Neurothaumasia ankerella

Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Neurothaumasia ankerella

Post autor: Tawulec »

Gatunek mola związany ze starymi dąbrowami. W tym roku miałem przyjemność obserwować go przy ekranie 2 razy: 17VII pod Oławą i 10VIII na Wojnowie. W zbiorze mam sierpniowego- strzępina nie jest już najlepsza, a czułki poleciały przy transporcie do zdjęć...
Zachęcam do wpisywania swoich obserwacji.
Pozdrawiam
Załączniki
ankerella.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (25.47 KiB)
Ostatnio zmieniony sobota, 17 października 2009, 10:49 przez Tawulec, łącznie zmieniany 1 raz.
Leszek Matacz
Posty: 456
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 22:21
UTM: XS79
Lokalizacja: Twardogóra - XS79

Re: Neurothaumasia ankerella

Post autor: Leszek Matacz »

25.07.2014, XS69, gm. Twardogóra - suchy ugór na wzniesieniu w obszarze pozbawionym drzewostanów dębowych lub mających duży udział dęba. Najbliższe przestoje Db w sośninach znajdują się ca 1,5 km od miejsca stwierdzenia. A sam zwierzak przesiadywał sobie na pamiętającej jeszcze tzw. Niemca przydrożnej trzesience, która - pomimo obumarcia - stanowi wartościowy, ale też zanikający element miejscowego krajobrazu.
O rozmieszczeniu motyla traktuje MLECZAK M. 2004: Nowe stanowiska kilku rzadkich gatunków Microlepidoptera w Polsce. Wiad. entomol., 23 (1): 59-60 Z racji braku dostępu do tej pracy mam pytanie: czy ktoś z Forumowiczów posiada jej wersję pdf (w googlowej scholarce nie ma)?

Pozdrowienia
Załączniki
biotop N. ankerella.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (71 KiB)
N. ankerella.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (73.41 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mole (Tineidae)”