Agrilini - klucz

Buprestidae
Awatar użytkownika
Radek P.
Posty: 427
Rejestracja: niedziela, 25 lipca 2004, 15:08
Lokalizacja: Białowieża/Cegłów

Agrilini - klucz

Post autor: Radek P. »

Witam wszystkich!!!!!

Mam pytanie: czy ma ktoś klucz w polskiej wersji jezykowej do oznaczania plemienia Agrilini i mógłby podesłać ewentualnie na radple@wp.pl ????
Byłbym bardzo wdzięczny!!!!

Pozdrawiam
Rp
Awatar użytkownika
Roman Królik
Posty: 311
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 14:19
Lokalizacja: Kluczbork

Re: Agrilini

Post autor: Roman Królik »

Witam,
Najprościej by można odpowiedzieć, ża taki klucz oficjalnie nie istnieje. Chyba, ze ktoś go napisał i jeszcze nie opublikował. Pozostale więc literatura obca i tu aby udzielić odpowiedzi musiałbym mieć doprecyzowane pytanie: czy chodzi o Polskę, Europę, zach. Palearktykę czy świat? Czy to ma być klucz do poziomu rodzaju czy gatunku?
Pozdrawiam
Roman
Awatar użytkownika
Radek P.
Posty: 427
Rejestracja: niedziela, 25 lipca 2004, 15:08
Lokalizacja: Białowieża/Cegłów

Post autor: Radek P. »

Witam ponownie!!!

To trudno, jeśli taki klucz nie istnieje w wersji polskiej.... Chodziło mi klucz z rozpoznaniem najlepiej do gatunku i dla polskich gatunków, ale jak jeszcze nikt się w tym kierunku nie postarał, to udam się do specjalisty w tej grupie....
Z góry dzięki za odpowiedź, no chyba że jeszcze ktoś się zgłosi...:)

pozdrawiam

RADEK
Awatar użytkownika
Roman Królik
Posty: 311
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 14:19
Lokalizacja: Kluczbork

Post autor: Roman Królik »

Witam,
Prawie wszystkie Agrilini oznaczysz kluczem Bily'ego: Klic k urcovani ceskoslowenskych krascu. Czeski język jest dość prosty, wiele słów odgadniesz intuicyjnie. Ja osobiście używam Freude, Harde, Lohse do Europy środkowej. Mam za wyjątkiem jednego gatunku wszystkie Agrilini z Polski więc do klucza zaglądam rzadko. Jeżeli Twój specjalista nie będzie miał czasu, to mogę pomóc (w miarę wolnego czasu). Oznaczam rodzaj Agrilus z całej zachodniej Palearktyki.
W miarę aktualny spis polskich bogatków znajdziesz na stronie Jacka. Co prawda nie aktualizowałem go prawie od roku ale najbliższe zmiany będą kosmetyczne.
https://entomo.pl/buprestidae/buprst.htm

Pozdrawiam
Roman
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Oznaczanie bogatków

Post autor: Jacek Kurzawa »

Tak mi się zdaje, że specjalistą od Agrilusów jest właśnie Roman (heh, i nie tylko). Nie umniejszając nikomu, bo w Polsce wiele osób potrafi oznaczać bogatki i to bardzo dobrze, ale mnie wszystkie trudniejsze bogatki własnie oznaczał Roman i mam do Niego w tej kwestii pełne zaufanie. Polecam!
Awatar użytkownika
Radek P.
Posty: 427
Rejestracja: niedziela, 25 lipca 2004, 15:08
Lokalizacja: Białowieża/Cegłów

Post autor: Radek P. »

witam

Mój specjalista jest na pewno wszystkim znany, to Pan ługowoj i ma jak do tej pory zawsze dla mnie czas, ale dziękuję Panu Romanowi za miłe chęci. Tak się składa, że nie mam odpowiedniego sprzętu fotograficznego, którym mógłbym zrobić jakieś foto i umieścić na forum. Z resztą jak na razie "mój specjalista" nie ma większych problemów z rozpoznawaniem Agrilusów, a ja chciałem bardziej wniknąć że tak powiem w tę grupę chrząszczy i dlatego zapytałem o klucz na forum. A tak na marginesie, Panie Romanie czy posiada Pan ten klucz w wersji czeskiej w komputerze i czy mógłby mi Pan ewentualnie go przesłać? Spróbuję użyć swojej intuicji.....:)

pozdrawaiam
Rp
Awatar użytkownika
Roman Królik
Posty: 311
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 14:19
Lokalizacja: Kluczbork

Post autor: Roman Królik »

Witam,
Niestety nie mam żadnego klucza w komputerze, chyba, że go sam napiszę. Obiecuję tu, że postaram się w najbliższych miesiącach popełnić taki klucz. Tymczasem mogę zeskanować fragment czeskiego klucza z Agrilini i wysłać na priva. To jest 13 stron z rysunkami. Mam nadzieję, że Svata Bily mi wybaczy w imię nauki. Osobiście jednak wolę układ klucza z Freude Harde Lohse: Die Kafer Mitteleuropas.
Pozdrowienia, również dla Nadleśniczego ługowoja ;-)
Roman
Awatar użytkownika
Radek P.
Posty: 427
Rejestracja: niedziela, 25 lipca 2004, 15:08
Lokalizacja: Białowieża/Cegłów

Post autor: Radek P. »

To bardzo bym prosił!!!! Pozdrowię Pana Nadleśniczego....:)

z góry dziekuję

pozdrawiam wszystkich

rp
Awatar użytkownika
Roman Królik
Posty: 311
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 14:19
Lokalizacja: Kluczbork

