58 Scraptiidae: Anaspis, Scraptia

Cykl artykułów o larwach Coleoptera przygotowany przez Pawła Jałoszyńskiego
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

58 Scraptiidae: Anaspis, Scraptia

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Scraptiidae to bardzo ciekawe chrząszcze, u nas niestety strasznie zaniedbane i wręcz całkowicie ignorowane przez większość koleopterologów. Niezwykle mało wiadomo na temat biologii ich larw, włączając ich preferencje pokarmowe, więc wszelkie obserwacje mogłyby wiele wnieść do wiedzy o tej rodzinie. Larwy Scraptiinae spotyka się w próchnie, zwykle już dość mocno rozłożonym, natomiast Anaspidinae były odnajdywane w próchnie, pod korą, ale też wśród porostów rosnących na pniach i kamieniach. Z moich obserwacji wynika, że larwy Anaspidinae w polskich warunkach najłatwiej znaleźć w niezbyt suchych, ale też nieszczególnie wilgotnych, martwych gałęziach drzew liściastych ciągle wiszących na drzewie; takie gałęzie powinny być włókniste i łatwe do rozdrobnienia w rękach. Poławiałem też larwy Anaspis pod korą drzew liściastych, często były to brzozy, a w tym roku zdarzyło mi się też napotkać larwę tego rodzaju pod korą sosny. Często występują w większej liczbie, więc kiedy znajdzie się jedną, warto kontynuować oględziny kawałka gałęzi czy pnia z luźną korą.

Postaci przedimaginalne Scraptiidae są morfologicznie bardzo ciekawe. Przedstawiciele Scraptiinae mają larwy tak charakterystyczne, że rozpoznanie ich na pierwszy rzut oka nie stanowi problemu nawet dla początkującego entomologa. Wydłużony, stożkowato zakończony i wyraźnie oddzielony ostatni segment odwłoka jest właściwy tylko tej grupie. Larwy Scraptia są bardzo ruchliwe i w przesianym próchnie szybko wychodzą na powierzchnię; poruszają się nieco nerwowo i zwykle bardzo żwawo. Ze względu na małe rozmiary trudno je zidentyfikować na miejscu w terenie; są też stosunkowo rzadkie. Larwę ze zdjęcia wysiałem w marcu z wilgotnego próchna dębowego.

Larwy Anaspidinae są z kolei tak podobne do Anthicidae, że bez dokładniejszych oględzin detali budowy głowy, szczególnie narządów gębowych, bardzo trudno je w sposób pewny zidentyfikować. Tym bardziej, że wiadomo o nich bardzo mało i dość trudno znaleźć ich ilustracje w literaturze. Oczywiście w naszych warunkach Anthicidae nie rozwijają się pod korą czy w martwych gałęziach drzew, więc tutaj same okoliczności odłowienia larw od razu pozwalają na identyfikację. Trzeba jednak uważać, bo niektóre Zopheridae, żyjące w takich samych miejscach, mają nieco podobne stadia przedimaginalne. Larwy pospolitych gatunków Anaspis też są dość żwawe i stosunkowo duże, a że imagines pojawiają się masowo wczesną wiosną, to i wyrośniętych larw należy szukać od jesieni do mniej więcej kwietnia. Bardzo delikatne, piękne poczwarki łatwo uzyskać w warunkach domowych z przezimowanych larw, a imagines wychodzą już po mniej więcej tygodniu. Larwę Anaspis frontalis pokazaną na zdjęciu wydłubałem wraz z kilkoma innymi z gałęzi dębowej, poczwarka z hodowli.
Załączniki
Scraptiidae_Anaspis frontalis pupa.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (121.98 KiB)
Scraptiidae_Anaspis frontalis.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (100.85 KiB)
Scraptiidae_Scraptia.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (100.77 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Larwy Coleoptera (P.Jałoszyński)”