polesiak obramowany - jak znaleźć żerowisko?

Curculionidae, Apionidae, Anthribidae, Rhynchitidae, Attelabidae, Nemonychidae i Nanophyidae.
Unknown1
Posty: 4
Rejestracja: środa, 4 maja 2016, 17:11

polesiak obramowany - jak znaleźć żerowisko?

Post autor: Unknown1 »

Witam wszystkich, jestem nowy na forum. Potrzebuję znaleźć żerowisko polesiaka obramowanego, chodziłem już dość długo za tym żerowiskiem, niestety bez efektów. Czy mogę liczyć na jakieś wskazówki od doświadczonych kolegów jak znaleźć ślady żerowania tego robala? W internecie i w literaturze nie ma zbyt wielu opisów odnośnie tego gatunku. Szukałem na leżących i stojących strzałach sosnowych wybierając drzewostany raczej prywatne z dużą ilością martwych drzew. Liczę na jakieś wskazówki, pozdrawiam :smiech:
Awatar użytkownika
Tomasz Mokrzycki
Posty: 627
Rejestracja: sobota, 21 kwietnia 2007, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: polesiak obramowany - jak znaleźć żerowisko?

Post autor: Tomasz Mokrzycki »

Witam

Z moich obserwacji wynika, że polesiak chętniej zasiedla nieco starsze drzewa (od 50 lat). Na stojących opanowuje część odziomkową, gdzie zwykle towarzyszy innym gatunkom korników. Na leżaninie można go spotkać na całej długości. Nie zasiedla samodzielnie drzew i towarzyszy innym gatunkom korników. Nierzadko trudno rozróżnić jego żerowiska w "powodzi" innych gatunków (zwłaszcza zakorków). Może tam, gdzie szukasz nie występuje. Polesiaka najlepiej poszukiwać tam, gdzie jest duża ilość zamierających drzew, które zasiedlane są przez inne korniki. Zupełne martwych drzew już nie zasiedla. Żerowisk możesz jeszcze poszukać na świeżych pniakach sosnowych. O tej porze polesiaki powinny je zasiedlać.

Powodzenia :ok:
Unknown1
Posty: 4
Rejestracja: środa, 4 maja 2016, 17:11

Re: polesiak obramowany - jak znaleźć żerowisko?

Post autor: Unknown1 »

Bardzo dziękuję Panu za odpowiedź ! :)
Chodziłem dziś po raz kolejny po lesie jednocześnie zbierając owady, mam zdjęcie żerowiska i zastanawiam się, czy to polesiak czy może cetyniec większy. Raczej obstawiałbym cetyńca, jeśli Pan może to proszę o opinię :)
pozdrawiam :)
Załączniki
13233225_1390847714274091_1079691134_n.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (88.42 KiB)
wojtas
Posty: 1480
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Re: polesiak obramowany - jak znaleźć żerowisko?

Post autor: wojtas »

Jak na moje oko kora zbyt cienka na cetyńca. Wchodzą w rachubę chyba jeszcze zakorki.
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: polesiak obramowany - jak znaleźć żerowisko?

Post autor: Marek Hołowiński »

A na moje jest to właśnie polesiak. W żerowisku jest chrząszcz i wystarczy go obejrzeć.
Unknown1
Posty: 4
Rejestracja: środa, 4 maja 2016, 17:11

Re: polesiak obramowany - jak znaleźć żerowisko?

Post autor: Unknown1 »

dziękuję za odpowiedzi :)
w takim razie jeszcze raz wybiorę się do lasu po ten kawałek drewna i zrobię dokładniejsze zdjęcia wraz ze zdjęciami chrząszcza :)
Unknown1
Posty: 4
Rejestracja: środa, 4 maja 2016, 17:11

Re: polesiak obramowany - jak znaleźć żerowisko?

Post autor: Unknown1 »

no i mam nową fotkę, jestem prawie przekonany że to polesiak, a co na to specjaliści? :)
Załączniki
pol.gif
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (104.25 KiB)
wojtas
Posty: 1480
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Re: polesiak obramowany - jak znaleźć żerowisko?

Post autor: wojtas »

Na to wygląda
Awatar użytkownika
Tomasz Mokrzycki
Posty: 627
Rejestracja: sobota, 21 kwietnia 2007, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: polesiak obramowany - jak znaleźć żerowisko?

Post autor: Tomasz Mokrzycki »

Też stawiam na niego :D, ale jest to dopiero chodnik macierzysty. Larwy nie zaczęły jeszcze działać.....
ODPOWIEDZ

Wróć do „CURCULIONOIDEA”