Agrilus sp.

Buprestidae
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Agrilus sp.

Post autor: palipa »

W czasie późno-wiosennych i wczesno-letnich wypraw trafiły w moje łapki chrząszcze z rodzaju Agrilus.
większość to A. biguttatus złapany na powalonym wiatrem dębie jeszcze mającym trochę zielonych liści
na nim odłowiłem też 2 mniejsze okazy 3pozostałe zostały złapane w innych okolicznościach które będą opisane niżej.
mimo wspaniałego klucza jaki napisał Roman nie mam pewności bądź nawet w ogóle nie udało mi się ustalić gatunku
proszę o pomoc i wskazówki z poniższymi 5 okazami.

Paweł

Agrilus001 dł. ok. 7,0mm 3 VII 2011 FE33 Karpowicze złapany na liściu porzeczki czerwonej (zdziczałej) wokół pokrzywy i wierzby
ostatni sternit odwłoka zaokrąglony guzków na 2 sternicie nie zauważyłem wyrostek przedpiersia w ostatnim odcinku równoległoboczny;myślałem że to A. ribesi ale kształt przedplecza nie pasuje mi patrząc na okaz z ikonografii

Agrilus002 dł. ok. 6,0mm 28 VI 2011 CF25 leś. Kępino k. Wejherowa, złapany na dębie wśród A. biguttatus
wyrostek romboidalny, owłosiony, ostatni sternit wgięty, na 2 sternicie 2 guzki na tylnej krawędzi
wydaje mi się że to samica Agrilus laticornis

Agrilus003 dł. ok. 7,3mm 5 VII 2011 CF34 Gdynia Leszczynki na liściu młodego klonu na skraju śródleśnej polany w okolicy są buki i dęby
ostatni sternit z wgięciem wyrostek romboidalny, ale "jakby dwukrotnie się zwężał pod różnymi kątami"
brak guzków na 2 sternicie
tu mam zagwozdkę

Agrilus004 dł. ok. 6,0mm 4 VI 2011 CF25 na łączce niedaleko rzeki Reda na granicy Redy i Wejherowa, chyba na wierzbie (daję fotkę liści rośliny) ostatni sternit zaokrąglony, wyrostek romboidalny podobny do tego u okazu wyżej.
oznaczyłem jako Agrilus viridis

Agrilus005 dł. ok. 7,6mm 12 VI 2011 CF25 leś. Kępino k. Wejherowa, złapany na dębie wśród A. biguttatus.
wyrostek przedpiersia coś pomiędzy romboidalnym a równoległobocznym jak dla mnie ostatni sternit zaokrąglony guzków nie sprawdziłem :oops:
ale wydaje mi się że to Agrilus sulcicollis
Załączniki
Agrilus001.JPG
Agrilus001.JPG (121.06 KiB) Przejrzano 3445 razy
Agrilus002.JPG
Agrilus002.JPG (115.8 KiB) Przejrzano 3445 razy
Agrilus003.JPG
Agrilus003.JPG (127.36 KiB) Przejrzano 3445 razy
Agrilus004.JPG
Agrilus004.JPG (133.21 KiB) Przejrzano 3445 razy
roślina Agrilus004.JPG
roślina Agrilus004.JPG (79.96 KiB) Przejrzano 3445 razy
Agrilus005.JPG
Agrilus005.JPG (117 KiB) Przejrzano 3445 razy
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Agrilus sp.

Post autor: Aneta »

A ten pierwszy to nie będzie A. viridis? Zwłaszcza że, jak piszesz, w pobliżu były wierzby.
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Re: Agrilus sp.

Post autor: palipa »

nie mam pojęcia :?: :( ale z tego co pamiętam i co mówią mi notatki miały całkowicie inne wyrostki przedpiersia

Paweł

Edit: jeszcze jedna rzecz ten okaz ma inne zakończenie pokryw nie ma takiego ząbkowania
Edit 2: i inny trochę układ oczu
Marek Wełnicki
Posty: 362
Rejestracja: poniedziałek, 16 lutego 2004, 14:37
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowano: 1 time

Re: Agrilus sp.

Post autor: Marek Wełnicki »

Skoro uważnie czytałeś klucz Romana Królika, to zapewne zauważyłeś, że cechy pozwalające oznaczyć Agrilusy mieszczą się głównie na spodniej stronie ciała. Jeśli oczekujesz pomocy w oznaczaniu, zamieść tak samo dobre zdjęcia spodów.
Patrząc na ogólne sylwetki i czytając Twoje opisy można domniemywać (NIE oznaczać), że sfotografowałeś następujące gatunki:
1) Agrilus ribesi
2) Agrilus angustulus
3) Agrilus laticornis samica (trochę duża...), może też Agrilus sulcicollis
4) Agrilus viridis
5) Agrilus angustulus.
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Re: Agrilus sp.

