wszelkie suchary - od bambusa po ziemniaki. Fajna sprawa, godna odnotowania, ale najpierw godna oznaczenia.
I mam prośbę - tam, gdzie to do Ciebie przylazło podczas sesji (Boże, jak ja bym chciał wrócić do czasów moich sesji :( ) - popatrz po zakamarkach szafek z żarciem, może jeszcze gdzie jaki trupek leży, to bym się o niego prosił od Ciebie.
No i nadal czekamy na Kogoś, kto by to oznaczył. Spróbuję wysłać zdjęcie (mam nadzieję że pozwolisz) do jednego z moich Guru (z Wrocławia), który jest Wielkim Człowiekiem i powinien trzasnąć to oznaczenie.
Pozdrawiam - Mazep
a......jeszcze dodam, że może to również być Heterobostrychus aequalis, bo po sąsiedzku, za Odrą go notowali.
Radek W.
Posty: 415
Rejestracja: czwartek, 23 lutego 2012, 13:11
Specjalność: Scolytinae

Re: Amphicerus cornutus? (proszę o potwierdzenie/korektę)

Post autor: Radek W. »

Oczywiście, że pozwalam podesłać foto. Znalazłem go na parapecie (na zewnątrz) i już wtedy był martwy, możliwe że zginął od zderzenia z szybą. Szukać będę bo zawsze czegoś szukam, ale pewnie będzie to bardzo trudne. Miejsce to Poznań, akademik. Jak wrócę tam za kilka dni to podejdę do administracji i może coś powiedzą bo jeśli były u kogoś w pokoju to mógł to zgłosić.

Pozdrawiam.
brakkonta

Re: Amphicerus cornutus? (proszę o potwierdzenie/korektę)

Post autor: brakkonta »

eeee tam, gdzież jako studentowi chciałoby mi sie takie pierdoły zgłaszać. Na pewno nie zginął od "zderzenia z szybą", bo by musial mieć kosmiczną prędkość ;-)
Jak będziesz w akademiku, poszperaj w szafkach, może co się znajdzie. "Za oknem" może znamionować jego przylotny z zewnątrz charakter. Wtedy klapa. Nie mniej jednak pilnuj okazu i czekajmy na pomoc. Już napisałem prośbę o odsiecz z Wrocławia :-)
Mazep
Radek W.
Posty: 415
Rejestracja: czwartek, 23 lutego 2012, 13:11
Specjalność: Scolytinae

Re: Amphicerus cornutus? (proszę o potwierdzenie/korektę)

Post autor: Radek W. »

Być może wyleciał od jakichś zagranicznych studentów z pokoju i akurat podleciał do mnie.
Pisałem też kiedyś o innym zawleczeniu
viewtopic.php?f=116&t=24489
tak więc akademiki są ciekawe :-)
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: Amphicerus cornutus? (proszę o potwierdzenie/korektę)

Post autor: L. Borowiec »

Z uwagi na grube i dość regularne punktowanie pokryw ja bym obstawiał Heterobostrychus aequalis, ale to grupa marginalna w moich zainteresowaniach i nie mam pewności. Trzeba by się zwrócic do Jurka Borowskiego.
brakkonta

Re: Amphicerus cornutus? (proszę o potwierdzenie/korektę)

Post autor: brakkonta »

....właśnie do Profesora piszę ;-)...czekajmy
Mazep
brakkonta

Re: Amphicerus cornutus? (proszę o potwierdzenie/korektę)

Post autor: brakkonta »

No i się doczekaliśmy. Poniżej cytuję maila od Profesora, przy tej okazji i tutaj Mu dziękując raz jeszcze za pomoc:
"To jest samiczka H. aequalis, bardzo pospolitego, wywodzącego się z Orientu kapturnika. Jest on często zawlekanym z drewnem (zwykle z dość grubym bambusem lub drewnianymi opakowaniami, rzeźbami itp.) gatunkiem do różnych krajów świata, w tym i europejskich. U nas - bez szans na rozwój w terenach otwartych."
Mazep....mający radochę, że dobrze celował :rotfl:
Radek W.
Posty: 415
Rejestracja: czwartek, 23 lutego 2012, 13:11
Specjalność: Scolytinae

Re: Amphicerus cornutus? (proszę o potwierdzenie/korektę)

Post autor: Radek W. »

Bardzo dziękuję za pomoc. Są u nas na wydziale studenci z Chin, którzy mieszkają w moim akademiku więc może oni go przyciągnęli ze sobą.

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „BOSTRICHOIDEA”