Post autor: Roman Królik »

A oto próbka w oparciu o moje dane i Freude, Harde, Lohse (w tym fragmencie obejmuje ponad 1/5 gaunków z Polski):

Uproszczony klucz do oznaczania polskich gatunków z rodzaju Agrilus

1. Każda pokrywa z 1-3 plamkami z białych, gęstych włosków. Pleuryty i sternity z takim samym
owłosieniem ...............................................................…………….……………………………..……. 2
– Pokrywy bez takich plam ……….............................................……………….…………………………….. 4
2. Każda pokrywa z 1 plamką z białych włosków za środkiem pokryw przy szwie, niekiedy z mniej wyraźną
plamką w pobliżu barku. Pokrywy zaokrąglone na wierzchołku. Ubarwienie zielone, złotozielone, niebieskie.
8-13 mm. Na dębach. ..……..……... ……….………..…….………………………………….…. A. biguttatus (Fabr.)
– Każda pokrywa z 3 plamami: jedną u podstawy w pobliżu barku, drugą tuż przed i trzecią tuż za środkiem
pokryw w pobliżu szwu. Pokrywy na wierzchołku zaostrzone. Ubarwienie ciemne, prawie czarne ………. 3
3. Każda pokrywa wyciągnięta w długi lekko zakrzywiony szpic. Ubarwienie czarne z niebieskawym lub
zielonkawym odcieniem. 8,5-12 mm. Na wierzbach (Salix caprea, S. aurita). ……….………… A. guerini Lac.
– Każda pokrywa, na wierzchołku, między ząbkowaniem z jednym dłuższym ząbkiem wyciągniętym w kolec.
Ubarwienie oliwkowo- lub brązowoczarne. 6,5-11 mm. Na wierzbach i topolach ……..……….…. A. ater (L.)
4. Wyrostek przedpiersia między przednimi biodrami o zarysie romboidalnym. Ostatni sternit z podłużną
zmarszczką, jego tylny brzeg wygięty .....................................................................….…. 5
– Wyrostek przedpiersia równoległoboczny. Ostatni sternit odwłoka jak wyżej lub regularnie zaokrąglony,
bez podłużnej zmarszczki ………………........................................................................….... 9
5. Pokrywy niezauważalnie, ciemno owłosione, przy pobieżnym obejrzeniu wydają się nagie ................ 6
– Pokrywy pokryte wyraźnym, białym owłosieniem. Włoski są delikatnie spłaszczone (łuseczkowate),
dlatego srebrzyście połyskują tylko pod odpowiednim kątem. Białe owłosienie może być przerwane za
połową pokryw strefą ciemno owłosioną. W skrajnym przypadku białe owłosienie zredukowane jest do
strefy końcowej 1/3 pokryw, w pobliżu szwu. ...…………...........................................……..….…. 8
6. Przedplecze w środkowej części poprzecznie wypukłe, bez podłużnej płaskiej bruzdy. Wyrostek zapiersia,
między środkowymi biodrami wklęsły (jakby wgnieciony). 3,5-5,5 mm. Na jesionie, ligustrze, bzie lilaku.
….……..............................................…………………………...………………………A. convexicollis Redt.
– Przedplecze z podłużną płaską bruzdą, niekiedy słabo widoczną. Wyrostek zapiersia, między środkowymi
biodrami płaski. ...……….……………...........................................................................….…. 7
7. Przeciętnie większy: 4-6,5 mm. Czoło między oczami prawie płaskie. Czułki u samca bardzo szerokie,
blaszkowate; człony środkowe wielokrotnie szersze od swojej długości. Ubarwienie złotozielone, zielone,
niebieskie. Na dębie, leszczynie, rzadko na buku. ….……………....………..……………………A. laticornis (Ill.)
– Przeciętnie mniejszy: 3,5-4,5 mm. Czoło między oczami wyraźnie wypukłe. Czułki samca „normalnie
zbudowane”, podobnie jak u samicy. Ubarwienie ciemnobrązowe. Wygląd wyrostka przedpiersia
niejednorodny, od równoległobocznego do niekiedy lekko romboidalnego
.......................................................................................... (patrz dalej: A. obscuricollis)
8. Białe owłosienie pokryw ciągłe, nieprzerwane ciemną przepaską w połowie pokryw, choć niekiedy
ogranicza się do wąskiego pasa w pobliżu szwu. Bardziej krępy, pokrywy mniej niż 3 razy tak długie jak
szerokie. Ubarwienie oliwkowobrązowe, brązowozielone. 4-4,5 mm. Na grabie, leszczynie.
……...............................……………………………………................……………….. A. olivicolor Kiesenw.
(w Europie środkowej występują jeszcze: A. curtulus, A. grandiceps)
– Białe owłosienie pokryw albo przerwane szeroko w środku pokryw albo ograniczone do 1/3 w
wierzchołkowej części pokryw. Smuklejszy, pokrywy więcej niż 3 razy tak długie jak szerokie. Ubarwienie
oliwkowe, oliwkowozielone, rzadziej ciemnoniebieskie lub czarne. 4,5-5 mm. Na winorośli
……………….........................................…..…A. derasofasciatus Lac.
(w Europie środkowej występują jeszcze: A. alexeevi, A. litura, A. sexualis)

od tezy 9 c.d.n.

I co? Ciągnąć dalej, czy sobie darować? A może ktoś zgłosi jakieś błedy, porawki. Przepraszam za dotkliwy brak zdjęć.

