Dicerca furcata i inne gatunki

Buprestidae
Krzysztof S.
Posty: 404
Rejestracja: poniedziałek, 29 marca 2004, 20:30
Lokalizacja: Chocianów
Kontakt:

Dicerca furcata i inne gatunki

Post autor: Krzysztof S. »

Witam!

Jeszcze jeden chrząszcz do oznaczenia.
Okaz złowiony na złamanej brzozie na stanowisku kserotermicznym.
(Proszę nie sugerować się liściem akacji, posadziłem go na nim aby zrobić zdjęcie.)

Krzysiek
Załączniki
Bogatek f.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (91.13 KiB)
Jacek H.

Dicerca

Post autor: Jacek H. »

Czesc,
Jesli dobrze widze, ze nie ma kolcow na koncu pokryw to jest to Dicerca furcata (Thunb.). Jesli to z Polski, miales farta ! W polnocnej Europie czestszy, ale tez rzadkosc. Zwiazany glownie ze zlomami brzozowymi na naslonecznionych stanowiskach.

Pozdrawiam, Jacek
Jacek Kalsiak

Bogatek

Post autor: Jacek Kalsiak »

To jakiaś Dicera, jednak nie mam w panięci na ile różnią się pokrojem. Chyba jednak oznaczenie tylko po zdjęciu może sprawić kłopot.
Bardzo ładny bogatek i niezbyt często łapany.

Jacek Kalisiak
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Dicerca alni

Post autor: Jacek Kurzawa »

Dla mnie wygląda to na Dicerca alni - najczęstszy gatunek z tego rodzaju. Jest polifagiem, jego larwa rozwija się najczęściej w starych olchach, ale pozyskiwałem też go z czeremchy (w tym roku 3 exx.). Często towarzyszy kusokrywce (Necydalis major).
Podaj roslinę żywicielską jesli jest to możliwe, to wyjaśniło by sprawę, gdyz te gatunki rozwijają się w odmiennych gatunkach drzew. Rośliny żywicielskie bogatkowatych Polski zamieściłem na stronie: https://entomo.pl/buprestidae/buprrosliny.htm

PS. Ale jestem gapa - przecież piszesz, że na brzozie :-)
Ale D.alni jest gatunkiem polifagicznym (pozyskiwałem go również z lipy, jarzębiny i paru innych drzew, przy czym z brzozy .. nie. Hmmm. można się tylko domyslać i "wróżyć" bez obejrzenia okazu. (20.08.2004)
Jacek H.

Dicerca

Post autor: Jacek H. »

Dicerca alni i D. furcata wygladaja bardzo podobnie (mam oba gatunki), szczegolnie pod tym katem pod ktorym zrobione jest zdjecie.
Dopoki nie dowiemy sie czy ma kolce na koncu pokryw (od strony zewnetrznej), a wyglada (miejmy nadzieje), ze nie ma, bedziemy tylko spekulowac.

Pozdrawiam, Jacek
Jacek Kalisiak

Dicera

Post autor: Jacek Kalisiak »

I zrobiła się debata trzech Jacków nad pytaniem Krzysztofa (też ładne imię:)).

Piszę w zasadzie tylko dlatego, aby podkreślić to co Jacek H. pisał już i powtórzył, ja asekurancko pisałem w pierwszym poście! Oznaczanie owadów na podstawie zdjęć jest bardzo wątpliwe. Należy je zawsze traktować jako sugestię, która musi być zweryfikowana!

W wypadku tej Dicery zdjęcie zakończenia pokryw mogło by być rozstrzygające, jednak i tak odpowiedzialność za podpięcie etykiety determinacyjnej będzie ponosił ten kto ją podepnie i powinno być tam jego nazwisko. I kontynuując, również on poniesie odpowiedzialność za ewentualną publikację takich danych.

Ale poza wszystkim, fajne zdjęcie, i bardzo mnie ciekawi czy jednak jest to D.furcata, czy "tylko" alni :))

Jacek Kalisiak
Roman K.

Dicerea

Post autor: Roman K. »

Zgadzam się z przedmówcami (szczególnie jeżeli chodzi o obejrzenie zakończeń pokryw) ale pozwolę sobie trochę pospekulować. D. furcata jest smuklejsza w pokroju od D. alni. Stawiam na D. alni.
Krzysztof S.
Posty: 404
Rejestracja: poniedziałek, 29 marca 2004, 20:30
Lokalizacja: Chocianów
Kontakt:

Post autor: Krzysztof S. »

Chętnie zrobiłbym zdjęcie potrzebne do oznaczenia, ale okaz mam już przygotowany do wysyłki. Specjalista, który go otrzyma na pewno oznaczy prawidłowo i mam nadzieję, że nas o tym poinformuje.
Pozostaje zatem uzbroić się w cierpliwość.

