7kropka czy 5kropka?

kolagen
Posty: 305
Rejestracja: czwartek, 26 listopada 2009, 11:34
UTM: DA24
Lokalizacja: Kraków
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

7kropka czy 5kropka?

Post autor: kolagen »

Jakiś czas temu oznaczyłem poniższe zdjęcie jako biedronka siedmiokropka (Coccinella septempunctata).
Teraz zastanawiam się czy samiec to nie może być biedronka pięciokropka (Coccinella quinquepunctata), ze względu na bardzo małe przednie kropki. Samica ma 7 kropek (można się mocno przyjrzeć lub uwierzyć na słowo), ale spotyka się przecież u tak "napalonych" zwierzaków jak chrząszcze pomyłkowe próby kopulacji z innymi gatunkami...
Trafiłem też na takie zdjęcie http://commons.wikimedia.org/wiki/File: ... 4_crop.jpg (choć wiadomo że różne zdjęcia można znaleźć w sieci)
Niestety nie dysponuję kluczem, ze strony http://coleoptera.ksib.pl/search.php?ta ... en&dds=par dochodzę do wniosku że 5kropka jest bardziej "okrągła", ale nie mam opatrzenia takiego żeby to zobaczyć.
Załączniki
75.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (136.41 KiB)
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1383
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Re: 7kropka czy 5kropka?

Post autor: Almandyn »

Witaj.
Wg mnie pierwsze oznaczenie było dobre; kształt ciała rozmieszczenie plamek na pokrywach i to, że na dole jest na pewno samiczka siedmiokropki przekonuje mnie o tym.
Uważam, że to Coccinella septempunctata Linnaeus, 1758.
Oczywiście niech jeszcze ktoś bardziej obeznany się wypowie :mrgreen:
Jeżeli chcesz klucz to prześlij swój adres mailowy na priv.
Ala
kolagen
Posty: 305
Rejestracja: czwartek, 26 listopada 2009, 11:34
UTM: DA24
Lokalizacja: Kraków
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: 7kropka czy 5kropka?

Post autor: kolagen »

Klucz właśnie znalazłem na stronach PTE. Hmmm, nigdy nie zwracałem uwagi na epimerę (nawet nie wiedziałem co to jest :oops: )
Na zdjęciu na pewni 7kropki bo na 5kropki byłyby zbyt duże. Wygląda na to że ciągle nie spotkałem Coccinella quinquepunctata, mimo że taka popularna jest...
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1383
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Re: 7kropka czy 5kropka?

Post autor: Almandyn »

W zeszłym roku najwięcej biedronek ( gatunków w jednym miejscu ) sfotografowałam 1.05 na łączce, pod lasem mieszanym, porośniętej niskimi brzózkami. Na brzózkach siedziały mszyce a obok były biedronki. W sumie udało mi się tego dnia znaleźć, nie szukając :P , 7 gatunków. Pewnie znalazłoby się jeszcze kilka, ale o biedronkach to ja wtedy wiedziałam tylko tyle, że mają kropki :P .
Teraz też można znaleźć coś ciekawego. Nie dalej jak wczoraj otrzymałam informację, że w bloku znajomych w każdym okienku na półpiętrze, między szybami leżą biedronki różnej maści, a jedną już zidentyfikowano - to Oenopia conglobata. Jeżeli ich truchełka tam są, to i żywe osobniki będzie można w pobliskich zaroślach wiosną znaleźć :mrgreen: .
Życzę powodzenia i pozdrawiam
Ala
ODPOWIEDZ

Wróć do „Biedronkowate (Coccinellidae)”