Staphylinus zdolność do lotu

Staphylinidae, Silphidae, Hydraenidae, Leiodidae, Ptiliidae i Agyrtidae
igis
Posty: 6
Rejestracja: sobota, 26 września 2009, 10:25
Gender: women

Staphylinus zdolność do lotu

Post autor: igis »

Witajcie,
już od jakiegoś czasu poszukuję informacji na temat zdolności kusaka Staphylinus erythropterus do aktywnego lotu.
Wg Klucza do oznaczania owadów Polski, cz.XIX, liczne gatunki latają (cytuję: "Wiele gatunków Staphylininae ma rozległe areały geograficzne. Sprzyja temu umiejętność lotu...").
Jednak w wielu pracach spotkałam się z informacją, że większość gatunków kusakowatych nie jest w stanie latać.

Na temat kusaka czerwonopokrywego nie udało się mi jednak znaleźć konkretnej informacji.
Czy orientujecie się, jak to wygląda?
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: Staphylinus zdolność do lotu

Post autor: Pawel Jaloszynski »

igis pisze:
Jednak w wielu pracach spotkałam się z informacją, że większość gatunków kusakowatych nie jest w stanie latać.
Wymień te prace.

Kusaków jest w tej chwili opisanych ponad 55 tysięcy gatunków i zdecydowana większość bardzo dobrze lata. Cały rodzaj Staphylinus ma dobrze wykształcone skrzydła i wszystkie gatunki latają.

Paweł
igis
Posty: 6
Rejestracja: sobota, 26 września 2009, 10:25
Gender: women

Re: Staphylinus zdolność do lotu

Post autor: igis »

Dziękuję Pawle,
dużo za szybko napisałam ten post.

Znalazłam w sieci pracę doktorską (T. Ryan Gregory -- Ph.D. Thesis - Animal Genome Size Database oraz Chapter Six - Animal Genome Size Database), w której autor tłumaczył duże rozmiary genomu kusaków (duże wśród chrząszczy) właśnie brakiem zdolności do lotu. Zastanowiło i zdziwiło mnie to...
Później natknęłam się na artykuły o dymorfizmie skrzydeł u pojedynczych gatunków (np. Thayer, M. K. 1992. Discovery of sexual wing dimorphism in Staphylinidae (Coleoptera): "Omalium" flavidum, and a discussion of wing dimorphism in insects. Journal of the New York Entomological Society 100: 540-573) oraz o przykładowych nielatających gatunkach (Kee-Jeong Ahn, Howard Frank (2011) Coastal Staphylinidae (Coleoptera): A worldwide checklist, biogeography and natural history, ZooKeys 107). I chyba mnie chwilowo zamroczyło:)

No ale potem przeczytałam też inne prace (np. Markgraf, Basedow (2002) Flight activity of predatory Staphylinidae in agriculture in central Germany, Journal of Applied Entomology 126, 79-81) i przekonałam się, że to jednak nieliczne gatunki nie latają.

W każdym razie nie kojarzę, żeby Staphylinus erythropterus gdziekolwiek został sklasyfikowany odnośnie zdolności do lotu.

Co ciekawe, kusaka czerwonopokrywego obserwowałam wiele razy, w różnych okolicznościach, również podczas próby ucieczki,ale nigdy nie widziałam go latającego. Rozwinięte skrzydła widziałam u osobnika zaatakowanego przez drugiego kusaka tego samego gatunku, ale i w tym przypadku nie dane mi było zaobserwować lotu.

Pozdrawiam
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: Staphylinus zdolność do lotu

Post autor: Pawel Jaloszynski »

igis pisze: Znalazłam w sieci pracę doktorską (...), w której autor tłumaczył duże rozmiary genomu kusaków (duże wśród chrząszczy) właśnie brakiem zdolności do lotu.
Coś ci opowiem. Całkiem niedawno niejaki Ikeda z pewnego pięknego kraju bardzo pomysłowo porównał rozmaite parametry metabolizmu u kilku gatunków chrząszczy o różnym trybie życia i wywnioskował, że Eusilpha japonica jest drapieżnikiem. Gdyby zamiast pracować od rana do nocy wyszedł czasem na chirashi-zushi do pobliskiej knajpki, zobaczyłby tysiące imagines i larw Eusilpha japonica wędrujących po chodniku i zżerających trupy drobnych bezkręgowców, włączając w to rozdeptane osobniki swojego własnego gatunku. Ta omarlica jest klasycznym padlinożercą i w życiu palcem nie kiwnie, żeby coś upolować. Czasami dane z literatury bywają dość dziwne i warto wtedy wiedzieć, co czytać, a czego nie.

Paweł
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Staphylinus zdolność do lotu

Post autor: Rafał Celadyn »

W tym temacie :arrow: viewtopic.php?f=103&t=12350 , pomiędzy wierszami ,jest kilka słów o lotach wymienionego przez Ciebie gatunku ,z bardzo fachowym komentarzem :wink: .
Pozdrawiam Rafał.
ODPOWIEDZ

Wróć do „STAPHYLINOIDEA”