50 Leiodidae: Anemadus

Cykl artykułów o larwach Coleoptera przygotowany przez Pawła Jałoszyńskiego
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

50 Leiodidae: Anemadus

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Odcinek pięćdziesiąty trzeba uczcić pokazując larwę, którą bardzo niewiele osób na świecie miało okazję oglądać. Generalnie larwy Cholevinae są poznane dość słabo, więc warto je zbierać, jeśli tylko wpadają w ręce. Gatunek na zdjęciu to Anemadus strigosus, którego larwy miałem okazję odłowić na wiosnę w dziupli brzozy zamieszkałej przez mrówki z rodzaju Lasius; przesianie próchna z tego drzewa kilka tygodni później pozwoliło uzyskać masowe ilości imagines, w większości jeszcze teneralnych. Larwy drobne, jasno pigmentowane; pojęcia nie mam, czym się żywią w koloniach mrówek, z którymi ten rzadki u nas myrmekofil jest związany.
Załączniki
Leiodidae_Anemadus strigosus.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (126.48 KiB)
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Post autor: Chiffchaff »

Pawle,
a czy masz zdjęcia larw Nemadus colonoides? Gatunek ten (det. M. A. Mazur alias Curculio) jest dość stałym (więcej niż 50% frekwencja) mieszkańcem gniazd sikor gniazdujących w dziuplach (tu trzeba zastrzec, że ornitolodzy trochę inaczej definiują dziuple niż entomolodzy). Kojarzę takie larwy jak te na Twoim zdjęciu w materiale, szkoda że takie drobniejsze uchodziły mej uwadze (skupiałem się na czymś innym przy preparacji gniazd).
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Nigdy nie widziałem larw Nemadus, musiałbyś skontaktować się z Olą Kilian we Wrocławiu, pewnie byłaby zainteresowana takim materiałem.

Paweł
ODPOWIEDZ

Wróć do „Larwy Coleoptera (P.Jałoszyński)”