Rhizophagusy

Alexiidae, Biphyllidae, Bothrideridae, Byturidae, Cerylonidae, Coccinellidae, Corylophidae, Cryptophagidae, Cucujidae, Endomychidae, Erotylidae, Kateretidae, Laemophloeidae, Latridiidae, Monotomidae, Nitidulidae, Phalacridae, Phloeostichidae, Silvanidae, Sphindidae.
Awatar użytkownika
Jacek H.
Posty: 306
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 11:48
Lokalizacja: Sękocin

Post autor: Jacek H. »

Nie widać dobrze cech, ale spróbuję:
1. R. nitidulus
2. R. ferrugineus
5. R. ferrugineus
6. R. parvulus
7. R. picipes
8. przydałaby się wielkość, ale może R. parvulus
3. R. dispar
4. R. ?
Awatar użytkownika
Tomek Klejdysz
Posty: 403
Rejestracja: niedziela, 27 lutego 2005, 19:10
Lokalizacja: Bochnia/Poznań

Post autor: Tomek Klejdysz »

Hmm... No i się skomplikowało. Ja oznaczyłem (wg. klucza Nunberga) część okazów inaczej. Ale bez zbioru porównawczego i większego doświadczenia w tej grupie a cechy podane w kluczu nie wydają mi się takie oczywiste jak mam chrząszcza pod binokularem.
Moje oznaczenia:
1. R.dispar
2. ok
5. R.parallelocollis
6. ok
7. ok
8. chrząszcz o dł. ok. 2.5 mm.
3. R.nitidulus
4. R.nitidulus – z dużymi wątpliwościami
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

jak dla mi 3 i 4 maja zupelnie rożne przedplecze, choć może to kwestia kata zdjecia
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Osemka tez mi wyglada na R. parvulus; jesli jest problem z R. dispar vs. R. nitidulus to ten drugi ma wyraznie dluzszy i ostrzejszy zab wierzcholkowy przednich goleni. Ten ostatni to chyba albo dispar albo nitidulus, wiec rzuc okiem na nogi.

Pawel
Awatar użytkownika
Jacek H.
Posty: 306
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 11:48
Lokalizacja: Sękocin

Post autor: Jacek H. »

R, dispar jest z reguły mniejszy od R. nitidulus ten pierwszy ma rozjaśnioną zarówno nasadę jak i końcówkę pokryw, a ten drugi tylko nasadę. R. dispar ma także bardziej "schodzące się" zakończenia pokryw. No i nitidulus ma to zagłębionko na ostatnim segmencie odwłoka. Nie mam okazów na żywo, oznaczam z pamięci "na wygląd". Nie mam w zbiorze R. parallelocollis, ale wydaje mi się, że powinien być ciemniejszy. A tak w ogóle to jest to niełatwy momentami rodzaj. 8 to będzie chyba R. parvulus.

Jacek
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Jacek H. pisze:R, dispar jest z reguły mniejszy od R. nitidulus ten pierwszy ma rozjaśnioną zarówno nasadę jak i końcówkę pokryw, a ten drugi tylko nasadę. R. dispar ma także bardziej "schodzące się" zakończenia pokryw.
Jak sie ma serie obydwu to nie ma z nimi problemu tak na oko po samej sylwetce. A ze obydwa wystepuja stadami, wiec serie zwykle sie ma ;-)

Jacek H. pisze:Nie mam w zbiorze R. parallelocollis, ale wydaje mi się, że powinien być ciemniejszy.
Kolorem bym sie nie przejmowal, okazy na sucho jasnieja albo ciemnieja. Ten gatunek po cechach z klucza trudno z czyms pomylic, wiec pewnie Tomek ma racje.

Pawel
Awatar użytkownika
Jacek H.
Posty: 306
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 11:48
Lokalizacja: Sękocin

Post autor: Jacek H. »

Pawel Jaloszynski pisze:Ten gatunek po cechach z klucza trudno z czyms pomylic
No i wymagania środowiskowe ma specyficzne. Jak złapany na cmentarzu to pewnie parallelocollis :cool:
Awatar użytkownika
Tomek Klejdysz
Posty: 403
Rejestracja: niedziela, 27 lutego 2005, 19:10
Lokalizacja: Bochnia/Poznań

Post autor: Tomek Klejdysz »

Dużo cennych rad, aż miło się czyta :grin:
Jeśli chodzi o R. parvulus to na zdjęciu 6 i 8 są okazy z 2 różnych części kraju. Ten na zdj. 6 jest większy od okazu ze zdjecia 8. Oba na pierwszy rzut oka różnią się pokrywami (co również widać na zdjęciach) zwróćcie proszę uwagę na wielkości punktów. Nie wydaje mi się żeby w obrębie jednego gatunku była aż taka duża zmienność (choć mogę się mylić...). Może pomoże w oznaczeniu okazu ze zdjęcia 8 środowisko gdzie był łapany? Był to pniak po ściętej brzozie z którego wyciekał sok (okres wiosenny). Siedziało tam sporo osobników.
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Tomek, podales dlugosc dla osemki 2,5 mm. Sposrod gatunkow srodkowoeuropejskich ponizej 3 mm schodzi tylko kilka, jesli niczego nie pominalem to sa to R. parvulus, R. bipustulatus, R. depressus, R. perforatus i bodaj jeszcze R. puncticollis. Tylko R. parvulus jest zawsze ponizej 3 mm, ale najwazniejsza rzecz u tego gatunku to przedplecze, ktore wydaje sie kwadratowe, ale omalze zawsze ma szerokosc minimalnie wieksza od dlugosci (jesli masz watpliwosci to je zmierz, obmierzylem w zyciu pare tysiecy okazow i wiem, ze czesto cos na oko wydaje sie kwadratowe a jednak nie jest). Kazdy inny z wymienionych gatunkow mogacych osiagac tak male rozmiary ma przedplecze wyraznie wydluzone, poza R. puncticollis. Ale ten akurat w ogole w gre nie wchodzi, bo ma bulawke czulkow jak u R. cribratus. Przedplecze tylko odrobine wydluzone moze miec czasem R. depressus, ale jednak kwadratowe to ono nigdy nie jest, nie mowiac juz o minimalnie poprzecznym prostokacie (no i inne cechy pozwalaja go latwo oznaczyc).

Pawel
Awatar użytkownika
Tomek Klejdysz
Posty: 403
Rejestracja: niedziela, 27 lutego 2005, 19:10
Lokalizacja: Bochnia/Poznań

Post autor: Tomek Klejdysz »

Więc jeszcze dziś te ze zdjęć (i nie tylko) lądują jeszcze raz pod binokularem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CUCUJOIDEA”