Pozdrawiam wszystkich i dziękuję za wypowiedzi.

Krzysztof
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Jacek Kurzawa »

Czekamy na wynik oznaczenia. Bo jeśli D.furcata.... oooo! To byłoby COś!
Awatar użytkownika
Jacek H.
Posty: 306
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 11:48
Lokalizacja: Sękocin

Dicerca

Post autor: Jacek H. »

A my dalej niecierpliwie czekamy... Mam nadzieje, ze poczta nie zgubila okazu ?
Marek Wełnicki
Posty: 362
Rejestracja: poniedziałek, 16 lutego 2004, 14:37
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowano: 1 time

Post autor: Marek Wełnicki »

Po obejrzeniu okazu (dzisiaj) potwierdzam, że jest to Dicerca furcata. Gratulacje dla Krzysztofa za cenną zdobycz!
Awatar użytkownika
Roman Królik
Posty: 311
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 14:19
Lokalizacja: Kluczbork

Post autor: Roman Królik »

Gratulacje!!
Niektórzy to mają farta.
Ja też chcę złapać :cry:
Podziwiam mocne nerwy przy fotografowaniu na liściu, czy ja tam nie widzę odrobiny Superglue?? :wink:
Awatar użytkownika
Jacek H.
Posty: 306
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 11:48
Lokalizacja: Sękocin

furcata

Post autor: Jacek H. »

A jednak !, szkoda, że się nie założyłem. Tak na marginesie, to Dicerca furacta mogłaby być u nas częstsza gdyby pozostawiać trochę złomów brzozowych na zrębach.

Jacek

Ps. Lada dzień może już latać. D. furcata jest wczesnym gatunkiem (zimuje jako imago w kolebkach, płyciutko pod powierzchnią drewna), w północnej Szwecji lata już w maju.
Jest poza tym dosyć nieruchawa, inaczej pewnie nie mielibyśmy okazji cieszyć się z tego okazu :) .
Ostatnio zmieniony piątek, 15 kwietnia 2005, 08:51 przez Jacek H., łącznie zmieniany 1 raz.
Marek Wełnicki
Posty: 362
Rejestracja: poniedziałek, 16 lutego 2004, 14:37
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowano: 1 time

Post autor: Marek Wełnicki »

Krzysztof ma rzeczywiście farta do bogatków (i nie tylko), a dodatkowo działa w zasobnym w tę rodzinę regionie Polski - na Dolnym śląsku. Dla mnie ma jeszcze jedną miłą cechę - sam nie zbiera bogatków :P - i dzięki temu okaz Dicerca furcata jest już u mnie. Wielkie dzięki, Krzysztof!! :)
Krzysztof S.
Posty: 404
Rejestracja: poniedziałek, 29 marca 2004, 20:30
Lokalizacja: Chocianów
Kontakt:

Post autor: Krzysztof S. »

Odgrzeję stary temat ponieważ pojawiły się wątpliwości z oznaczeniem. W trakcie jednodniowego wypadu wpadło dobrych kilka okazów tych bogatków, a skoro Dicerca furcata jest taka rzadka to jak to możliwe? Dodam, że wszystkie okazy trafione na martwych stojących brzozach, ok. 30 procent połamanych, na stanowisku wybitnie kserotermicznym, przy temperaturze przekraczającej 30 stopni w cieniu, wystawa południowa (panował niesamowity upał).
Załączam zdjęcie okazów i powiększone zakończenia pokryw. Jeśli będzie potrzeba pstryknę inne kluczowe cechy potrzebne do oznaczenia.

Krzysiek
Załączniki
bogatki.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (134.17 KiB)
2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (106.01 KiB)
1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (113.74 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Cecha D.furcata

Post autor: Jacek Kurzawa »

Przypominam ceche, bo jakos tu jej nie widze.
Samiec ma na srodkowych goleniach długi ząb
http://www.zin.ru/Animalia/Coleoptera/rus/dic_acu.htm

Jesli D.furcata, to pisalbym sie na okaz albo dwa ;-)

Ze zdjęcia widac, ze okazy sa szczuplejsze niż alni i wydaje mi sie ze to jednak D.furcata.
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez Jacek Kurzawa, łącznie zmieniany 2 razy.
wojtas
Posty: 1480
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Post autor: wojtas »

