Ptasie gniazda

Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Ptasie gniazda

Post autor: Tawulec »

Witam, mam do Was takie pytanie. Jakie gatunki moli udało Wam się wyhodować z ptasich gniazd? Albo ogólniej: jakie mikrusy. Wiem, że można tam spotkać jeszcze B.minutella z Oecophoridae. Prosiłbym przy okazji o wstępne wskazówki co do hodowli- mam zawartość budki dla ptaków w plastikowym pojemniku i nie wiem, kiedy orientacyjnie liczyć można na wylęg "czegoś" ;)
Pozdrawiam
ps. wiem o Tinea trinotella i Tinea semifulvella z postów Adama :)
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Jarosław Buszko »

Hodowałem kiedys motyle z gniazd ptasich (szpak, sikora bogatka). Wyszły cztery gatunki moli (Haplotinea insectella, Niditinea striolella, Monopis laevigella i Tinea trinotella) i trzy Oecophoridae (Borkhausenia minutella, Endrosis sarcitrella i Schiffermuelleria schaefferella). Przy inne okazji (z gniazda nieznanego ptaka) hodowałem Niditinea fuscella i Tinea columbariella.
Mozna hodowac także z wypluwek ptaków zbieranych w pomieszczeniach lub w terenie. Z wypluwek płomykowki (z koscioła) hodowałem Trichophaga tapetzella, Monopis weaverella i Tinea steueri, a z wypluwek uszatki (z terenu) - Monopis obviella. Przypuszczalnie można w ten sposób pozyskac wiele rzadko spotykanych gatunków Tineidae.
Hodowle można prowadzic w plastikowych pudełkach lub w szklanych słojach, a nawet małych akwariach - odpowiednio do wielkości gniazda. Należy gniazda przezimować w na zewnątrz, a od lutego trzymac w temperaturze pokojowej i oczekiwać na wyląg motyli. Przechłodzenie umożliwi gąsienicom wyjście z diapauzy, chociaż nie wszystkie gatunki muszą ją przechodzić w podobny sposób. Przy okazji wylęga się wiele innych owadów w tym wielkie ilości pcheł.
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Post autor: Chiffchaff »

Są rozumiem trzy scenariusze pojawu w nich motyli, czy tak?:
I. Motyle wlatują do dziupli/budki i tam składają jaja. II. Ptaki przynoszą materiał gniazdowy na którym jest już młodsze stadium rozwojowe motylka. I wreszcie motylki dostają się do tych gniazd już po przyniesieniu materiału gniazdowego do domu lub w trakcie transportu do niezbyt dobrze zabezpieczonych pojemników.
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Jarosław Buszko »

W grę wchodzi w zasadzie tylko pierwszy scenariusz. Dwa pozostałe mają znikome prawdopodobieństwo spełnienia
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Post autor: Chiffchaff »

Dziękuję za odpowiedź.
Witas

Post autor: Witas »

Jarosław Buszko pisze:Przy okazji wylęga się wiele innych owadów w tym wielkie ilości pcheł.
Oj, wyłazi różne badziewie. Raz niedokładnie zamknąłem pudełko i oświadczono mi, że albo to coś wyląduje na zewnątrz albo .... :mrgreen:
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Z wypluwek, które kilka lat temu dostałem od Grzeska Chowańca wyszły mi Tinea semifulvella, Monopis monachella i Monopis weaverella. Grzegorzowi wyszły z tego jeszcze okazy Archinemapogon yildizae.

Z gniazd ptasich zaś lęgły mi się Tinea trinotella, Monopis weaverella i w ogromnych ilościach Nitidinea fuscella. Gniazda trzymałem w dużych, przeźroczystych pojemnikach po żelkach :wink: Z jednego gniazda nie wyszło nic - całe było opanowane przez setki małych pająków!
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

Mhm- czyli najprawdopodobniej z gniazda coś wyjdzie, o ile nie będzie opanowane przez pająki. Miło by było ;)
Napiszę, jeśli coś się wykluje.
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

No nic- na razie w istocie mnogość pcheł. Za kilka dni przełożę gniazdo na zewnątrz. Zainteresował mnie temat wypluwek- czyli gdyby pozbierać wypluwki sów w ogrodzie zoologicznym, to można by wyhodować całkiem ciekawe mole... Może faktycznie niedlugo pokuszę się o taką hodowlę...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mole (Tineidae)”