Roman
Ostatnio zmieniony sobota, 28 sierpnia 2004, 13:27 przez Roman Królik, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Radek P.
Posty: 427
Rejestracja: niedziela, 25 lipca 2004, 15:08
Lokalizacja: Białowieża/Cegłów

Post autor: Radek P. »

witam

Ja myślę, że taki klucz przyda się wielu osobom i może wzrośnie zainteresowanie tą grupą chrząszczy, dlatego moja propozycja jest taka, aby ten klucz dociągnąć jak najdalej się da, oczywiście jak Pan ma czas i jest w stanie to uczynić... Jak powstanie już cały, to bedzie pierwszy klucz do plemienia Agrilini w polskiej wersji językowej oczywiście mając na uwadze zasługi Pana Romana!!!!! W ten sposób może Pan przejść do historii w polskiej entomologii, a dokładnie grupie Buprestidae, tworząc klucz po raz pierwszy!!! Oczywięcie nie chcę tymi słowami nikogo urazić, bo może gdzies się kryje "czarny koń" z kluczem do Agrilini i nie chce się ujawnić, ale to jego wola.... Ja np. czekam z niecierpliwością na dalszą część.......

Uznanie dla Pana

pozdrowienia
Awatar użytkownika
Roman Królik
Posty: 311
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 14:19
Lokalizacja: Kluczbork

No to czas na 2 odcinek

Post autor: Roman Królik »

Zbliżamy się do 1/2 gatunków występujących w Polsce.

9. Ostatni sternit z podłużną zmarszczką, jego tylny brzeg wyraźnie wygięty
…………………………………………............………………………...…..….….….................................10
– Ostatni sternit bez podłużnej zmarszczki, jego tylny brzeg regularnie zaokrąglony
………………………...…………………………......................................................……...…….... 15
10. Pokrywy w pobliżu szwu, z widoczną przynajmniej w tylnej części dużą plamą jaśniejszych włosków
tworzących podłużny pas (obserwować pod różnym kątem), przerwany tuż za środkiem poprzeczną
przepaską z włosków ciemniejszych (podobnie jak u A. derasofasciatus). Ubarwienie ciemno-
oliwkowozielone. 4,5-7 mm. Na dębie, wyjątkowo na buku i olszy.
………………….…………………………….........................................….…… A. graminis Cast. & Gory
(w Europie środkowej występuje jeszcze: A. hastulifer)
– Pokrywy jednorodnie ciemno owłosione, oglądane pod różnymi kątami gołym okiem wydają się nagie.
Niekiedy w pobliżu szwu, przy samym wierzchołku występuje bardzo wąski rządek jasnych szczecinek
………………..............................................................................................…….... 11
11. Tarczka bez, lub z bardzo niewyraźnym poprzecznym żeberkiem (kilem). Wierzch ciała wyraźnie
dwubarwny: głowa i przedplecze zielone lub niebieskie, pokrywy złote do miedzistych. 7-10 mm. Na
różnych gatunkach wierzb. ……………………….……...............……………….…. A. subauratus (Gebler)
– Tarczka z wyraźnym poprzecznym żeberkiem (kilem). Wierzch ciała jednobarwny niekiedy niewyraźnie
dwubarwny ………………..…....….......................................................................….... 12
12. Czoło z głęboką podłużną bruzdką. Przedplecze w tylnych kątach bez żeberek (kilów). Przedni brzeg
przedpiersia, szczególnie u samca z głębokim wykrojeniem. Wierzch ciała niebieski, rzadziej z odcieniem
zielonkawym, spodnia strona ciała najczęściej czarna. 4,5-7 mm. Na wiciokrzewie (Lonicera sp.) i szakłaku
(Rhamnus sp.). …………….......................................................……….…. A. cyanescens (Ratz.)
– Czoło najwyżej z delikatną bruzdką. Przedplecze w tylnych kątach z wyraźnym żeberkiem (kilem), który
całkiem wyjątkowo może być niewyraźnie zaznaczony. Przedni brzeg przedpiersia najwyżej delikatnie
wykrojony. Górna i dolna część ciała podobnie ubarwione. Grupa dość podobnych do siebie (i również
dość pospolitych) gatunków. W przypadku samic wskazane jest porównanie z dobrze oznaczonym
materiałem ……………………....…...........................................................................….... 13
13. Przedni brzeg przedpiersia zaokrąglony lub bardzo słabo wykrojony. Większy gatunek: 6-8,5 mm. Drugi
sternit samca przy tylnym brzegu z 2 małymi guzkami silnie do siebie zbliżonymi. Ubarwienie bardzo
zmienne: od zielonego i niebieskiego do złotego i prawie czarnego. Na dębach.
………………………………………………..…...............................................……..….…. A. sulcicollis Lac.
– Przedni brzeg przedpiersia wyraźnie wykrojony. Mniejsze gatunki: do 6,5 mm. Drugi sternit samca przy
tylnym brzegu z guzkami lub bez guzków. ……………………………....……………………………………...….... 14
14. średniej wielkości gatunek: 4-6,5 mm. Czoło słabiej wypukłe. Drugi sternit samca przy tylnym brzegu
z guzkami. Ubarwienie oliwkowozielone do brązowego i ciemnoniebieskiego. Na dębach.
…………………………………….............................................………..………..….…. A. angustulus (Ill.)
– Najmniejszy gatunek w grupie: 3,5-5 mm. Czoło wyraźniej wypukłe. Drugi sternit samca przy tylnym
brzegu bez guzków. Ubarwienie ciemniejsze niż u poprzedniego gatunku, najczęściej ciemnobrązowe do
prawie czarnego z niebieskawym odcieniem. Na dębach.
……………………………............................................…………..………..….…. A. obscuricollis Kiesenw.

od tezy 15 c.d.n.