Na ostatnim zdjęciu jest przecież na lewym okazie ten ząb na środkowym goleniu . Widać na powiększeniu zdjęcia .
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Jacek Kurzawa »

Ten ząb nie jest taki. Potrzebny nam samiec.... a to może jest samica?
Krzysztof S.
Posty: 404
Rejestracja: poniedziałek, 29 marca 2004, 20:30
Lokalizacja: Chocianów
Kontakt:

Post autor: Krzysztof S. »

Jacek H. pisze wyżej: „nie ma kolcow na koncu pokryw to jest to Dicerca furcata”, dlatego zrobiłem zdjęcia tej części owada. A skoro golenie są kluczem do zagadki zaraz coś poszukam.


Załączam fotkę, coś tam widać.
Przejrzałem okazy żaden nie ma tak długiego kolca jak na stronie rosyjskiej, wszystkie mają takie jak na zdjęciu.
Załączniki
golenie.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (122.35 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Jacek Kurzawa »

Wygląda na to, że wyroił się licznie Dicerca alni :-)
Awatar użytkownika
Roman Królik
Posty: 311
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 14:19
Lokalizacja: Kluczbork

Post autor: Roman Królik »

Sprawa jest nader ciekawa. Pokrojem ciała, skulpturą wierzchniej strony ciała i zakończeniem pokryw przypomina Dicerca furcata. Kolec na goleni ma jak D. alni.
Diagnoza: ..... nie, nie to nie, to nie D. alni x furcata :D
Proponuję podesłać mi do oznaczenia. Może to być np. nowy dla Polski, bardzo rzadko spotykany gatunek podawany m. in. z Białorusi i Ukrainy: Dicerca amphibia
Bardziej jednak prawdopodobnym wydaje się obustronne uszkodzenie lub niedorozwój kolców na goleniach samca D. furcata. A jest więcej samców?

[ Dodano: 29-05-2007, 19:21 ]
p.s. Mam samca D. furcata z Czech również z krótszymi kolcami. Co ciekawe, posiadane przeze mnie samce z Rosji (z normalnymi, długimi kolcami) na goleniach różnią się jeszcze paroma innymi cechami. Czyżby były to dwa nie rozróżniane do dziś gatunki??
Krzysztof S.
Posty: 404
Rejestracja: poniedziałek, 29 marca 2004, 20:30
Lokalizacja: Chocianów
Kontakt:

Post autor: Krzysztof S. »

Jak pisałem wyżej żaden z okazów nie ma tak długich kolców na goleniach jak na zdjęciu zamieszczony na rosyjskiej stronie.
Zamieszczam kolejne okazy sfotografowane tym razem od spodu.
Romanie jeśli będzie taka potrzeba to jestem gotów podesłać okaz do oznaczenia.

Dodam, że na zdjęciach jest pięć okazów, ten z prawj na pierwszym i zlewj na drugim zdjęciu to ten sam okaz.
Załączniki
spód 2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (120.69 KiB)
spód 1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (121.32 KiB)
Awatar użytkownika
Roman Królik
Posty: 311
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 14:19
Lokalizacja: Kluczbork

Post autor: Roman Królik »

Bardzo chętnie obejrzę ze dwa samce (skrajnej wielkości). Ale to dopiero po 20 czerwca, bo za parę dni wyjeżdżam.
Coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że mamy do czynienia z dwoma gatunkami/podgatunkami. Wszystkie dostępne mi współczesne klucze milczą n.t. kolca na goleni środkowych nóg. W kluczu Bilego z 1979 r jest zdjęcie okazu z krótkim kolcem. W Richterze (1952) natomiast jest rysunek z ostrym, cienkim kolcem i w opisie jest wspomniane o szydłowatym kolcu. Tymczasem mój okaz z Czech i Twoje okazy ze zdjęć mają ten kolec krótki i szeroki (w zarysie trójkąt równoboczny). Okazy z mojej kolekcji, pochodzące z dalszych obszarów Rosji (Tuva) mają ten kolec cienki jak szpilka. Doszukałem się też kilku innych cech różniących te okazy, głównie w pokroju ciała.
Uszło to uwadze wielu enomologom gdyż zapewne nieuważnie czytają klucze i utożsamiają zapis o cienkim kolcu z ostrym kolcem. Oba moga być ostre ale jeden ma kształt cienkiej szpileczki a drugi trójkąta o ostrym wierzchołku. Nie jest to związane z wielkością okazu bo akurat z Rosji mam dwie skrajne wielkości i oba mają "szpileczkę".
Krzysztof S.
Posty: 404
Rejestracja: poniedziałek, 29 marca 2004, 20:30
Lokalizacja: Chocianów
Kontakt:

Post autor: Krzysztof S. »

W takim razie przygotuję okazy do wysyłki. Po dwudziestym czerwca skontaktuję się w sprawie szczegółów, chyba że będziesz pamiętał i dasz znać po powrocie.

