Rhantus z lampy hotelowej - Bialowieza

ADEPHAGA: Dytiscidae, Gyrinidae, Haliplidae, Noteridae, Paelobiidae, Rhysodidae.
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Rhantus z lampy hotelowej - Bialowieza

Post autor: Chiffchaff »

Jak w temacie,
dzisiaj pogoda nie rozpieszcza, gacie schną z porannej ulewy, więc tradycyjnie przeglądam klosze w pokojach w poszukiwaniu suszek pluskwiaków. Przy okazji trafił się w chyba przedstawiciel tego rodzaju. Wysokie loty ten osobnik zaliczył, a tak nędznie skończył...
Załączniki
3.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (72.54 KiB)
2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (93.95 KiB)
Chlebek
Posty: 80
Rejestracja: niedziela, 19 czerwca 2011, 13:16

Re: Rhantus z lampy hotelowej - Bialowieza

Post autor: Chlebek »

Jest to pływak żółtobrzeżek.
Wojciech Kubiak
Posty: 655
Rejestracja: piątek, 1 lutego 2008, 20:07
Specjalność: Rhopalocera_Polski_Buprestidae
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Rhantus z lampy hotelowej - Bialowieza

Post autor: Wojciech Kubiak »

Cześć

Cóż, znawcą nie jestem ale wiem jedno, to na pewno nie jest żółtobrzeżek.
Pozdrawiam
Chlebek
Posty: 80
Rejestracja: niedziela, 19 czerwca 2011, 13:16

Re: Rhantus z lampy hotelowej - Bialowieza

Post autor: Chlebek »

Moim zdaniem jest to albo on albo jakis z rodziny pływaka(mi wyglada na wysuszonego żółtobrzezka).
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Andrzej Matusiak
Posty: 205
Rejestracja: niedziela, 10 stycznia 2010, 13:15
Specjalność: Scarabaeoidea
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rhantus z lampy hotelowej - Bialowieza

Post autor: Andrzej Matusiak »

Chlebek, twoje oznaczenie jest błędne... Nie chcę być kolejnym, który upomina cię, abyś najpierw czytał, oglądał, zdobywał wiedzę, a dopiero później pisał... bo gotów jesteś znowu się zagniewać i napisać, że cię "gaszę"... :) .
Przeciwnie, podoba mi się twoja "młodzieńcza " pasja . Z postów wnioskuję, że jesteś osobą bardzo młodą, więc wszystko przed tobą. Na razie uzbrój się w cierpliwość i korzystaj z rad i wiedzy jaką inni chcą się dzielić.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Rhantus z lampy hotelowej - Bialowieza

Post autor: Jacek Kurzawa »

Chlopaki, to nie jest dział "Zgadywanka" ani Hydepark.

Aby oznaczyć ze zdjęcia KONIECZNA JEST dobra znajomość:
gatunków w tej rodzinie
cech kluczowych
duże opatrzenie sie z przedstawicielami rodzaju

Jeśli tego nie ma to najlepiej nic nie pisać, tylko czekać na wypowiedzi osób, ktore mają spelnione powyzsze wymagania.

Dobrze zacząć tutaj: https://entomo.pl/coleoptera/wodne/dytiscidae.php z galerią zdjęć
i tutaj:
http://www.colpolon.biol.uni.wroc.pl/dytiscidae.htm

a tu jest rodzaj Rhantus http://www.colpolon.biol.uni.wroc.pl/rhantus.htm

a tu możecie szukać dowolnych gatunków:

https://entomo.pl/checklist/
http://coleoptera.ksib.pl/search.php?l=pl

Gdyby ktoś potrzebował Klucza do oznaczenia Dytiscidae to chętnie przeslę (XIX, 7, Dytiscidae.pdf 7MB).

