Forum Entomologiczne - Chrząszcze i Motyle Polski - strona główna

Polskie Forum Entomologiczne

PFEnt. - http://www.entomo.pl/forum/
Teraz jest piątek, 17 lis 2017, 20:07

Strefa czasowa: UTC + 1

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|     Prosimy o podawanie miejsca i daty obserwacji. To przyśpieszy oznaczenie i ułatwi dyskusję.     |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Autor Wiadomość
 Tytuł: Kupie ciekawe chrzaszcze
PostNapisane: niedziela, 5 lut 2017, 21:43 

Specjalność:
szukam wielu gatunkow chrząszczy do własnej kolekcji ale na dzień dzisiejszy najbardziej  zależy mi na nastepujacych,  
gatunki biegaczowatych z południowej Europy   Procerus gigas, Carabus calthratus,Scarites laevigatus czy poludniowo -wschodnie Calosoma,ale tez i inne  t.j.  Maloe variegatus  ,Blaps mortisaga ,Lethrus apterus,Trihodes apiarius,Scarabaeus sacer.Z krajowych  gatunkow  chętnie kupie  Polyphylla fullo.
Chetnie zobaczę kazda oferte na sprzedaż chrząszczy,krajowych jak i egzotycznych.

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+

Tytuł: Re: Kupie ciekawe chrzaszcze
PostNapisane: niedziela, 5 lut 2017, 22:04 

Specjalność:
Napisz, jaki jest cel tworzenia tej kolekcji? Zauważ, że niektóre spośród wymienionych przez Ciebie gatunków podlegają ochronie prawnej.

PostNapisane: niedziela, 5 lut 2017, 22:27 

Specjalność:
Szczerze  ,to nie mam najmniejszego pojęcia  które i jakie gatunki podlegają ochronie  .wiem ze w Polsce   żaden z tych gatunkow nie wystepuje  ale jak to wygląda w innych krajach ,nie potrafie powiedzieć .Sam  mieszkam w Holandii  i żadne  biegaczowate nie sa pod ochrona -tak jak sa w Polsce .
Mam w zbiorach  ,legalnie  cala game  dużych biegaczowatych  występujących na moim terenie tzn  Holandia  .Które z tych wymienioinych przeze mnie chrząszczy i gdzie sa chronione   ?   daj znac jeśli wiesz cos o tym .Jeśli sa chronione w Polsce   -to możliwe ze względu na sporadyczne występowanie  ale można tez kupic  
Lucanus cervus  z Ukrainy  na allegro   albo  e-bay  ,bez problemu .Napisz  ,który z mojej listy  jest taki "zakazany"?

PostNapisane: niedziela, 5 lut 2017, 23:31 

Specjalność:
irianl napisał(a):
wiem ze w Polsce   żaden z tych gatunkow nie wystepuje  

Z tych które wymieniasz? A żebyś się nie zdziwił...

PostNapisane: poniedziałek, 6 lut 2017, 00:04 

Specjalność:
irianl napisał(a):
Szczerze  ,to nie mam najmniejszego pojęcia  które i jakie gatunki podlegają ochronie  .wiem ze w Polsce   żaden z tych gatunkow nie wystepuje  ale jak to wygląda w innych krajach ,nie potrafie powiedzieć .Sam  mieszkam w Holandii  i żadne  biegaczowate nie sa pod ochrona -tak jak sa w Polsce .
Mam w zbiorach  ,legalnie  cala game  dużych biegaczowatych  występujących na moim terenie tzn  Holandia  .Które z tych wymienioinych przeze mnie chrząszczy i gdzie sa chronione   ?   daj znac jeśli wiesz cos o tym .Jeśli sa chronione w Polsce   -to możliwe ze względu na sporadyczne występowanie  ale można tez kupic  
Lucanus cervus  z Ukrainy  na allegro   albo  e-bay  ,bez problemu .Napisz  ,który z mojej listy  jest taki "zakazany"?

Nie interesuje mnie, gdzie mieszkasz i czym się zajmujesz, ale jak już coś robisz, rób to z sensem i przede wszystkim w zgodzie z obowiązującym prawem — zapoznaj się z nim (i to nie tylko polskim), a dopiero wówczas składaj propozycje kupna.
ŻADEN Z SZANUJĄCYCH SIĘ ENTOMOLOGÓW NIE SPRZEDA CI OKAZÓW GATUNKÓW CHRONIONYCH. Pomyliłeś adres…

PostNapisane: poniedziałek, 6 lut 2017, 18:18 

UTM: CD04, CD05
Specjalność:
Wojciech Kubiak napisał(a):
Maloe variegatus - a jakże, też jest

8) variegatus owszem... jest... :mrgreen:, ale kiedy nazwa rodzajowa oleic zmieniła się z Meloe na "Maloe"??? :mysl: :read: :coto: :ses

PostNapisane: poniedziałek, 6 lut 2017, 19:00 

Specjalność: Rhopalocera_Polski_Buprestidae
Mothman napisał(a):
variegatus owszem... jest... , ale kiedy nazwa rodzajowa oleic zmieniła się z Meloe na "Maloe"???