Krzysiek
Awatar użytkownika
Jacek H.
Posty: 306
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 11:48
Lokalizacja: Sękocin

Dicerca furcata

Post autor: Jacek H. »

U Krzysztofa to sa niezle miejsca. Troche polamanych brzóz i juz jest masówka D. furcata!
W tej chwili tylko ten gatunek wchodzi w grę, końcówki pokryw nie pozostawiają wątpliwości. Krótki kolec na goleniach środkowych nóg to normalka np. u skandynawskich samców. Zgadzam się z Romanem, że jest to najprawdopodobniej podgatunek lub forma tego gatunku. Nie znam D. amphibia, ale ze zdjecia na rosyjskiej stronie widac, że jest znacznie bardziej szeroka, ma inny wzór na pokrywach i tępe krótsze końcówki pokryw.
Nowy gatunek, to juz sprawa skomplikowana, wymagająca dogłębnych studiów i znalezienia bardzo dobrych i jednoznacznych cech różnicujących.
Krzysztof S.
Posty: 404
Rejestracja: poniedziałek, 29 marca 2004, 20:30
Lokalizacja: Chocianów
Kontakt:

Post autor: Krzysztof S. »

Kilka sztuk to nie taka znowu masówka. Pierwszy i jedyny okaz złowiłem w 2004 roku, zresztą jego zdjęcie jest w pierwszym poście tej dyskusji, potem długo nic. Przyznam się, że raczej kiepsko oceniałem środowiska kserotermiczne gdzie czasem zapędzałem się za Cerambycidae, widać trzeba tam jeszcze poszukać i przyjrzeć się dokładniej.
Krzysztof S.
Posty: 404
Rejestracja: poniedziałek, 29 marca 2004, 20:30
Lokalizacja: Chocianów
Kontakt:

Post autor: Krzysztof S. »

Drugi raz już odgrzeję tego kotleta. Jeden z naszych forumowiczów właśnie zwrócił się do mnie o przesłanie okazu tego bogatka. Piszę „tego” ponieważ sprawa oznaczenia Dicerci nie została ostatecznie zamknięta. Dlatego zwracam się do Romana Królika, czy na podstawie przesłanych okazów zostały wypracowane jakieś wnioski dotyczące oznaczenia gatunku?

Krzysiek
Awatar użytkownika
Rudziński Krzysiek
Posty: 121
Rejestracja: wtorek, 8 lipca 2008, 11:25
Lokalizacja: Szczecinek

Post autor: Rudziński Krzysiek »

Może ja przytoczę krótki opis D.furcata
Szczególnie długo wyciągnięte, uformowane w ogonek wierzchołki pokryw skrzydłowych,
prosto stępione, nie omarginesowane, bez ząbkowanych wyciągniętych wewnętrznych
i zewnętrznych rogów . Przedplecze w środku z dwiema równymi
podłużnymi pręgami, zazwyczaj rozproszone małe lustrzane plamy. W tylnej jednej trzeciej
na każdej stronie poprzeczny odcisk. Pokrywy skrzydłowe silnie prążkowane, ze wzdłużnie
ułożonymi równymi wypukłościami. Obok brązowych lub miedzianych osobników także
bardzo ciemne i matowe . Strony spodnie miedziane i błyszczące. 16-18 mm.
Wsch. E. aż do wsch. śr. E.
V-VIII, w upalne południa na drzewach wylęgowych; nie lotne. Larwy w drzewie brzozowym
Rozwój 3-letni.
Awatar użytkownika
Rudziński Krzysiek
Posty: 121
Rejestracja: wtorek, 8 lipca 2008, 11:25
Lokalizacja: Szczecinek

Post autor: Rudziński Krzysiek »

...nie lotne - tzn bardzo leniwe aby rozprostować skrzydła :wink:
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Bogatek do oznaczenia

Post autor: Bartek Pacuk »

