Mordellidae: Hoshihananomia perlata (Sulzer 1776)

Mycetophagidae, Ciidae, Tetratomidae, Melandryidae, Mordellidae, Rhipiphoridae, Zopheridae, Tenebrionidae, Prostomidae, Oedemeridae, Meloidae, Mycteridae, Boridae, Pythidae, Pyrochroidae, Salpingidae, Anthicidae, Aderidae, Scraptiidae.
Leszek Matacz
Posty: 456
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 22:21
UTM: XS79
Lokalizacja: Twardogóra - XS79

Mordellidae: Hoshihananomia perlata (Sulzer 1776)

Post autor: Leszek Matacz »

Interesują mnie dane na temat występowania tego chrząszcza na terenie Dolnego Śląska i południowej Wielkopolski. Czy gatunek ten jest faktycznie tak rzadki, jak na to mogłaby wskazywać mapa rozmieszczenia na stronie biomap.pl, gdzie wymienia się dwa rekordy z Dolnego Śląska (Bolków i Przystań), czy może baza biomap jest już zdezaktualizowana przez nowe stanowiska. Będę wdzięczny za jakikolwiek odzew, odnośniki do publikacji, obserwacje własne, etc.
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Mordellidae: Hoshihananomia perlata (Sulzer 1776)

Post autor: Bartek Pacuk »

Własnych obserwacji nie posiadam niestety, natomiast co do nowszych publikacji to chyba wszystko znajdziesz w tych 2 zalinkowanych:
http://pte.au.poznan.pl/ppe/PJE_2010/17_Kubisz_i_in.pdf
http://pte.au.poznan.pl/we/2012/14_kr_don.pdf
Leszek Matacz
Posty: 456
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 22:21
UTM: XS79
Lokalizacja: Twardogóra - XS79

Re: Mordellidae: Hoshihananomia perlata (Sulzer 1776)

Post autor: Leszek Matacz »

Dzięki,

czekam na ewentualny dalszy odzew.

LM
carabus1
Posty: 657
Rejestracja: sobota, 25 stycznia 2014, 13:50
UTM: CB71
Specjalność: Coleoptera, Carabidae
Podziękowano: 1 time

Re: Mordellidae: Hoshihananomia perlata (Sulzer 1776)

Post autor: carabus1 »

Właśnie znalazłem jeden egzemplarz, niestety poza granicami kraju. Zdaje się, że jest to unikatowy gatunek. Nie znam nikogo, kto miałby go w zbiorze. Ja sam widziałem go pierwszy raz w życiu, a widziałem wiele. Mogę opisać okoliczności znalezienia. Siedział sobie spokojnie na korzeniu wikliny tuż przy brzegu Dunaju w strefie rozprysku fal, w pełnym słońcu.
Awatar użytkownika
Andrzej Matusiak
Posty: 205
Rejestracja: niedziela, 10 stycznia 2010, 13:15
Specjalność: Scarabaeoidea
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mordellidae: Hoshihananomia perlata (Sulzer 1776)

Post autor: Andrzej Matusiak »

Witam,
Posiadam jeden okaz w zbiorze: POLSKA FD84, Puszcza Białowieska, Czerlonka, 23 VI 2002, leg. Andrzej Matusiak

:hi:
ODPOWIEDZ

Wróć do „TENEBRIONOIDEA”