Ja tylko skopiowałem nazwy podane przez autora wątku (za wyjątkiem clat(h)ratusa), to jego trzeba się o to pytać :)

EDIT: Rozważania o Carabus clathratus vs clatratus zostały wydzielone: viewtopic.php?f=849&t=35042   [jk]

PostNapisane: piątek, 10 lut 2017, 16:48 

Specjalność:
Swietnie ,ze oprócz tego ,ze naśmiewacie się z tego ze napisałem zle lacinska nazwe chrząszcza ( czasem pisze z pamięci a nie kopiuje )  to i tak nie wiem
o które chronione chrząszcze chodzi  ,które wymieniłem w ofercie kupna  - może ktoś to sensownie wytlumaczyc ?

PostNapisane: piątek, 10 lut 2017, 17:33 

UTM: CA56
Specjalność: Cerambycidae, Carabidae, Tenebrionidae
inne zainteresowania: Fotografia, hodowla owadów egzotycznych, majsterkowanie tzw. DIY
To teraz nie naśmiewając się sprawdź zasięg występowania chrząszczy które wymieniłeś bo większość występuje w Polsce, sprawdź również stan prawny w Polsce gatunków które wymieniłeś tutaj:  "Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 6 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt" (znajdziesz na stronie głównej entomo.pl przekierowanie)- podpowiem, ze ochrona częściowa i ścisła dla Ciebie (jako osoby, która chce posiadać osobniki w zbiorach) niczego nie zmienia więc jeżeli jest w jednej bądź drugiej tabeli znaczy, że nie wolno (a przynajmniej nie powinno się) ich posiadać ;)

Miłego poszukiwania, włóż trochę wysiłku a będziesz wiedział o co wszystkim chodziło.

Pozdrawiam
Marcin

PostNapisane: piątek, 10 lut 2017, 18:59 

Specjalność:
No nie ,proszę podaj konkretnie  ,który z moich wymienionych  jest chroniony  w  Polsce   ,bo nie wiem .Nie odsyłaj do odnosnikow

PostNapisane: piątek, 10 lut 2017, 19:13 

Specjalność: Rhopalocera_Polski_Buprestidae
Myśląc w taki sposób niczego się nie nauczysz, nie lepiej trochę poszperać, znaleźć pełną listę gatunków chronionych i nie pytać w przyszłości bo będziesz już to wiedział niż za każdym razem wałkować ten temat? Troszkę zaangażowania.

PostNapisane: piątek, 10 lut 2017, 19:40 

Specjalność:
Ścinek napisał(a):
To teraz nie naśmiewając się sprawdź zasięg występowania chrząszczy które wymieniłeś bo większość występuje w Polsce, sprawdź również stan prawny w Polsce gatunków które wymieniłeś tutaj: "Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 6 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt" (znajdziesz na stronie głównej entomo.pl przekierowanie)- podpowiem, ze ochrona częściowa i ścisła dla Ciebie (jako osoby, która chce posiadać osobniki w zbiorach) niczego nie zmienia więc jeżeli jest w jednej bądź drugiej tabeli znaczy, że nie wolno (a przynajmniej nie powinno się) ich posiadać ;)

Aktualne: Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz. U RP z dnia 28 grudnia 2016 r., poz. 2183).

PostNapisane: piątek, 10 lut 2017, 20:06 

poziom: zaawansowany
Specjalność: Diptera
inne zainteresowania: rymy pogodne i niewygodne
Ludzie! IMO facet leci z nami w kulki ...

PostNapisane: sobota, 11 lut 2017, 05:17 

UTM: DC30
poziom: zaawansowany
Specjalność: Cerambycidae
inne zainteresowania: Muzyk (akordeon, piano, jazz), DJ.
Nadchodzi pomoc..... ;-)
http://www.entomo.pl/prawo/index.php
Skrócona wersja PDF

No to teraz pytanie: które z wymienionych są w zalinkowanym PDFie?
irianl napisał(a):
Procerus gigas, Carabus clathratus, Scarites laevigatus,  Calosoma,  Meloe variegatus, Blaps mortisaga, Lethrus apterus, Trichodes apiarius, Scarabaeus sacer.

Dla ułatwienia (a może utrudnienia?) podpowiem, że z wymienionych przez Ciebie w Rozporządzeniu znalazło się aż 5 gatunków.

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: sobota, 11 lut 2017, 08:04 

Specjalność:
A to tylko w Polsce :-). Jeżeli uwzględnić regulacje prawne obowiązujące w krajach, w których występują gatunki wymienione w spisie, a nieobecne u nas, to okaże się, że ochroną objęte są niemal wszystkie.

PostNapisane: sobota, 11 lut 2017, 12:35 

UTM: CA56
Specjalność: Cerambycidae, Carabidae, Tenebrionidae
inne zainteresowania: Fotografia, hodowla owadów egzotycznych, majsterkowanie tzw. DIY
Nie wiem ile autor ma lat, ale podawanie na tacy tak prostych do znalezienia informacji jest po prostu śmieszne.

M. Stachowiak napisał(a):
Aktualne: Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz. U RP z dnia 28 grudnia 2016 r., poz. 2183).

O! nie wiedziałem nawet, że zostało to uaktualnione, dziękuje bardzo :)

Strefa czasowa: UTC + 1