Poszukiwany: Tenebrio obscurus

Mycetophagidae, Ciidae, Tetratomidae, Melandryidae, Mordellidae, Rhipiphoridae, Zopheridae, Tenebrionidae, Prostomidae, Oedemeridae, Meloidae, Mycteridae, Boridae, Pythidae, Pyrochroidae, Salpingidae, Anthicidae, Aderidae, Scraptiidae.
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Poszukiwany: Tenebrio obscurus

Post autor: Rafał SZCZECIN »

Może ktoś posiada tego chrząszcz Tenebrio obscurus , potrzebuję do zbioru porównawczego. Oferuję inne Tenebrionidy lub inne chrząszcz. Pozdrawiam :) Jak ktoś posiada jeszcze jakieś inne czrnuchy na wymianę / sprzedaż - to proszę o info. mail: grzes.mk@wp.pl
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: Poszukiwany: Tenebrio obscurus

Post autor: Rafał SZCZECIN »

Dodam że jeśli ktoś z Was posiada jakieś okazy, które na pierwszy rzut oka wyglądają na mącznika młynarka Tenebrio molitor to również proszę o informację oraz o fotki - może wśród wielu okazów jest dość podobny Tenebrio obscurus ( jest on na przede wszystkim ciemniejszy, nie taki gładki i nie taki błyszczący ). Będę wdzięczny za każdą informację na ten temat.
Podaję fotki Tenebrio molitor i Tenebrio obscurus z katalogu Prof. Borowca:

http://www.colpolon.biol.uni.wroc.pl/tenebrio.htm
Załączniki
porównajcie te dwa Tenebrio
porównajcie te dwa Tenebrio
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (136.48 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Poszukiwane informacje o Tenebrio obscurus

Post autor: Rafał SZCZECIN »

Ponownie zwracam się z prośbą, jeśli ktoś miał okazję obserwować bądź poławiać Tenebrio obscurus o kontakt.

Ponadto chętnie zapoznam się z Waszymi doświadczeniami przy poszukiwaniu Tenebrio opacus czy Neatus picipes, może ktoś ma nadmiar niepotrzebnych to chętnie przyjmę, oferuję w zamian inne chrząszcze z różnych rodzin.

Będę wdzięczny za każdą informację, interesują mnie te gatunki, gdzie występują, o jakiej porze roku, jakie mają zwyczaje pokarmowe.
Dziękuję z góry za pomoc :)
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Poszukiwany: Tenebrio obscurus

Post autor: Dispar »

Jakieś chrząszcze z tego rodzaju widziałem dzisiaj podczas sprzątania jednego z moich gołębników. były ciemniejsze od T. molitor którego kilka dni temu znalazłem w skrzyni z jęczmieniem jeden martwy okaz. W tygodniu będę sprzątał następne - jeżeli znajdę jakieś to wezmę Ci je do oznaczenia.
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: Poszukiwany: Tenebrio obscurus

Post autor: Rafał SZCZECIN »

Super :) W gołębnikach powinien być właśnie T. obscurus, obok zapewne liczniejszego T.molitor. Chętnie wezmę wszystko co pozamiatasz :)
petrel
Posty: 489
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 14:50
UTM: EC19/ED10
Lokalizacja: Kobyłka

Re: Poszukiwany: Tenebrio obscurus

Post autor: petrel »

Odnośnie poszukiwania Neatus picipes, na zachód od Warszawy (czyli P. Kampinoska i okolice) chrząszcz ten jest przeze mnie obserwowany regularnie. Spotykany w czerwcu na pniach wierzb "głowiastych" z pokaźnymi martwicami, często pustych w środku oraz na dębach i klonach nie koniecznie wiekowych i bez większych martwic, rosnących wzdłuż dróg na terenach otwartych (choć w kompleksach leśnych też się trafia). Występuje często razem z innymi chrząszczami jak: Uloma culinaris, Grynocharis oblonga, Mycetophagus ater a w lipcowych terminach z Prionychus ater czy Allecula morio. Ale chyba najważniejsze jest to, że obserwacje prowadzę nocą.
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Poszukiwany: Tenebrio obscurus

Post autor: Dispar »

Dzisiaj przy sprzątaniu złowiłem 4 okazy tych chrząszczy ale oglądając je pod binokularem są to jednak T. molitor.
Do sprzątania pozostały mi jeszcze trzy gołębniki więc co będzie to będę brał :D .
Były też jakieś chrząszcze 1/3 długości T. molitor.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Poszukiwany: Tenebrio obscurus

Post autor: Aneta »

Dispar pisze:Były też jakieś chrząszcze 1/3 długości T. molitor.
Pewnie Alphitobius sp.
Awatar użytkownika
kiczy
Posty: 103
Rejestracja: piątek, 10 lutego 2012, 14:53
UTM: XS64
Lokalizacja: Oława