Z oznaczeniem czekamy dalej.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Rhantus z lampy hotelowej - Bialowieza

Post autor: Aneta »

Okaz ma żółty spód i ciemne plamy na głowie, więc to któryś z pary exoletus/latitans. Patrząc na inne cechy z klucza (pokrywy bez jaśniejszych linii, raczej wydłużone ciało, ciemna plama przy tylnej krawędzi przedplecza), stawiałabym na ten drugi gatunek, ale niech to jeszcze zweryfikuje fachowiec.
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Rhantus z lampy hotelowej - Bialowieza

Post autor: Marek Przewoźny »

Aneta pisze: pokrywy bez jaśniejszych linii, raczej wydłużone ciało, ciemna plama przy tylnej krawędzi przedplecza, stawiałabym na ten drugi gatunek,
Gdzie ześ takie cechy różniące latitans od exsoletus znalazłaś :shock: skoro w kluczu są podane np takie. A ubarwienie mają identyczna co widać na zdjęciach prof. Borowca
Rh. exsoletus - oczka siatki mikrorzeźby przedniej połowy pokryw silnie wysłużone i poprzerywane, słabo punktowane w miejscu przecięcia się krawędzi.
Rh. latitans - oczka siatki mikrorzeźby przedniej połowy pokryw słabo wysłużone i na ogół mało poprzerywane, natomiast silnie punktowane w miejscu przecięcia się krawędzi.
To jedna z cech klucz podaje jeszcze dwie (Jacek klucz zaoferował do przesłania można spojrzeć), poza tym ten osobnik akurat oznaczalny jest ze zdjęcia, widać pewien dorbny szczegół, na który nikt nie zwrócił uwagi powodujący natychmastowe oznaczenie do gatunku.
http://www.colpolon.biol.uni.wroc.pl/rh ... oletus.htm
http://www.colpolon.biol.uni.wroc.pl/rh ... titans.htm
z serii znajdź róznice pomiędzy tymi dwoma zdjęciami :wink:
Awatar użytkownika
Rudziński Krzysiek
Posty: 121
Rejestracja: wtorek, 8 lipca 2008, 11:25
Lokalizacja: Szczecinek

Re: Rhantus z lampy hotelowej - Bialowieza

Post autor: Rudziński Krzysiek »

Fajne pazurki :D
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Re: Rhantus z lampy hotelowej - Bialowieza

Post autor: Chiffchaff »

Kolce na krawędzi goleni tylnej pary nóg?
Wrzucając zdjęcie przyznam szczerze mniej mnie interesował konkretnie gatunek (bo przecież faunistyka chrząszczy szczególnie wodnych mnie nie interesuje), a bardziej fakt znalezienia wodnego dużego chrząszcza dość wysoko (ok. 10m nad ziemią) w kloszu lampy (a więc połów na światło).
Poza tym sądziłem, że może to być akurat coś chorologicznie interesującego, bo np. rozmieszczenie pluskwiaków wodnych jest poznane w Puszczy Białowieskiej gorzej niż słabo.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Rhantus z lampy hotelowej - Bialowieza

Post autor: Aneta »

Gdzie ześ takie cechy różniące latitans od exsoletus znalazłaś
W tym samym kluczu, który oferował Jacek, czyli PTE-owskim. Stoi tam jak byk - raz, w opisie exoletusa:
Przedplecze z bardzo niewyraźną, wąską plamą przy tylnej krawędzi, niekiedy bez plamy. Plamki na pokrywach nie tworzą podłużnych pasiastych skupień, często widoczne natomiast podłużne, jasne linie w przedniej połowie pokryw.
...dwa, latitansa:
Ciało najczęściej mało wypukłe, bardziej wydłużone, mniej po bokach zaokrąglone. Przedplecze zawsze z wąską, czarną plamą przy tylnej krawędzi. Drobne plamki na pokrywach skupiają się miejscami tworząc często podłużne pasy, dobrzw widoczne po oderwaniu pokryw, jasnych podłużnych linii brak.
O mikrorzeźbie nic nie wspominałam, bo przecież nie sposób ją ocenić z tych fotografii.
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Rhantus z lampy hotelowej - Bialowieza

Post autor: Marek Przewoźny »

Chiffchaff pisze: a bardziej fakt znalezienia wodnego dużego chrząszcza dość wysoko (ok. 10m nad ziemią) w kloszu lampy (a więc połów na światło).
Poza tym sądziłem, że może to być akurat coś chorologicznie interesującego, bo np. rozmieszczenie pluskwiaków wodnych jest poznane w Puszczy Białowieskiej gorzej niż słabo.
Akurat chorologicznie nic interesującego. A obserwacja mnie nie dziwi, wszak pływaki to znakomici lotnicy i światło jest świetną metodą ich odłowu poza grzebaniem w wodzie.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Rhantus z lampy hotelowej - Bialowieza