Odświeżę stary temat. Ostatnio pierwszy raz mi się trafiła Dicerca właśnie. Teraz próbuję ustalić jaka, ale na bogatkach nie znam się zbytnio, więc potrzebuję pomocy. Załączam kilka zdjęć, może wystarczą. W razie czego mam okaz, bo choć bogatków generalnie nie zbieram, ale dla takiego stwora zrobiłem wyjątek. Miejsce znalezienia - rez. Grabowiec k. Świecia, 12.05.15. Drzewostan liściasty: dęby, buki, graby, lipy, leszczyny. Pasuje więc na D. berolinensis. Ale wygląd chrząszcza moim zdaniem już mniej, bo jak patrzę na kolce na zakończeniu pokryw, to najbardziej przypomina to D. aenea. Inne cechy znam słabo, więc może ktoś bardziej opatrzony coś podpowie. Nie mam pewności co to za drzewo, na którym siedział - patrząc na korę może wiąz lub jesion. Korona ginęła gdzieś wysoko
i była zasłonięta przez sąsiednie drzewa, więc liści się nie dopatrzyłem niestety. Zdjęcie pnia załączam. Wysyłałem już te zdjęcia do Romka Królika jakiś tydzień temu, ale chyba gdzieś wyjechał, bo nie ma jak dotąd odpowiedzi.
Załączniki
IMG_5793.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (149.35 KiB)
IMG_5795.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (144.34 KiB)
IMG_5799.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (143.34 KiB)
Leszek Matacz
Posty: 456
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 22:21
UTM: XS79
Lokalizacja: Twardogóra - XS79

Re: Bogatek do oznaczenia

Post autor: Leszek Matacz »

A ja odświeżę odświeżony temat i - wobec chronicznego braku klucza do Buprestidae Polski - proszę o weryfikację wczorajszego (w sensie daty spotkania, a nie stanu psychomotorycznego) osobnika z okolic Żmigrodu. W pobliżu całe spektrum siedlisk, w tym takze olsów i łęgów z topolami i wierzbami. Moje typy, ze wzgl. na tępe zakończenia pokryw, to D. alni i - bardzo nieśmiało - D. aenea, ale w bieżącym wątku pojawiają się problemy determinacyjne, więc cierpliwie i pokornie czekam na werdykt, z możliwością oznaczenia do poziomu rodzaju.
Załączniki
dicerca.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (127.86 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Bogatek do oznaczenia

Post autor: Jacek Kurzawa »

Dicerca alni, świeży okaz (ma takie jasne przyprószenie), dzisiaj złowiłem 5 exx, dają sobie robić fotki, nie uciekają.
Załączniki
Dicerca_alni_1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (277.56 KiB)
Dicerca_alni_2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (208.74 KiB)
Dicerca_alni_3.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (271.88 KiB)
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Dicerca furcata i inne gatunki

Post autor: Bartek Pacuk »

Po wczorajszych zmaganiach z kluczem (Kaefer Mitteleuropas) wyszło mi, że gatunek którego zdjęcia pokazywałem kilka postów wyżej to też najprawdopodobniej Dicerca alni. Jestem tym lekko zaskoczony, ale po lekturze forum wiem, że rozwój tego gatunku w lipie jest możliwy. Bo to drzewo, na którym go znalazłem, to prawdopodobnie młoda lipa (tak mi w mailu napisał Romek Królik).
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Dicerca furcata i inne gatunki

Post autor: Jacek Kurzawa »

Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Dicerca furcata i inne gatunki

Post autor: Bartek Pacuk »

Jacek Kurzawa pisze:Dicerca alni na lipe http://utenti.romascuola.net/bups/hostplan.htm#T  :okok:
Fajne zestawienie, dzięki Jacku za link :ok:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Dicerca furcata i inne gatunki

Post autor: Jacek Kurzawa »

W czasach zamierzchłych, gdy z internetem można było się połączyć przez 0202122 a stron było kilka tysięcy to już wtedy to zestawienie Mauricio Gigli było :-)
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Dicerca furcata i inne gatunki

Post autor: Bartek Pacuk »

Jacek Kurzawa pisze:W czasach zamierzchłych, gdy z internetem można było się połączyć przez 0202122 a stron było kilka tysięcy to już wtedy to zestawienie Mauricio Gigli było :-)
Ja go wcześniej nie znałem, ale lepiej późno niż wcale, bo wygląda na bardzo przydatne. Przynajmniej z mojego punktu widzenia, czyli kogoś, kto na bogatkach zna się bardzo słabo.
Przejrzałem właśnie pod kątem D. alni - oprócz lipy wymieniona jest też leszczyna i buk. Cała trójka rośnie licznie w okolicy, gdzie na niego trafiłem, a więc wszystko układa się w pasującą do siebie całość :)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „BUPRESTOIDEA”