[ Dodano: 29-08-2004, 14:01 ]
15. Przedplecze bez żeberek (kilów) w tylnych kątach. Odwłok bez plam z białych włosków
………………………..……………………………………....….…. 16
– W tylnych kątach przedplecza występują żeberka, które niekiedy są dość długie i dochodzą prawie do
przednich kątów. U gatunków z plamami z białych włosków na odwłoku, żeberka te mogą niekiedy być
słabo zaznaczone. ………………………………………..………………………….……..….…. 18
16. Przedplecze ubarwione złoto do brązowomiedzistego. Pokrywy i głowa ciemno oliwkowo zielone,
niekiedy niebieskie. 6-8 mm. Na wiązach.
…………………………………………..………..….…. A. auricollis Kiesenw.
– Ubarwienie ciała jednolicie brązowe lub miedziste niekiedy z odcieniem fioletowym.
………………………………………..………………………….……..….…. 17
17. Większy: 5-7 mm. Ubarwienie ciemnobrązowe, rzadziej zielonkawe. Owłosienie pokryw ciemne,
słabo widoczne. Ciemię z wyraźną bruzdką. Przedplecze niezbyt wypukłe. Na wawrzynkach
(Daphne sp.). ……………………………………..…………….….…. A. integerrimus (Ratz.)
– Mniejszy: 3,5-6 mm. Ubarwienie miedziste, niekiedy z fioletowym odcieniem. Owłosienie pokryw jasne,
choć bardzo krótkie i trudno zauważalne. Ciemię z płytką bruzdką. Przedplecze wyraźnie wypukłe
o stromo opadających bokach. Na dziurawcach (Hypericum sp.).
………………………………………..………....….…. A. hyperici (Creutzer)*
(*występowanie tego gatunku w obecnych granicach Polski wymaga potwierdzenia!)
18. Przedni brzeg przedpiersia głęboko, trójkątnie wykrojony. Wierzch ciała nagi lub krótko,
ciemno owłosiony. Należą tu dwa duże gatunki o wielkości zwykle powyżej 7 mm.
…………………………………………..……...……..….…. 19
– Przedni brzeg przedpiersia co najwyżej płytko wykrojony. Mniejsze gatunki, zwykle poniżej 7 mm;
niekiedy częściowo, biało owłosione. …………………………………………..………………..……...……..….…. 20
19. Boczne kanty przedplecza słabo zbiegają się ku tylnym kątom i nie łączą się w okolicy środka
przedplecza. Czułki bardziej krępe, 2 i 3 człon jest mniej niż dwa razy dłuższy od swej szerokości.
Wierzch ciała niezauważalnie ciemno owłosiony. Niekiedy pokrywy przy wierzchołku, w pobliżu szwu
z cienkim rządkiem biało błyszczących włosków. Spodnia strona ciała ciemnobrązowa do czarnej;
wierzch ciała miedzistofioletowy. 4,5-10 mm. Na drzewiastych Rosaceae, najczęściej na gruszy i głogu.
……………………………………..………………….….…. A. sinuatus (Oliv.)
– Boczne kanty przedplecza łączą się w okolicy środka przedplecza. Czułki bardziej wydłużone, 2 i 3 człon
dwa razy dłuższy od swej szerokości. Wierzch ciała długo i ciemno owłosiony. Spodnia strona ciała zielono
ubarwiona; głowa i przedplecze złotozielone, czoło samca niebieskie, pokrywy miedziste. 7,5-12 mm.
Na jarząbie pospolitym. Gatunek rzadki, o północnym rozsiedleniu, podawany na podstawie starych
znalezisk, do odszukania w pn.-wsch. części Polski.
…………………….……………..………....….…. A. mendax Mannerh.
20. Oczy małe. Przy oglądaniu okazu z przodu, dolny brzeg oczu leży powyżej linii łączącej górną część
nasady czułków. Policzki duże, prawie tak szerokie jak szerokość oka.
…………………………………………...……...……..….…. 21
– Oczy większe. Dolny brzeg oczu leży poniżej linii łączącej górną część nasady czułków. Policzki węższe,
ich szerokość równa połowie szerokości oka.
…………………………………………..………………..……...……..….…. 22
21. Większy: 5-9 mm. 3-5 sternit na bokach z trójkątnymi plamami z białych włosków, wierzch ciała krótko,
biało owłosiony. W/w cechy owłosienia dobrze widoczne tylko u „świeżych” okazów. Ubarwienie „żywe”:
złotozielone, niebieskozielone, miedziste, rzadziej purpurowe. Na wierzbach.
…………………………………….…………………….….…. A. lineola Redt.*
(*występowanie tego gatunku w obecnych granicach Polski wymaga potwierdzenia; wykazany niedawno
z Polski na podstawie okazu ze starej kolekcji, istnieje prawdopodobieństwo błędnego zaetykietowania okazu!)
– Mniejszy: 4,5-6,5 mm. Sternity bez wyróżniających się trójkątnych plam, równomiernie i jednolicie
owłosione. Wierzch ciała delikatnie i krótko, prawie niezauważalnie biało owłosiony. Ubarwienie
oliwkowozielone do brązowego. Na wierzbach. …………………………...……..………....….…. A. salicis Friv.

od tezy 22 c.d.n.