Post autor: Aneta »

Chiffchaff pisze:Wrzucając zdjęcie przyznam szczerze mniej mnie interesował konkretnie gatunek (bo przecież faunistyka chrząszczy szczególnie wodnych mnie nie interesuje), a bardziej fakt znalezienia wodnego dużego chrząszcza dość wysoko (ok. 10m nad ziemią) w kloszu lampy (a więc połów na światło).
A to akurat IMO nic nadzwyczajnego, na moje 3 blokowe piętro do lampy leci mi corocznie dużo wodniaków - Rhantusy, Ilybiusy, Hygrotusy, Hydaticus się zdarza, również krętaki.
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Rhantus z lampy hotelowej - Bialowieza

Post autor: Marek Przewoźny »

Aneta pisze:
Gdzie ześ takie cechy różniące latitans od exsoletus znalazłaś
W tym samym kluczu, który oferował Jacek, czyli PTE-owskim. Stoi tam jak byk - raz, w opisie exoletusa:
Przedplecze z bardzo niewyraźną, wąską plamą przy tylnej krawędzi, niekiedy bez plamy. Plamki na pokrywach nie tworzą podłużnych pasiastych skupień, często widoczne natomiast podłużne, jasne linie w przedniej połowie pokryw.
...dwa, latitansa:
Ciało najczęściej mało wypukłe, bardziej wydłużone, mniej po bokach zaokrąglone. Przedplecze zawsze z wąską, czarną plamą przy tylnej krawędzi. Drobne plamki na pokrywach skupiają się miejscami tworząc często podłużne pasy, dobrzw widoczne po oderwaniu pokryw, jasnych podłużnych linii brak.
O mikrorzeźbie nic nie wspominałam, bo przecież nie sposób ją ocenić z tych fotografii.
A czy widzisz u tego exsoletusa na zdjęciu w ikonografi jakieś podłużne jasne linie w przedniej połowie pokryw. Oba też mają wyraźną plamę prz krawędzi.
Oznaczanie tych dwóch Rhantusów po kolorze uważam osobiście za poroniony pomysł...ale skoro wiesz lepiej...
Awatar użytkownika
Rudziński Krzysiek
Posty: 121
Rejestracja: wtorek, 8 lipca 2008, 11:25
Lokalizacja: Szczecinek

Re: Rhantus z lampy hotelowej - Bialowieza

Post autor: Rudziński Krzysiek »

Czy tylko ja widzę pazurki?
Marek wyraźnie podpowiada
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Rhantus z lampy hotelowej - Bialowieza

Post autor: Aneta »

Marek Przewoźny pisze:Oznaczanie tych dwóch Rhantusów po kolorze uważam osobiście za poroniony pomysł...ale skoro wiesz lepiej...
A czy ja gdzieś twierdzę, że wiem lepiej - po co te nerwy? Pytałeś, gdzie w kluczu są wymienione przeze mnie cechy, no to napisałam gdzie. I tyle.
BTW, dziwi mnie po co takie różnice zostały uwzględnione w opisie, skoro faktycznie nie istnieją. No bo do czego można mieć zaufanie przy oznaczaniu, jak nie do klucza?

A co do pazurków - fakt, ale dopiero teraz dopatrzyłam się ich na zdjęciu Chiffchaffa, trochę za bardzo zlały się z resztą ciała.
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Re: Rhantus z lampy hotelowej - Bialowieza

Post autor: Chiffchaff »

Marek Przewoźny pisze: Oznaczanie tych dwóch Rhantusów po kolorze uważam osobiście za poroniony pomysł...ale skoro wiesz lepiej...
No i zrobiło się jakoś tak nieprzyjemnie...
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Rhantus z lampy hotelowej - Bialowieza

Post autor: Marek Przewoźny »

Rudziński Krzysiek pisze:Czy tylko ja widzę pazurki?
Marek wyraźnie podpowiada
Tak chodziło o pazurki, jest to samiec a tylko samce R. exsoletus maja je takie długie. Przez to jak ma się samca jest on nie do pomylenia z R. latitans. O pazurkach Galewski też pisze i są nawet rysunki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ADEPHAGA”