70 Coccinellidae: Chilocorus, Exochomus

Cykl artykułów o larwach Coleoptera przygotowany przez Pawła Jałoszyńskiego
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

70 Coccinellidae: Chilocorus, Exochomus

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Trochę zaniedbałem biedronki, więc zakończę siódmą dziesiątkę odcinków i rozpocznę ósmą prezentacją kilku gatunków z tej pięknej rodziny chrząszczy.

Larwy plemienia Chilocorini są na tyle zróżnicowane morfologicznie, że można wśród nich znaleźć kolczaste jeże, na pierwszy rzut oka bardzo podobne do Epilachninae, jak i formy o krótkich wyrostkach, podobne do Coccinellinae. Przy dokładnych oględzinach pod mikroskopem można jednak zauważyć na odwłoku duże ujścia gruczołów obronnych, które są jedną z cech rozpoznawczych tej grupy biedronek. Chilocorinae polują na mszyce i czerwce; larw trzeba poszukiwać na pniach i gałęziach drzew opanowanych przez te owady. Poczwarki są dość charakterystyczne - zrzucone egzuwia otaczają poczwarkę, która jest widoczna tylko przez pęknięcie wzdłuż linii grzbietowej oskórka larwalnego.

Na zdjęciu (mój zbiór), od lewej: młoda larwa Chilocorus renipustulatus; dojrzała larwa i poczwarka Exochomus quadripustulatus.
Załączniki
Chilocorini.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (135.21 KiB)
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1383
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Re: 70 Coccinellidae: Chilocorus, Exochomus

Post autor: Almandyn »

Jak zwykle ciekawy artykuł, który bardzo dobrze się czyta :mrgreen:
Wczesną wiosną sfotografowałam imago Exochomus quadripustulatus na świerku; nie przyszło mi nawet do głowy, aby po jakimś czasie rozejrzeć się w pobliżu za larwami ( bo i skąd miałam wiedzieć jak wyglądają ). Teraz dokładniej będę się przypatrywać pniakom i gałązkom, a nuż 'dokonam odkrycia' :wink: .
Dziękuję i życzę zdrowia
Ala
ODPOWIEDZ

Wróć do „Larwy Coleoptera (P.Jałoszyński)”