Symbiotesy

Alexiidae, Biphyllidae, Bothrideridae, Byturidae, Cerylonidae, Coccinellidae, Corylophidae, Cryptophagidae, Cucujidae, Endomychidae, Erotylidae, Kateretidae, Laemophloeidae, Latridiidae, Monotomidae, Nitidulidae, Phalacridae, Phloeostichidae, Silvanidae, Sphindidae.
Awatar użytkownika
Tomek Klejdysz
Posty: 403
Rejestracja: niedziela, 27 lutego 2005, 19:10
Lokalizacja: Bochnia/Poznań

Symbiotesy

Post autor: Tomek Klejdysz »

Spotkało mnie ostatnio szczęście - znalazłem całe stadko S. gibberosus. W sumie zebrałem 12 okazów (a było więcej...), nie do końca wiedząc na co trafiłem (myślałem, że to chrząszczyki z rodziny Scirtidae - bez powiększenia nie było szans określić nawet rodziny). Dopiero pod binokularem się wyjaśniło. Załączam kilka zdjątek

Mam jeden okaz z zupełnie innej części kraju (zdjęcie "Symbiotes5"), może to S. latus? Bo przedplecze jakby szersze no i rzędy punktów na pokrywach...?
Załączniki
symbiotes1.jpg
symbiotes1.jpg (23.86 KiB) Przejrzano 3563 razy
symbiotes2.jpg
symbiotes2.jpg (21.26 KiB) Przejrzano 3561 razy
symbiotes3.jpg
symbiotes3.jpg (21.37 KiB) Przejrzano 3558 razy
symbiotes4.jpg
symbiotes4.jpg (20.42 KiB) Przejrzano 3559 razy
symbiotes5.jpg
symbiotes5.jpg (15.36 KiB) Przejrzano 3563 razy
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: Symbiotesy

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Tak po tych zdjeciach to trudno, ale te dwa gatunki z klucza oznacza sie dobrze dopiero wtedy, kiedy ma sie je obydwa. Wtedy bardzo dobrze widac roznice w podanych cechach, a majac nawet serie, ale tylko jednego z nich, mozna miec watpliwosci. Wiec jesli patrzysz na swoje okazy i widzisz te kluczowe roznice, to masz obydwa, a jesli masz watpliwosci, to masz jednego ;-) Tak czy inaczej dobra zdobycz.

Pawel
Awatar użytkownika
Tomek Klejdysz
Posty: 403
Rejestracja: niedziela, 27 lutego 2005, 19:10
Lokalizacja: Bochnia/Poznań

Post autor: Tomek Klejdysz »

Aż trudno pomyśleć co człowiek za foty pokazywał... W ramach poprawienia się załączam fotkę kolejnego okazu, tym razem z Puszczy Niepołomickiej.
Załączniki
S.gibberosus.jpg
S.gibberosus.jpg (135.73 KiB) Przejrzano 3565 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „CUCUJOIDEA”