Re: Poszukiwany: Tenebrio obscurus

Post autor: kiczy »

Rafał napisał -
Rafał SZCZECIN pisze:Dodam że jeśli ktoś z Was posiada jakieś okazy, które na pierwszy rzut oka wyglądają na mącznika młynarka Tenebrio molitor to również proszę o informację oraz o fotki - może wśród wielu okazów jest dość podobny Tenebrio obscurus ( jest on na przede wszystkim ciemniejszy, nie taki gładki i nie taki błyszczący ). Będę wdzięczny za każdą informację na ten temat.
Podaję fotki Tenebrio molitor i Tenebrio obscurus z katalogu Prof. Borowca:

http://www.colpolon.biol.uni.wroc.pl/tenebrio.htm
może wśród moich okazów będzie to czego szukasz , moje okazy określam jako T.molitor przy okazji proszę o potwierdzenie. Oława-XS-64, od lewej- 26 .07.2014
29.06. 2011
10.08. 2014
13.07.2011
19.07. 2011
Załączniki
CZ2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (65.28 KiB)
carabus1
Posty: 657
Rejestracja: sobota, 25 stycznia 2014, 13:50
UTM: CB71
Specjalność: Coleoptera, Carabidae
Podziękowano: 1 time

Re: Poszukiwany: Tenebrio obscurus

Post autor: carabus1 »

Mam pewnie oznaczone osobniki Tenebrio obscurus, chętnie służę.
Awatar użytkownika
kiczy
Posty: 103
Rejestracja: piątek, 10 lutego 2012, 14:53
UTM: XS64
Lokalizacja: Oława

Re: Poszukiwany: Tenebrio obscurus

Post autor: kiczy »

ponawiam prośbę o potwierdzenie czy wszystkie okazy na zamieszczonym prze zemnie zdjęciu to T.molitor , zaczynam mieć pewne wątpliwości , piąty od lewej to na pewno , ale pozostałe ?
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: Poszukiwany: Tenebrio obscurus

Post autor: Rafał SZCZECIN »

środkowy wygląda mi na Neatus picipes,reszta raczej T.molitor, mogę zweryfikowac po obejrzeniu
Awatar użytkownika
Andrzej Matusiak
Posty: 205
Rejestracja: niedziela, 10 stycznia 2010, 13:15
Specjalność: Scarabaeoidea
Lokalizacja: Warszawa

Re: Poszukiwany: Tenebrio obscurus

Post autor: Andrzej Matusiak »

kiczy pisze:zaczynam mieć pewne wątpliwości
... a próbowałeś z kluczem ???
Na twoim zdjęciu cechy kluczowe są rozmazane - wydaje mi się, że prosisz o oznaczenie (a nawet ponaglasz) nie zadając sobie nawet trudu sprawdzenia, co powinieneś pokazać... :P
Awatar użytkownika
kiczy
Posty: 103
Rejestracja: piątek, 10 lutego 2012, 14:53
UTM: XS64
Lokalizacja: Oława

Re: Poszukiwany: Tenebrio obscurus

Post autor: kiczy »

Tytuł: Curculionidae z GruzjiPostNapisane: wtorek, 18 wrz 2012, 14:58

Kto: Andrzej Matusiak
Próbuję nieco uporządkować swój skromny zbiór ryjów, więc będę wdzięczny jeśli ktoś pokusi się o jakieś typy.
Lokalizacja i wielkość (mierzona bez ryjka) podane w opisie zdjęć.


Tytuł: Anthribidae ??? - do oznaczeniaPostNapisane: wtorek, 18 wrz 2012, 12:00

Kto: Andrzej Matusiak
Witam,
Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.
Warszawa - Mokotów, 30.IX.2009, okaz złowiony na parapecie w sklepie ogrodniczym, wielkość: 8mm (do końca ryjka).

pozwolisz Witas że zapytam używając twojej wypowiedzi-

... a próbowałeś z kluczem ???
wydaje mi się, że prosisz o oznaczenie .....

- i jeszcze fragment z jednego z twoich postów-


Witam Wszystkich !
Od dłuższego już czasu czytam forum, korzystając z zasobów informacji zgromadzonych przez współtwórców tej skarbnicy wiedzy entomologicznej. W czasach, kiedy ja zaczynałem swą przygodę z owadami (początek lat ’90), o czymś podobnym można było tylko marzyć. Szczęściem, w arkana tej zacnej dziedziny profesjonalnie wprowadził mnie pewien profesor z TL w Brynku (również uczestnik forum), któremu do dziś jestem wdzięczny i z tego miejsca serdecznie dziękuję i pozdrawiam.



