Trichophaga tapetzella

Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7250
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Trichophaga tapetzella

Post autor: Rafał Celadyn »

Mam pytanko,czy łowił ktoś ostatnio ten gatunek(lub hodował) ? Przedwczoraj pojawił się przy świetle,z informacji od Witka wiem iż larwy żerują w wypluwkach sów,w związku z tym mam pytanko: czy mają preferencje co do gatunku sowy???.Pytam ,bo u mnie z tymi ptasiorami raczej krucho,jest puszczyk i uszatka,(ale one raczej nie gniazdują w domach :wink: ,a lampa była na ogrodzie).Szukamy z kumplem bezowocnie płomykówki(ona pojawia się na strychach starych domów )i stąd pytanie na wypluwkach jakich sów żeruje??? Dzięki za pomoc.pozdrowki Rafał.
Dołączam fotkę (na razie z rozpinadła :wink: ).
Załączniki
Trichophaga tapetzella.jpg
Trichophaga tapetzella.jpg (105.04 KiB) Przejrzano 3670 razy
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Z tego wynika, że może być tam płomykówka. Z tego co wiem, ten molowiec rozwija się w wypluwkach m. innymi Tyto alba :wink: Ale pewnie innymi sowimi wypluwkami też nie pogardzi, no i gniazda ptasie jeszcze...
Witas

Post autor: Witas »

Jest jeszcze bliżniaczy gatunek Trichophaga scandinaviella. Występuje wg Fauna Europeaw Skandynawii, Rosji, na Łotwie i Litwie. Jest więc prawdopodobny w Polsce. Wg Skandynawów występuje na wypluwkach puszczyka uralskiego. Ci sami autorzy twierdzą, że Trichophaga tapetzella u nich wymiera.
Tak, że jest jeszcze czego szukać.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7250
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

Adam Larysz pisze:no i gniazda ptasie jeszcze...
Dzięki za info :wink: ,mam rozumieć, że larwa żeruje również w gniazdach "zwykłych" :cool: ptaków ?....
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Post autor: Marek Hołowiński »

Rafał Celadyn pisze:Dzięki za info :wink: ,mam rozumieć, że larwa żeruje również w gniazdach "zwykłych" :cool: ptaków ?....
więc są ptaki zwykłe :cool: i niezwykłe? :lol:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7250
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

Marek Hołowiński pisze:więc są ptaki zwykłe i niezwykłe?
Jako żywo ! :lol:
-----------------------------------------------------------------------------------------
off-top
...Kontynuując :cool: ,nawet w języku potocznym używa się stwierdzenia cytat:"to zwykły wróbel był",ale już ,gdy widzimy np .bielika :wink: wszyscy z głową zadartą do góry powtarzają :"cóż to za niezwykły ptak",i tyle, więcej przykładów nie podam ,bo padnie pytanie,"coś ty palił?" albo "czym trułeś ostatnio owady ?" i całą dyskusje będzie można przenieść do hydeparku :lol: .Ważne że wszyscy wiemy o co chodzi :wink:, pozdrowki Rafał
Ostatnio zmieniony piątek, 22 maja 2009, 10:38 przez Rafał Celadyn, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Rafał, na UKmoths podają gniazda ptaków, stąd to napisałem :wink: . Sam z gniazd tego nie wyhodowałem.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7250
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

Dzięki Adam,w tym właśnie problem ,sowy też robią gniazda :mrgreen: ,ale wypluwek w nich raczej nie trzymają :wink: ,no nic pożyjemy-zobaczymy ,pozdrowki Rafał.
felix
Posty: 61
Rejestracja: sobota, 30 czerwca 2007, 22:04
Lokalizacja: Trzebinia ad Krakow

Post autor: felix »

....kiedy Rafal pokazal mi kolesia na rozpinadle przypomnialem sobie, ze w pudelku z wypluwkami Tyto alba - plomykowki pojawily sie jakies mikrusy, podobne do omawianego gatunku. Dzis przekopalismy te wypluwki i znalezlismy szczatki imagines i egzuwia, jako ze wyleg nastapil w 2000 roku. Wyglada na to ze to ten gatunek. Wypluwki zebrane byly na Jurze w miejscowsci Mirow słynącej z ruin zamku. Wypluwek puszczyka uralskiego tez mam sporo, ale jak na razie nie wydaly zadnego "potomstwa", ale bede to mial teraz na uwadze. Pozdro :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mole (Tineidae)”