Ufff... no to mamy już 2/3 gatunków za sobą. Ciekawe kiedy ktoś znajdzie jakiś błąd, zapraszam do testowania i propozycji gdzie wstawić odwołanie do rysunku. Nadmieniam, że powyższy klucz powstaje niemalże "od ręki" i nie jest to zwykłe tłumaczenie, choć wzorowałem się na kluczu z Freude Harde Lohse (szczególnie odpowiada mi układ gatunków i pogrupowanie cech w tym kluczu). Wiele z zawartych tu danych jest oryginalna, opiera się na cechach okazów z mojej kolekcji i wynika z moich doświadczeń.

Pozdrawiam wszystkich miłośników bogatków

Roman
Awatar użytkownika
Radek P.
Posty: 427
Rejestracja: niedziela, 25 lipca 2004, 15:08
Lokalizacja: Białowieża/Cegłów

Post autor: Radek P. »

witam

Panie Romanie ja to jestem normalnie pod wrażeniem!!! Myślę, że ten klucz powinien być zamieszczony na stronie Jacka K., dlatego ja go sobie kopiuję i że tak powiem zajmę się stroną kosmetyczną, żeby wszystko grało. Teraz tylko trzeba czekać na decyzję autora strony co On na to.......????
Jacku prześlę Ci ten klucz gotowy do ewentualnego zamieszczenia jak już bedzie cały.

pozdrowienia wszystkim

P.S. Jacku musimy coś z tym zrobić, żeby to nie przeminęło tak sobie na forum i wysiłek p.Romana nie poszedł na marne, tylko w imię entomologii!!!!!

rp
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Klucz

Post autor: Jacek Kurzawa »

Już zrobiłem...
https://entomo.pl/coleoptera/buprestidae/klucz.php
Oczywiście - na entomo można wrzucać co się da jesli tylko będzie to "społecznie potrzebne". Właśnie w przygotowaniu również pływakowate (M.Przewoźny) oraz inne grupy owadów. Jeśli któs chciałby "wylansować" i opracować swoją ulubioną grupe owadów proszę o nadsyłanie materiałów. (txt, doc, jpg, gif i inne) Po opracowaniu do formatu .html umieszczę je na https://entomo.pl

PS. Agrilus subauratus żyje na osikach (również). Na tej roslinie zawsze go łowię. Takie poprawki zreszta , jesli tylko bedą, przeslemy sobie mailami. Nad dokumentem trzeba popracować zanim nabierze pełnej wartości. Przydałyby się rysunki niektórych cech (nawet jakieś odręczne) i poskanowane - deklaruje się do skanowania i obróbki). Niemniej jednak - bardzo dobry klucz!
Ostatnio zmieniony niedziela, 14 marca 2010, 11:44 przez Jacek Kurzawa, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Radek P.
Posty: 427
Rejestracja: niedziela, 25 lipca 2004, 15:08
Lokalizacja: Białowieża/Cegłów

Post autor: Radek P. »

witam

Może nie wszyscy sie udzielają na forum, ale myślę, że wielu skorzysta z tego klucza i wysiłek zostanie doceniony... a każdy klucz się przyda!!!!!

Szacunek!!!

rp
Awatar użytkownika
Roman Królik
Posty: 311
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 14:19
Lokalizacja: Kluczbork

Post autor: Roman Królik »

No to jak jest zapotrzebowanie to serwuję następny odcinek:

22. Górna strona ciała niezauważalnie ciemno owłosiona, przy pobieżnym oglądnięciu wydaje się naga.
Niekiedy pokrywy przy wierzchołku, w pobliżu szwu z wąską strefą biało błyszczących włosków.
…………………………….……...……..………………………………....…. 23
– Górna strona ciała wyraźnie biało owłosiona, owłosienie to może być miejscami zagęszczone.
…………………………………………..………………..……...……..….…. 30
23. Przedplecze po bokach, w pobliżu bocznego brzegu, pomiędzy środkiem a tylnymi kątami z wyraźnym
wgnieceniem. …………………………….……...……..………………………………....…. 24
– Przedplecze w pobliżu bocznego brzegu, tylko lekko wgniecione.
…………………………………………..………………..……...……..….…. 27
24. „żywo” jednobarwnie niebieskie gatunki, rzadziej z zielonkawym odcieniem. Niekiedy niewyraźnie
dwubarwne, ale wtedy ciemię niezbyt wypukłe.
…………………………………….……………………………………….…. 25
– Pokrywy ciemno zabarwione ze słabym zielonkawym lub brązowym odcieniem.
…………………………………………..………………..……...……..….…. 26
25. Większy: 5,6-7,8 mm i bardziej krępy. Ciemię z delikatnymi podłużnymi zmarszczkami. Ubarwienie
niebieskie, rzadziej (u samców) niewyraźnie dwubarwne i niekiedy z zielonkawym odcieniem. Na osice.
……………………………………………….….…. A. pseudocyaneus Kiesenw.
– Mniejszy: 4-5,3 mm i smuklejszy. Ciemię punktowane, bez podłużnych zmarszczek. Ubarwienie niebieskie.
Na wierzbach. ………………………………………..………….….…. A. delphinensis Abeille
26. Wyraźnie dwubarwny. Pokrywy ciemne, prawie czarne; przedplecze złoto- miedziano- purpurowe.
Ciemię silnie wypukłe. 4-8 mm. Najczęściej na osice ale i na innych topolach i wierzbach.
……………………………………………………….…..…. A. pratensis (Ratz.)
– Jednobarwnie czarny z zielonkawym odcieniem. Ciemię słabo wypukłe. 4-6 mm. Na brzozach.
……………..…..…………………..….…. A. betuleti (Ratz.)
27. Wierzchołek każdej pokrywy ostro ząbkowany, lekko przypłaszczony, pokrywy zwykle przewężone
przed wierzchołkiem. Niekiedy ząbkowanie wierzchołka pokryw mniej ostre, ale wtedy przedplecze
krótko, lecz wyraźnie, odstająco owłosione (oglądać z boku).
…………………………………….……………………………………….…. 28
– Wierzchołek każdej pokrywy wypukły, z drobnymi i w większości nieostrymi ząbkami, pokrywy o bokach
słabo lub nie zwężonych przed wierzchołkiem. Przedplecze najwyżej niezauważalnie owłosione.
…………………………………….……………………………………….…. 29
28. Przeciętnie większy: 7-11 mm. Wierzchołek pokryw mocniej spłaszczony i wyraźnie rozchylony na
zewnątrz, co dodatkowo uwydatnia przewężenie pokryw przed wierzchołkiem. Tylny brzeg środkowych
ud pokryty szeregiem ostrych ząbków. Stopy szerokie; człony stóp szczególnie tylnych, od 1 do 4
równomiernie rozszerzające się, trzeci człon prawie tak szeroki jak czwarty. Barwa ciała niebieska,
zielona, niekiedy głowa i przedplecze ze złocistym lub miedzianym odcieniem. Na topolach, szczególnie
na osice. …………………………………………………….….…. A. populneus Schaefer
– Przeciętnie mniejszy: 4,5-10 mm. Przewężenie pokryw i spłaszczenie ich wierzchołka słabsze. Tylny brzeg
środkowych ud bez szeregu ostrych ząbków, najwyżej z drobnymi i przytępionymi. Stopy wąskie;
pierwszy i drugi człon tylnej stopy o podobnej szerokości, trzeci niewiele szerszy a czwarty silniej
rozszerzony. Ubarwienie bardzo zmienne, najczęściej zielone, niebieskozielone do niebieskiego; samica
formy typowej z reguły dwubarwna: głowa, przedplecze i spód ciała złote lub miedziane, pokrywy
zielone. Notowany z wielu drzew i krzewów ale wyraźnie preferuje wierzby.
………………………………………………..…………….….…. A. viridis (L.)
(Wśród wielu opisanych form A. viridis wyróżnia się szczególnie forma var. fagi Ratz. Posiada następujące
cechy odróżniające od formy typowej: przedplecze na całej powierzchni krótko ale wyraźnie, odstająco
owłosione; ubarwienie dość stałe miedzianozielone, rzadiej zielone lub niebieskozielone; u samicy brak
wyraźnego kontrastu pomiędzy ubarwieniem przedplecza i pokryw. Na buku.)

29. Przeciętnie większy: 6,5-8 mm. Boczne brzegi przedplecza wyraźnie wykrojone przed tylnymi kątami,
tylne kąty przedplecza proste (boczny i tylny brzeg przdplecza tworzą +/- kąt prosty). Pokrywy przed
wierzchołkiem nieznacznie przewężone. Ciemię węższe, bardziej wypukłe. Ubarwienie dość stałe
miedzianozielone. Na porzeczce, szczególnie czarnej.
……………………………………………...………….….…. A. ribesi Schaefer
– Przeciętnie mniejszy: 4,5-7 mm. Boczne brzegi przedplecza równomiernie zaokrąglone, nie wykrojone
przed tylnymi kątami, które są rozwarte (niekiedy spotyka się okaz z nieznacznie wykrojonym bokiem
przedplecza). Pokrywy równomiernie zwężające się, praktycznie nie przewężone. Ciemię szersze, słabiej
wypukłe. Ubarwienie zielone, miedzianozielone, rzadziej z odcieniem niebieskim. Na różach (Rosa)
i jeżynach (Rubus). ……………………………………..……………….….…. A. cuprescens Mén.

od tezy 30 c.d.n.

PeEs: W zasadzie zostały jeszcze tylko 2 gatunki ale jest tu małe zamieszanie więc to, co napiszę muszę dobrze przemyśleć aby zamętu nie powiększyć. Chodzi o A. convexifrons Kiesenw. - niedawno wykazany z Polski choć nikt nie wie gdzie jest okaz dowodowy; oraz o A. antiquus ssp. sperkii - podgatunek, który tak naprawdę chyba nie istnieje.

Pozdrawiam zainteresowanych moim kluczem
Roman
Ostatnio zmieniony czwartek, 2 września 2004, 19:17 przez Roman Królik, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Radek P.
Posty: 427
Rejestracja: niedziela, 25 lipca 2004, 15:08
Lokalizacja: Białowieża/Cegłów

Post autor: Radek P. »

Witam ponownie!!!

Ja mam okaz A. pseudocyaneus Kesenw. (det. J. ługowoj) z wierzby iwy (Salix caprea)!!!
Czy to możliwe????

pozdrowienia
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

det

Post autor: Jacek Kurzawa »

Ja bym to powiedział tak:
Skoro det. ługowoj, to znaczy, że Pan Jerzy oglądał i oznaczył okaz.
Jeśli okaz zostałby wyhodowany z wierzby, to nawet jeśli to "niemożliwe", to byłoby właśnie stwierdzenie nowej rośliny żywicielskiej.

Ale można postawić sprawę inaczej:
czy A.pseudocyaneus siada na wierzbie? Celowo napisałem siada, bo nie wiemy czy to był jeden przypadkowy okaz czy dłuższa seria. Usiąśc może na wszystkim, chociaż Agrilusy przeważnie siadają na swoich wybranych roślinach.
Dalej: czy osikowy gatunek chrząszcza może rozwijać się w wierzbie? U dużej ilości gatunków chrząszczy wierzba i osika są roślinami żywicielskimi. Są podobne do siebie i często bywają dla siebie zamiennikami pokarmowymi. Prawdopodobieństwo jest więc duże!