też uważam że forum jest skarbnicą wiedzy entomologicznej i korzystam z tego , w przeciwieństwie do ciebie w arkana tej zacnej dziedziny nie wprowadzał mnie profesjonalnie żaden profesor , wprowadzałem się sam , dlatego - pytam , zgodnie z zasadami obowiązującymi na forum - podaję swój typ , datę i miejsce złapania , czy to żle, nie było to na zasadzie co to za robal i jak się nazywa.Odpowiadałem w poście RAFAŁOWI prosząc przy okazji o potwierdzenie. Twój wpis nic nie wnosi do tego wątku więc po co piszesz , wyżej masz przykłady że też pytałeś i nikt nie wytykał tobie,no ale skoro jesteś wprowadzony w tajniki entomologi przez ( jak piszesz ) profesjonalnego profesora z Brynka to może rzeczywiście masz rację,
Awatar użytkownika
Andrzej Matusiak
Posty: 205
Rejestracja: niedziela, 10 stycznia 2010, 13:15
Specjalność: Scarabaeoidea
Lokalizacja: Warszawa

Re: Poszukiwany: Tenebrio obscurus

Post autor: Andrzej Matusiak »

... ale żeś się człowieku nadął :wow: :wow: :wow: . Kolejny urażony, że się go namawia do prób samodzielnego oznaczania...
Kiczy, (szkoda, że nie masz imienia :ups: ), gdybym miał podobne do Twojego podejście i wyrażał je w równie zadziorny sposób, to też pewnie nigdy mentora bym nie znalazł...
kiczy pisze:w przeciwieństwie do ciebie w arkana tej zacnej dziedziny nie wprowadzał mnie profesjonalnie żaden profesor , wprowadzałem się sam
...no i starałem się zasugerować Ci, że najwyraźniej pominąłeś etap pracy z kluczem.
kiczy pisze:Tytuł: Anthribidae ??? - do oznaczeniaPostNapisane: wtorek, 18 wrz 2012, 12:00

Kto: Andrzej Matusiak
Witam,
Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.
Warszawa - Mokotów, 30.IX.2009, okaz złowiony na parapecie w sklepie ogrodniczym, wielkość: 8mm (do końca ryjka).

pozwolisz Witas że zapytam używając twojej wypowiedzi-

... a próbowałeś z kluczem ???


Tak próbowałem i gwarantuję Ci, że ten gatunek nie został ujęty w kluczu do Anthribidae Polski ... Przeczytaj sobie ten wątek do końca.... :no:
kiczy pisze:Tytuł: Curculionidae z GruzjiPostNapisane: wtorek, 18 wrz 2012, 14:58

Kto: Andrzej Matusiak
Próbuję nieco uporządkować swój skromny zbiór ryjów, więc będę wdzięczny jeśli ktoś pokusi się o jakieś typy.
Lokalizacja i wielkość (mierzona bez ryjka) podane w opisie zdjęć.
No to taki mały quiz :rotfl: :rotfl: :rotfl: - w kontekście "pomocy w oznaczeniu", podaj trzy różnice między:
- "w miarę przyzwoitymi" fotkami, łapanych w Gruzji ryjkowców (łącznie w Gruzji 500 :what: , 1000 :what: gatunków), do których nie ma całościowych opracowań w formie klucza, a
- "mocno niewyraźną" fotką , łapanych w Polsce przedstawicieli Tenebrio sp./ew Neatus sp.(łącznie w Polsce 4 gatunki), do których istnieje ogólnodostępny klucz w języku polskim ? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: .
Dla ułatwienia (bo wiem, że nie lubisz się nadmiernie wysilać) podpowiem, że odpowiedzi zawarte są w tekście pytania :laugh: (tak, tak, tłusta czcionka :hahaha: ).
kiczy pisze:Twój wpis nic nie wnosi do tego wątku więc po co piszesz
..i tu, niestety, muszę się z Tobą zgodzić, nic nie wnosi dla Ciebie !
Mogłoby być inaczej, gdybyś zamiast się buńczuczyć i wyszukiwać bezsensownych cytacji, skierował swoje wysiłki na przejrzenie (bądź zdobycie i przejrzenie) klucza. W dalszym ciągu polecam...

Pozdrawiam

PS:
kiczy pisze:pozwolisz Witas że zapytam używając twojej wypowiedzi
Skąd Ty wziąłeś tego "Witasa" ??? Ja nazywam się Andrzej Matusiak, co z resztą ( w odróżnieniu do niektórych uczestników forum ) uwidoczniłem zarówno pod awatarem, jak i w profilu.

:hi:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Poszukiwany: Tenebrio obscurus

Post autor: Jacek Kurzawa »

Zamiast prowadzić takie działania (przekopywanie się przez profil) chyba szybciej poszłoby z kluczem, w końcu to tylko cztery gatunki. Jeśli nie uda się od razu oznaczyć to będzie dobrze poprowadzić dyskusję na temat oznaczania.
Powodzenia.
Załączniki
Klucz XIX, 91, Genus Tenebrio .pdf
(262.82 KiB) Pobrany 54 razy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „TENEBRIONOIDEA”