Strona 1 z 1

Poecilium wrzecionkoi Rapuzzi & Sama, 2010 - nowe informacje

: środa, 15 lutego 2012, 08:58
autor: Jurek Szypuła
Poecilium wrzecionkoi Rapuzzi & Sama, 2010

Link do włoskiego forum z pdf-em:

http://www.entomologiitaliani.net/publi ... 145&t=6201

Re: kolejny wrzecionkoi

: środa, 15 lutego 2012, 09:13
autor: Jacek Kurzawa
To stary gatunek, nic nie doszlo.
viewtopic.php?p=117645#p117645

Problem tutaj polega na tym, że Janis zdobył paratypy i nie jest pewien identyfikacji. Ponieważ napisał do mnie z prośbą o identyfikację, przeslałem mu wczoraj cechy, niestety lepszego zdjęcia nie jest on w stanie zrobić. Jeden jego okaz ma czerwony odwłok, a wg opisu P.wrzecionkoi ma zawsze czarny odwłok, więc powstalo pytanie o ich pochodzenie. Godzinę temu podal na forum włoskim, że są to okazy od znalazcy i to co ciekawe, jeden okaz ma ten odwłok czerwony (o tym już wiedziałem wczoraj). Finał mogł byc taki, że to fałszowane paratypy w celach handlowych, ale teraz, kiedy wiadomo, że pochodzą od Wrzecionko bardziej wygląda na to, że Sama i Rapuzzi mieli do opisu tylko częśc serii z czarnymi odwłokami podali to jako cechę gatunku, a zdarzają się jednak okazy z czerwonym odwłokiem (tylko ta czerwona etykietka - skoro oryginalna, to musieliby ten fakt przegapić ?!). Finał tego bedzie wkrótce, szkoda, że Janis nie ma lepszego aparatu, żeby to pokazać. Sprawa jest jednak rozwojowa.

Re: kolejny wrzecionkoi

: środa, 15 lutego 2012, 09:20
autor: Jurek Szypuła
Wiem że stary ale podali linkę do pdf-a więc wkleiłem

Re: kolejny wrzecionkoi

: środa, 15 lutego 2012, 09:33
autor: Jacek Kurzawa
Ale ten pdf wisi już prawie dwa lata w tamtym miejscu :D
Teraz Janis odświeżył wątek i go dlatego zauważyłeś. Natomiast informacja o tym, że pojawił się "kolejny wrzecionkoi" może być myląca.

Re: Poecilium wrzecionkoi Rapuzzi & Sama, 2010 - nowe informacje

: czwartek, 16 lutego 2012, 09:07
autor: Jacek Kurzawa
Pierpaolo ocenił, że etykieta jednak nie jest oryginalna. Wie to najlepiej. W takim razie ktoś "doprodukował" kolejne paratypy bez wiedzy autorów i "nieszczęśliwie" zaplątały mu się okazy innego gatunku.

Cecha P.wrzecionkoi "zawsze cały czarny abdomen" pozostaje dobra.