Podstawowe pytanie: czy stwierdzono u A.pseudocyaneus rozwój w wierzbie?
A tu już jest prosto:-)) Bo albo stwierdzono, albo nigdy dotąd jeszcze nie.
Sprawdzamy net....
Oczywiście tak, stwierdzono wielokrotnie:
http://utenti.romascuola.net/bups/hostplan.htm#S
http://www.fsagx.ac.be/zg/pdf%20zoologi ... 0/1366.pdf
http://www.sci.muni.cz/zoolecol/inverte ... uprest.htm

pozdrawiam
Jacek

PS. A swoją drogą na entomo jest tabela, a tej informacji nie ma (sorry). W najbliższym czasie usiąde i uzupełnię tabelę o jak najwięcej stwierdzonych roslin zywicielskich bogatkowatych.
Ostatnio zmieniony niedziela, 14 marca 2010, 11:48 przez Jacek Kurzawa, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Roman Królik
Posty: 311
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 14:19
Lokalizacja: Kluczbork

Post autor: Roman Królik »

Witam,
To ja teraz proponuję wziąć mój klucz i sprawdzić czy jest to A. pseudocyaneus czy A. delphinensis. Myślę, że jeżeli ten okaz nie jest z Puszczy Białowieskiej to będzie jednak A. delphinensis. Już wyjaśniam. Do niedawna A. delphinensis był traktowany jako podgatunek A. pseudocyaneus a przez niektórych jako synonim A. pseudocyaneus. Całkiem niedawno, bo w 1995, dzięki rewizji tej grupy Jendek wykazał, że A. delphinensis (mały, rozwijający się na wierzbie) to dobry gatunek i nie należy do utożsamiać z większym A. pseudocyaneus, który jest niezmiernie rzadki i praktycznie poza P. Białowieską brak w Europie nowych znalezisk. A tak przy okazji zsynonimizował A. bialowiezaensis jako młodszy synonim A. pseudocyaneus. Jeżeli Jurek ługowoj oznaczył ten gatunek jako A. pseudocyaneus przed rokiem 1995 to miał w ręku A. delphinensis. Zresztą praca Jendka jest mało znana i nadal wielu entomologów oznacza okazy A. delphinensis jako A. pseudocyaneus. Tak też jest na stronach, które przytacza Jacek.
Pozdro
Roman

pees: A żeby sprawę ostatecznie doprecyzować to w/w gatunki zgodnie z rewizją Jendka (1995) były podawane:
A. pseudocyaneus : Populus tremula
A. delphinensis: Salix viminalis, S. caprea
Awatar użytkownika
Radek P.
Posty: 427
Rejestracja: niedziela, 25 lipca 2004, 15:08
Lokalizacja: Białowieża/Cegłów

Post autor: Radek P. »

witam!!!

Jednak A. pseudocyaneus może przebywac na wierzbie, bo p. Jerzy przy oznaczaniu okazu miał minę troszkę zdziwioną....:) Okaz ten jest z tego roku z Białowieży (UTM: FD94) i nie z hodowli, więc chyba tylko usiadł...? Oprócz niego było sporo A. viridis i A. populneus. Mam jeszcze kilka okazów nieoznaczonych, ale spróbuję sił z kluczem p. Romana, ale poddam tekże zatwierdzeniu p. Nadleśniczemu, żeby mieć pewność.....
Natomiast jeśli chodzi o wierzby i topole, to należą one przecież do jedenej rodziny: wierzbowate (Salicaceae) z tym, że podzielone są na dwa rodzaje. I słusznie, bo przecież są istotne różnice między nimi, choćby to, że wierzby są owadopylne, a topole wiatropylne. A to, że należą do jednej rodziny to być może A. pseudocyaneus dostrzega i świadomie wybiera sobie miejsce do "siadania", a może nawet do żerowania...., a nie np..... klon???:)

pozdrawiam

P.S. Czy A. delphinensis można spotkać w Białowieży?????

rp
Awatar użytkownika
Roman Królik
Posty: 311
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 14:19
Lokalizacja: Kluczbork

Post autor: Roman Królik »

Witam,
Jeszcze nikt nie znalazł A. delphinensis w Puszczy Białowieskiej a właściwiej mówiąc nie opublikował tego. Ja nie widzę przeszkód aby tu występował. Znany jest od Francji aż do Dalekiego Wschodu. W Polsce łapałem go tylko w okolicach Krakowa i Wrocławia na wąskolistnych wierzbach. W ogóle stanowiska z Katalogu Fauny Polski dotyczące terenów spoza P.B. można z dużą dozą prawdopodobieństwa przypisać do A. delphinensis.

życzę powodzenia w poszukiwaniach!
Roman
Awatar użytkownika
Radek P.
Posty: 427
Rejestracja: niedziela, 25 lipca 2004, 15:08
Lokalizacja: Białowieża/Cegłów

Post autor: Radek P. »

Dzień dobry wszystkim!