Post autor: palipa »

dzięki bardzo jak znajdę kapkę czasu w weekend to podklejam i zrobię fotki podwodzia dla pewności

Paweł
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Re: Agrilus sp.

Post autor: palipa »

Dorobiłem fotki podwozia niektóre mogą być ciut słabsze bo dopiero po zrobieniu fotek 3 okazów i już ich spreparowaniu na nowo zauważyłem że nie zmieniłem ustawień formatu zapisu zdjęć :oops:
do tła dokleiłem papier milimetrowy więc można samemu ocenić rozmiar czyli moje pomiary były nawet lekko zaniżone
i sprawdziłem okaz Agrilus005 ostatni sternit z wygięciem i 2 guzki na 2 sternicie i będzie to samiec
5) Agrilus angustulus
trochę chyba za duży przynajmniej wg danych z klucza Romka ale kształt przedplecza bardzie pasuje do tej propozycji niż do mojej

jeśli to pomoże to będę wdzięczny za wszelkie wskazówki

Paweł
Załączniki
Agrilus001s.JPG
Agrilus001s.JPG (136.77 KiB) Przejrzano 3251 razy
Agrilus002s.JPG
Agrilus002s.JPG (131.51 KiB) Przejrzano 3251 razy
Agrilus003s.JPG
Agrilus003s.JPG (132.76 KiB) Przejrzano 3251 razy
Agrilus004s.JPG
Agrilus004s.JPG (130.94 KiB) Przejrzano 3251 razy
Agrilus005s.JPG
Agrilus005s.JPG (132 KiB) Przejrzano 3251 razy
Marek Wełnicki
Posty: 362
Rejestracja: poniedziałek, 16 lutego 2004, 14:37
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowano: 1 time

Re: Agrilus sp.

Post autor: Marek Wełnicki »

Postarałem się na podstawie zdjęć oznaczyć Twoje Agrilusy. Od razu zastrzegam, że niestety nie wszystkie detale są dobrze widoczne na zdjęciach - w przypadku tego rodzaju nic nie zastąpi okazu trzymanego w ręku, oglądanego pod różnym kątem i oświetlanego z różnych stron. W ten sposób można jednoznacznie zauważyć niektóre istotne szczegóły budowy. Tym niemniej zdjęcia spodów rozjaśniły mi nieco sytuację.
Moje propozycje gatunków są następujące:
1) Agrilus ribesi
2) Agrilus angustulus samiec
3) Agrilus sulcicollis samica
4) Agrilus viridis
5) Agrilus sulcicollis samiec.
Odnośnie Agrilus laticornis: u niego wyrostek przedpiersia jest wyraźnie romboidalny, a nawet gwiazdkowaty. Samce są z daleka rozpoznawalne po listkowato spłaszczonych czułkach i po samcach najłatwiej można stwierdzić obecność tego bogatka.
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Re: Agrilus sp.

Post autor: palipa »

Dziękuję bardzo za cenne sugestie
posiedzę jeszcze nad kluczem i okazami ale właśnie brak mi opatrzenia i okazów porównawczych stąd moje posty na ten temat
dziękuję i pozdrawiam

Paweł
Marek Wełnicki
Posty: 362
Rejestracja: poniedziałek, 16 lutego 2004, 14:37
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowano: 1 time

Re: Agrilus sp.

Post autor: Marek Wełnicki »

Najlepsza metoda to zebranie dłuższych serii okazów, zarówno łapanych, jak i z hodowli. Można wówczas samemu zobaczyć zakres zmienności cech i nabrać doświadczenia w stosowaniu klucza do tego rodzaju.
Z grupy "drobnych dębowych" możesz jeszcze zebrać A. obscuricollis - najłatwiej drogą hodowli z cienkich, końcowych gałązek dębowych. Ja sam, gdy znalazłem np. korony po niedawno ściętych dębach, sprawdzałem obecność larw lub chodników Agrilusa ścinając nożem korę. Przy tej operacji larwa zawsze została uszkodzona, ale wówczas można wziąć naręcze takich gałązek i wrzucić do pojemnika w domu. Po około miesiącu pojawiały się imagines A. obscuricollis (malutki, zielonkawy opiętek) oraz niekiedy A. laticornis - te dwa gatunki lubią cieniutkie gałązki. Agrilus angusticollis, a zwłaszcza sulcicollis, wychodziły z grubszego materiału.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BUPRESTOIDEA”