Wielkie dzięki za informacje co do A. delphinensis!!!!!!

rp
Awatar użytkownika
Roman Królik
Posty: 311
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 14:19
Lokalizacja: Kluczbork

Post autor: Roman Królik »

No i ostatni odcinek:

30. Pokrywy wzdłuż szwu, na całej długości z podłużnym, płytkim, szerokim wgnieceniem, niekiedy słabo
widocznym. Owłosienie pokryw w tym wgnieceniu może być gęściejsze niż na pozostałej części pokryw.
Czułki krótkie, czwarty człon tak długi, jak szeroki, następne dużo szersze od swej długości.
…………………………………….……………………………………….…. 31
– Pokrywy bez wgniecenia wzdłuż szwu, równomiernie poprzecznie wysklepione. Pokrywy równomiernie
owłosione. Czułki długie, czwarty człon dużo dłuższy od swej szerokości, również piąty człon nie szerszy
od swej długości. …………………………………….……………………………………….…. 32
31. żeberko w tylnych kątach przedplecza wyraźnie zaznaczone i ostre. Owłosienie pokryw w podłużnym
wgnieceniu wzdłuż szwu wyraźnie gęściejsze niż na pozostałej powierzchni pokryw. Ubarwienie
brązowomiedziane. 5-8 mm. Na motylkowych z rodzajów: janowiec, żarnowiec.
…………………………………………...………….….…. A. antiquus Muls.*
(*wg moich obserwacji A. antiquus w Polsce nie występuje. Wszystkie widziane przeze mnie okazy należą do następnego w kluczu gatunku: A. croaticus. Wyjaśnienia również wymaga status podgatunku wykazanego w Katalogu Fauny Polski. W przytoczonej pracy Hochhuth’a (1873) brak opisu ssp. sperkii Solsky a jedynie jest wymieniona goła nazwa. Nie wiadomo również, gdzie mógłby być przechowywany typ tego taksonu)
– żeberko w tylnych kątach przedplecza mało wyraźne, przytępione. Owłosienie pokryw na całej
powierzchni jednorodne. Niekiedy podłużne wgniecenie słabo widoczne, szczególnie w przedniej połowie
pokryw. Ubarwienie brązowomiedziane. 6,5-7,5 mm. Na motylkowych z rodzajów: janowiec,
szczodrzeniec. …………………………………………….. A. croaticus Abeille
(Z grupy gatunków o krótkich czułkach i biało owłosionych pokrywach, poza 2 w/w, z Europy środkowej podawane były również: A. cinctus, A macroderus, A. albogularis, A. sericans).
32. Przedni brzeg przedpiersia głęboko wykrojony.
…………………………………...………….….…. A. convexifrons Kesenw.*
(*i to w zasadzie wszystko, co można powiedzieć na temat tego gatunku. Wszystkie inne cechy podawane w różnych kluczach są wzajemnie sprzeczne. Gatunek znany z literatury, nikt ze znanych mi specjalistów nie widział żadnych okazów. W zbiorze Kiesenwettera jako typ „robi” okaz innego gatunku. Wg mnie zgodnie z w/w cechami mogą tu pasować dwa inne gatunki, znane również z Europy środkowej: A. kubani i A. viscivorus rozwijające się na gązewnikowatych – Loranthaceae).
– Przedni brzeg bardzo płytko wykrojony, lub wręcz bez wykrojenia.
(Spośród gatunków środkowoeuropejskich należą tu A. viridicaerulans i A. roscidus, oba do tej pory z Polski nie wykazane. Pierwszy z nich rozwija się na jeżynach – Rubus, drugi jest polifagiem choć najczęściej rozwija się na krzewiastych i drzewiastych różowatych – Rosaceae).

I to już koniec. Trochę mi smutno. Ale może ktoś złapie jakiś okaz Agrilus'a z Viscum na sośnie?. Wtedy będę musiał rozwinąć końcową część klucza.
życzę miłego używania. Jak znajdę czas to popełnię jakieś rysunki.

Pozdrawiam miłośników Agrilusów!
Roman
brakkonta

Post autor: brakkonta »

Taki oto problem. Otóż w kluczu do Agrilus'ow mamy takie cechy:
4. Wyrostek przedpiersia między przednimi biodrami o zarysie romboidalnym. Ostatni sternit z podłużną zmarszczką, jego tylny brzeg wygięty................................................................................................................... 5
– Wyrostek przedpiersia równoległoboczny. Ostatni sternit odwłoka jak wyżej lub regularnie zaokrąglony, bez podłużnej zmarszczki .................................................................................................................................9
9. Ostatni sternit z podłużną zmarszczką, jego tylny brzeg wyraźnie wygięty ...................10
– Ostatni sternit bez podłużnej zmarszczki, jego tylny brzeg regularnie zaokrąglony ........15

kontracecha punktu "4" wyklucza się z własnym odesłaniem do punktu "9". Nie mnie tu wyrokować, Agrilusy ciężki kawałek chleba, ale po mojemu wkradł się tu błąd-wredota. Trzeba pomocy.
Mazep
H.S.
Posty: 63
Rejestracja: poniedziałek, 16 stycznia 2006, 19:39
Lokalizacja: Brynek

Post autor: H.S. »

Jacku, czytaj uważniej, kluczem do zrozumienia tej "łamigłówki" jest ten fragment tekstu:
4. Wyrostek przedpiersia między przednimi biodrami o zarysie romboidalnym. Ostatni sternit z podłużną zmarszczką, jego tylny brzeg wygięty................................................................................................................... 5
– Wyrostek przedpiersia równoległoboczny. Ostatni sternit odwłoka jak wyżej lub regularnie zaokrąglony, bez podłużnej zmarszczki .................................................................................................................................9
9. Ostatni sternit z podłużną zmarszczką, jego tylny brzeg wyraźnie wygięty ...................10
– Ostatni sternit bez podłużnej zmarszczki, jego tylny brzeg regularnie zaokrąglony ........15
brakkonta

Post autor: brakkonta »

dzięki za wyjaśnienie.
Mazep
ODPOWIEDZ

Wróć do „BUPRESTOIDEA”